Ilgtspējīga un aprites būvniecība

02.04.2024 |  Interreg

Būvniecības nozare ir viena no pasaulē lielākajām enerģijas un izejvielu patērētājām. Eiropas Savienībā tā rada gandrīz 40% no visām emisijām un gandrīz trešdaļu no visiem radītajiem atkritumiem.

Pēc ēku nojaukšanas tikai aptuveni 40% būvniecības atkritumu tiek pārstrādāti vai izmantoti no jauna. Vairumā gadījumu otrreizēji pārstrādātie būvmateriāli tiek izmantoti otrās šķiras būvniecībā, ne jaunu ēku celtniecībā. Aprites pieejas ieviešana un pieņemšana būvniecības nozarē var dot lielus ieguvumus vides, sociālajā un ekonomiskajā jomā.

Aprites būvniecība prasa pārvērtēt, kā tiek projektētas ēkas, samazinot tajās iestrādāto oglekli, izmantojot otrreizēji pārstrādātus vai bioloģiskus materiālus, projektējot materiālu un komponentu atkārtotu izmantošanu un pagarinot ēku kalpošanas laiku, nodrošinot to uzturēšanu.

Eiropas Savienības Aprites ekonomikas rīcības plānā būvniecības nozare ir atzīta par vienu no astoņām nozarēm ar vislielāko aprites potenciālu, plānā ir izklāstīts veicamo pasākumu kopums. Arī Direktīvā par atkritumiem būvniecības un demontāžas būvgruži tiek uzskatīti par prioritāru atkritumu plūsmu.

Vietējās un reģionālās pašvaldības var veicināt pārmaiņas būvniecības nozarē. Pašvaldības pārvalda plašu sabiedrisko ēku fondu un tām ir pietiekama pirktspēja, lai ietekmētu tirgus apstākļus. Pašvaldības var:

-        pieņemt videi draudzīgu publiskā iepirkuma praksi

-        izstrādāt izmēģinājuma projektus

-        veicināt informētību

-        atbalstīt apmaiņu ar datiem

-        stimulēt sadarbību starp ieinteresētajām personām

Būvniecības politikas kopsavilkumā ir sniegts pārskats par Eiropas Savienības iniciatīvām, lai iedvesmotu vietējās un reģionālās pašvaldības un parādītu praktiskus piemērus, kā stimulēt pāreju uz aprites un ilgtspējīgu būvniecības nozari.

Pielikumā atrodama Interreg Europe projektu, piemēram, KARMA, INERTWASTE, CONDEREFF, POTEnT, REPLACE un REDUCES labās prakses piemēru izlase.
Sustainable and circular construction. A Policy Brief from the Policy Learning Platform for a greener Europe

Dalīties Facebook

Komentāri

*
*
*