Koplietojamā CO₂ infrastruktūra uzlabo izmaksu efektivitāti un palielina oglekļa uztveršanu, izmantošanu un uzglabāšanu

08.10.2024 |  LMSP
Mūsu kaimiņiem – Somijā – ir lieliskas iespējas un atbilstoša kompetence uzņemt biogēno oglekļa dioksīdu no lieliem tā avotiem mežsaimniecībā un enerģētikā. Arī Latvijai būtu jāveic darbs šajā virzienā.
Oglekļa uztveršana, izmantošana un uzglabāšana (turpmāk – CCUS) ir nepieciešama klimata mērķu sasniegšanai. Jaunajā Somijas Tehniskās pētniecības centra (VTT) ziņojumā ir uzsvērta …

Informācija no “Fairtrade International” par Atmežošanas risku analīzi (saistībā ar EUDR prasībām)

16.09.2024 |  Fairtrade International, Rainforest Alliance
Atmežošanas riska analīze
Atmežošana gan ietekmē klimatu, gan rada nopietnu risku lauksaimniecības nozares ilgtspējībai. Fairtrade un Rainforest Alliance ir apvienojušas spēkus, lai labāk vizualizētu un novērtētu atmežošanas risku vietās, kur strādā sertificēti ražotāji, un to, kā šis risks mainās laika gaitā, lai izstrādātu stratēģiju cīņai pret atmežošanu un atbalstītu ilgtspējīgu lauksaimnieku un strādnieku …

FSC International tīmekļa vietne “EUDR Journey”

11.09.2024 |  FSC International
FSC ir novērsusi neskaidrības un sarežģījumus saistībā ar EUDR (Atmežošanas regula) prasībām, palīdzot sertifikātu turētājiem panākt atbilstību tām.    Līdz 2024. gada 30. decembrim uzņēmumam, kas pārdod Eiropas Savienībā vai eksportē no tās noteiktus produktus, ir jāatbilst EUDR prasībām. Atbilstība EUDR prasībām nozīmē, ka attiecīgie produkti ir likumam atbilstoši, nav iegūti no atmežotām zemēm un neveicina …

Eiropas Savienība ir starp lielākajiem tērētājiem neefektīviem “klimata risinājumiem”

30.08.2024 |  Wester van Gaal, EU Observer
Piebilde: informatīvi labs raksts, kas skaidro, kā un kur (turklāt, neefektīvi) arī Eiropas Savienība tērē naudu, protams, it kā cēliem mērķiem – CO₂ sekvestrācijai, gan uzdodot vēlamo par esošo utt. Tajā pašā laikā Dabas atjaunošanas regulas kontekstā Latvija (un ne tikai) būs spiesta samazināt saimnieciskajai darbībai izmantojamās meža platības?! Tātad... ES absolūti neefektīvi var tērēt miljardus, bet …

Neraugoties uz problēmām ar attiecīgā Eiropas tiesību akta piemērošanu, Apvienoto Karalisti mudina iesniegt likumprojektu par atmežošanu

18.08.2024 |  EU Observer
Premjerministra Keira Stārmera vadītā Apvienotās Karalistes valdība saskaras ar tirgotāju spiedienu pieņemt Eiropas Savienības Atmežošanas regulas britu versiju. Tas notiek, neraugoties uz nopietnām bažām, ka Eiropas tiesību akts varētu izslēgt no tirgus mazos lauksaimniekus un ražotājus.
Retail Soy Group (RSG), kurā ietilpst lielveikalu giganti Tesco un Sainsbury's, mudinājusi Apvienotās Karalistes jauno vides ministru Stīvu Rīdu (Steve Reed) …

Atmežošanas regula. “Grūtais ceļš kāpās…”

26.07.2024 |  CEI-Bois, Latvijas Meža īpašnieku un apsaimniekotāju konfederācija
Problēmas par un ap Eiropas Savienības Atmežošanas regulu (EUDR) turpinās – regula tiek kritizēta, tās piemērošanas metožu un līdzekļu piemērošana – apšaubīta. Vēstulē, kas 2024. gada 23. jūlijā publicēta laikrakstā Financial Times, Eiropas Kokapstrādes rūpniecības konfederācijas (CEI-Bois) sabiedrisko lietu direktors Pols Brennens (Paul Brannen) uzsver ES Atmežošanas regulas radītās problēmas un neparedzētās sekas. …

CO₂ emisijas piespiedīs mainīt zemes apsaimniekošanu

14.06.2024 |  Māris Ķirsons
Zemes izmantošanas politikai tuvāko gadu laikā jāpiedzīvo būtiskas pārmaiņas saistībā ar virzību uz klimata neitralitātes mērķa sasniegšanu – samazinot siltumnīcu gāzu emisijas, kā arī palielinot CO₂ piesaisti.
Šādu prognozi izsaka Latvijas Valsts mežzinātnes institūta “Silava” vadošie pētnieki Jurģis Jansons (arī institūta direktors) un Andis Lazdiņš. Viņi atzīst, ka Latvijas un visas Eiropas Savienības …

Koku stādīšana cīņā ar klimata pārmaiņām. Vai tas patiešām ir risinājums? Itāļu viedoklis

14.06.2024 |  Sherwood
Koku stādīšana tiek uzskatīta par nozīmīgu klimata pārmaiņu mazināšanas stratēģijas daļu, lai jāatceras, ka nepareiza sugu un stādīšanas vietu izvēle var radīt pretēju efektu, nekā cerēts. Prioritārie mērķi ir uzlabot dabisko mežu stāvokli, veicot to aktīvu apsaimniekošanu, un aizsargāt vecos dabiskos mežus.
Priekšlikums tuvākajos gados iestādīt miljardiem koku kā klimata pārmaiņu mazināšanas pasākums ieņem …

Dažādi. Par oglekļa kredītiem

14.06.2024 |  Vallourec
Kopš 2004. gada vismaz desmit Clean Development Mechanism (CDM) projektos sertificēti oglekļa kredīti, kas saistīti ar dzelzs un tērauda ražošanas nozari Minas Gerais štatā, Brazīlijā.
 

Jaunākā informācija par oglekļa dioksīda tirgiem. Korporatīvās aktivitātes 2024. gada pavasarī

31.05.2024 |  LMSP
Koncerns Drax apņemas noteikt SBTi (science-based targets) kalpo kā reāla korporatīvās atbildības izpausme, piedāvājot ceļvedi, lai orientētos klimata jautājumu sarežģītajā risināšanā. Uzņēmumiem, uzņemoties neto nulles emisiju saistības, ir jānosaka ilgtermiņa zinātniski pamatoti mērķi, kas atbilst 1,5 °C mērķa gadam ne vēlāk kā 2050. gadā.) neto nulles mērķis
Apvienotās Karalistes elektroenerģijas ražotājs un BECCS risinājumu …

Eiropas Savienība pirms vēlēšanām. Noslēdzas pirmā piecgade enerģētikas un vides likumdošanas veidošanā

27.05.2024 |  Latvijas Mežu sertifikācijas padome
Turpmākajās nedēļās gaidāmie notikumi
Eiropas Parlamenta vēlēšanas
Eiropas pilsoņi no 6. līdz 9. jūnijam dosies uz vēlēšanu iecirkņiem, lai ievēlētu nākamo Eiropas Parlamentu. Šo vēlēšanu rezultāti “nosūtīs” uz Briseli jaunus deputātus un, neapšaubāmi, arī tos, kurus ievēlēs no jauna. Tiks noskaidrots jaunais Parlamenta vairākums un tā līderi. Vēlēšanas iezīmēs to, kāda būs nākamā Eiropas …

Seši pasākumi, ko uzņēmumi var veikt, lai sagatavotos Eiropas Savienības Atmežošanas regulas (EUDR) prasību izpildei

07.05.2024 |  FSC International
FSC International izstrādā integrētus rīkus, lai palīdzētu uzņēmumiem izpildīt EUDR prasības
Rakstā izklāstīti seši pasākumi, ko uzņēmumi, arī FSC sertifikātu un licenču turētāji, var veikt jau tagad, lai sagatavotos un nodrošinātu atbilstību EUDR līdz 2024. gada 31. decembrim.
FSC turpina darbu pie sistēmu stiprināšanas un jaunu, integrētu risinājumu izstrādes, lai dalībnieki visā piegādes ķēdē varētu izpildīt EUDR …

“Zaļā darījuma” aktualitātes Eiropas Savienībā. Jaunākais par ES politikas veidošanas gaitu

15.04.2024 |  Latvijas Mežu sertifikācijas padome
Līdz Eiropas Parlamenta vēlēšanām ir palikušas tikai astoņas nedēļas. Eiropas Parlaments ir sācis kampaņu, lai risinātu divus ļoti svarīgus uzdevumus – motivēt Eiropas Savienības pilsoņus piedalītiees vēlēšanās, balsojot, un cīnīties pret dezinformāciju. Žurnālistu un plašsaziņas līdzekļu nozīme ir svarīgāka nekā jebkad agrāk. Īpaši svarīgi Eiropai tas ir šobrīd. Jāņem vērā draudi, ko rada …

Korporatīvās aktivitātes klimata jomā. 2024. gada aprīlis

15.04.2024 |  Latvijas Mežu sertifikācijas padome
1. Solarig ieguldīs 845 miljonus ASV dolāru ilgtspējīgas aviācijas degvielas rūpnīcas izveidei
Uzņēmums Solarig ir paziņojis, ka sāk darbu pie ilgtspējīgas aviācijas degvielas (SAF) ražotnes Spānijā, kuras ražošanas jauda būs 60 000 tonnu gadā un kurā plānots ieguldīt 845 miljonus ASV dolāru (780 miljonus eiro).
2. SSAB būvēs tērauda rūpnīcu, kurā neizmantos fosilo kurināmo, un par 7% samazinās Zviedrijas CO₂ …

Ilgtspējīga un aprites būvniecība

02.04.2024 |  Interreg
Būvniecības nozare ir viena no pasaulē lielākajām enerģijas un izejvielu patērētājām. Eiropas Savienībā tā rada gandrīz 40% no visām emisijām un gandrīz trešdaļu no visiem radītajiem atkritumiem.
Pēc ēku nojaukšanas tikai aptuveni 40% būvniecības atkritumu tiek pārstrādāti vai izmantoti no jauna. Vairumā gadījumu otrreizēji pārstrādātie būvmateriāli tiek izmantoti otrās šķiras būvniecībā, ne jaunu ēku celtniecībā. Aprites …

ASV senatori ir satraukti par ES Atmežošanas regulas ietekmi uz ASV meža nozari

26.03.2024 |  Latvijas Meža īpašnieku un apsaimniekotāju konfederācija
ASV senatori Mārša Blekbērna (Marsha Blackburn) un Angus Kings (Angus King) mudina ASV tirdzniecības pārstāvi cīnīties par Amerikas mežsaimniecības nozari pasaules tirgū. Vēstulē Amerikas Savienoto Valstu tirdzniecības pārstāvei Ketrīnai Tai senatori pauduši nopietnas bažas par Eiropas Savienības Atmežošanas regulas (EUDR) iespējamo ietekmi uz ASV kokrūpniecību, kas gadā saražo produkciju 350 miljardu ASV dolāru vērtībā un nodarbina vairāk nekā …

Vācijas kokmateriālu tirdzniecības asociācija pieprasa atlikt ES Atmežošanas regulas (EUDR) piemērošanu

26.03.2024 |  Latvijas Meža īpašnieku un apsaimniekotāju konfederācija
ES Atmežošanas regula (EUDR) stājās spēkā pagājušajā gadā. Plānots, ka to sāks piemērot 2024. gada beigās. Pēc regulas pieņemšanas Vācijas Kokmateriālu tirdzniecības asociācija (GD Holz) norādīja uz daudziem neatbildētiem jautājumiem par EUDR īstenošanu, ļoti saspringts (sasteigts) šķiet arī ieviešanas laika grafiks.
“Mēs piekrītam EUDR mērķiem,– novērst nelikumīgu mežizstrādi un …

ES atliek stingrāku noteikumu piemērošanu importam no atmežotām teritorijām

26.03.2024 |  Latvijas Meža īpašnieku un apsaimniekotāju konfederācija, FT
Eiropas Savienība (ES) ir atlikusi valstu klasifikāciju saskaņā ar Atmežošanas regulu. Tas noticis pēc vairāku Āzijas, Āfrikas un Latīņamerikas valstu valdību apgalvojumiem, ka noteikumi būs apgrūtinoši, netaisnīgi un atturēs investorus, laikrakstam Financial Times pavēstīja trīs augstas Eiropas Savienības amatpersonas.
Brisele atliks valstu dalījumu “zema, standarta vai augsta riska” grupās, ko bija paredzēts ieviest līdz …

Pasaules Tirdzniecības organizācija konstatē: izstrādājot noteikumus biodegvielai, Eiropas Savienība diskriminējusi palmu eļļas ražotājus

19.03.2024 |  Samanta Ho, Eco-Business
Pasaules Tirdzniecības organizācija (PTO) atbalstīja Eiropas Savienības lēmumu ieviest noteikumus pret palmu eļļu kā biodegvielu saistībā ar emisiju risku. PTO norādīja, ka Eiropas Savienība nav tos pienācīgi īstenojusi, apstiprinot ES tirdzniecības partneres Malaizijas sūdzības.
Pirmajā lēmumā par tirdzniecības jautājumiem, kas saistīti ar atmežošanu un oglekļa emisijām, PTO konstatēja, ka Eiropas Savienība ir kļūdījusies lēmumā nepieņemt palmu …

Pamatnostādnes Zemes izmantošanas, kūdras ieguves un pārstrādes, mežsaimniecības un saistītajās nozarēs

12.02.2024 |  LMSP
Pamatnostādnes Zemes izmantošanas, kūdras ieguves un pārstrādes, mežsaimniecības un saistītajās nozarēs

Eiropas Savienības Atmežošanas regula vissmagāk varētu skart Āfrikas lauksaimniekus

12.02.2024 |  Patrick Smith, Caroline Chebet, Tim Concannon, Jerry Sam, EU Observer
Pagājušā gada aprīlī apstiprināto ES Atmežošanas regulu (EUDR) Eiropas Parlamenta (EP) deputāti nosauca par pavērsiena punktu bloka centienos panākt ilgtspējīgu uzņēmējdarbības praksi un samazināt oglekļa emisijas.
“Eiropas iedzīvotāji var būt droši, ka turpmāk viņi vairs nebūs neapzināti līdzdalībnieki nelikumīgā atmežošanā,” norādīja Eiropas Parlamenta sarunu vadītājs saistībā ar šo tiesību aktu – …

ES Atmežošanas regula (EUDR) un FSC misija ir savstarpēji papildinošas

12.02.2024 |  FSC International
FSC ir apņēmusies turpināt cīņu pret atmežošanu un mežu degradāciju Eiropā un visā pasaulē. FSC paātrina darbu sistēmas stiprināšanā, lai nodrošinātu, ka FSC EUDR atbilstība ir pieejama visiem. Lai panāktu, ka process ir stabils un visi viedokļi tiek sadzirdēti, ļoti svarīgs ir sabalansēts un līdzvērtīgs ieguldījums. 2024. gada februārī FSC biedriem ir vairākas iespējas iesaistīties.
Sabiedriskā apspriešana, lai stiprinātu FSC …

Jāizmanto bioekonomikas iespējas

29.12.2023 |  Māris Ķirsons
Iespēja izaugsmei komplektā ar jauniem izaicinājumiem.
Eiropas Savienībā bioekonomikas nozares uzskata par izšķirošajām, lai līdz 2050. gadam nodrošinātu klimatneitrālu Eiropu, kas ir iespēja Latvijas izaugsmei, taču vienlaikus radīs virkni izaicinājumu, secināja Latvijas Mežu sertifikācijas padomes 8. Starptautiskās konferences “Izmaiņas un risinājumi vides politikā ilgtspējīgai, klimatneitrālai, ekonomikas attīstībai” …

EK izstrādātais regulas priekšlikums par noturīgu Eiropas mežu uzraudzības sistēmu

07.12.2023 |  Eiropas Komisija
Eiropas Komisija ir izstrādājusi regulas priekšlikumu par noturīgu Eiropas mežu uzraudzības sistēmu (monitoring framework for resilient European forests).
Iniciatīvas mērķis ir izstrādāt ES mēroga meža novērošanas ietvaru, kas nodrošina atvērtu piekļuvi detalizētai, pareizai, regulārai un savlaicīgai informācijai par ES mežu stāvokli un apsaimniekošanu un par daudzajiem mežu nodrošinātajiem produktiem un ekosistēmu …

Ko spriedīs ANO COP28 augstākā līmeņa sanāksmē par klimata pārmaiņām?

04.12.2023 |  Latvijas Meža īpašnieku un apsaimniekotāju konfederācija
Kā zināms, 30. novembrī Dubaijā sākās planētas mēroga Klimata asambleja – COP28, kas ilgs līdz 12. decembrim. Šīs sanāksmes panākumi būs atkarīgi no valstu spējas vienoties par pakāpenisku fosilā kurināmā izmantošanas pārtraukšanu. Būs jāvienojas arī par palīdzību valstīm ar zemiem ienākumiem to visu apmaksāt. Kā parasti – galvenais jautājums – nauda…
Daudzi par COP28 sekmēm ir skeptiski noskaņoti, jo asamblejas…

Bioloģiskā daudzveidība, oglekļa sekvestrācija un izejvielu nodrošināšana. Trīs lietas. Ko izvēlēties Eiropai?

07.10.2023 |  Luke
Bioloģiskā daudzveidība, oglekļa sekvestrācija un izejvielu nodrošināšana. Trīs lietas. Ko izvēlēties Eiropai?

Kā nodrošināt ekosistēmu saglabāšanu tuvākajā apkārtnē? Ieteikumi iedzīvotājiem Rietumvalstīs

27.09.2023 |  Latvijas Meža īpašnieku un apsaimniekotāju konfederācija
Latvijā daudz esam runājuši un joprojām runājam (arī strādājam šai jomā) par ekosistēmām, to saglabāšanu un to pakalpojumiem. Lasot dažādus ārvalstu – šajā gadījumā Rietumvalstu – avotus un apkopojot tajos sniegtos padomus, varam redzēt nedaudz atšķirīgu pieeju un t.s. “modernās tendences”. Latvijā ekosistēmas un bioloģiskā daudzveidība, protams, ir daudz labākā stāvoklī nekā t.s. “Vecajā …

Somijas kokapstrādes nozares organizācijas publicē ceļvedi bioloģiskās daudzveidības veicināšanai

17.09.2023 |  Tero Karjalainen, forest.fi
Somijas Mežrūpniecības federācija un Somijas Zāģētavu asociācija ir publicējušas ceļvedi (programmu) bioloģiskās daudzveidības saglabāšanai Somijas mežos.
Jau šobrīd Somijas komerciālajos mežos daudz tiek darīts bioloģiskās daudzveidības situācijas uzlabošanai, šo procesu īstenošana būtu jāuzlabo visā koksnes iepirkuma ķēdē. Šāds secinājums pausts Somijas Mežrūpniecības federācijas un Somijas …

Atvaļinājumu sezonai noslēdzoties, Somijas kokmateriālu tirgū prognozē uzlabošanos

04.09.2023 |  Metsateolisuus
Funkcionējošs kokmateriālu tirgus ir priekšnoteikums dinamiskai meža nozarei. Konkurētspējīga izejmateriālu cena un stabila darbības vide rada nozares iespējas darboties pasaules tirgos un stiprina apstākļus investīcijām Somijā.
Metsäteollisuus uzņēmumi 2023.gada janvārī-jūlijā iegādājās 21,4 miljonus kubikmetru kokmateriālu no privātajiem mežiem. Tas ir par 12% vairāk nekā vidēji pēdējos piecos gados.
Janvārī-jūlijā tika …

Uzņēmums “Verra” ir publicējis atjauninājumus “Verified Carbon Standard” (VCS) programmai

31.08.2023 |  Verra
Programma Verified Carbon Standard (VCS) ir pasaulē visplašāk izmantotā siltumnīcefekta gāzu (SEG) kreditēšanas programma. Tā veicina finansējumu darbībām, kas samazina un likvidē emisijas, uzlabo iztikas apstākļus un aizsargā dabu. VCS projekti ir samazinājuši vai aizvākuši no atmosfēras gandrīz vienu miljardu tonnu oglekļa un citu SEG emisiju. VCS programma ir būtisks un nepārtraukti augošs elements kopīgajos vides aizsardzības …

Kā tiek izsniegti oglekļa kredīti?

14.08.2023 |  Latvijas Meža īpašnieku un apsaimniekotāju konfederācija
Jau vairākus gadus jaunā vides politika pasaulē tiek ieviesta, izmantojot dažādus finanšu instrumentus. Arī Latvijā ir ļoti svarīgi izprast šī procesa būtību, noteikumus un uzdevumus. Šai apkopojumā apskatīsim jautājumus, kas saistīti ar oglekļa kredītiem, oglekļa projektiem, to darbību, pārvaldību un uzraudzību
Oglekļa kredīti ir būtisks instruments centienos visā pasaulē samazināt oglekļa emisijas. Tie atspoguļo mērvienību, kas …

ES Atmežošanas regulas nosacījumu atspoguļojums

24.07.2023 |  EUDR, LMĪAK
Eiropas Savienības jaunais regulējums nenoliedzami ietekmēs koksnes piegādes ķēdēs, šī faktora dēļ EUDR – Atmežošanas regula, ir uzmanības centrā gan meža nozarē, gan saistītajās nozarēs.
2023. gada 29. jūnijā spēkā stājās jaunā Eiropas Savienības regula par piegādes ķēdēm, kurās preces ir iegūtas no teritorijām, kur netiek veikta atmežošana (EUDR). Regulai vajadzētu novērst mežu degradāciju, īpaši lauksaimniecības …

Par dabas atjaunošanas likumu Eiropas Parlamentā

10.07.2023 |  LMSP
Otrdien, 11. jūlijā, Strasbūrā Eiropas Parlamenta deputāti apspriedīs pretrunīgi vērtēto dabas atjaunošanas likumu, savukārt, trešdien notiks balsojums, kurā noteiks Parlamenta nostāju.
Šie notikumi gaidāmi pēc tam, kad Parlamenta Vides komitejā balsojums nonāca strupceļā – 44 pret 44. Likums, kura mērķis ir atjaunot degradētās zemes un jūras teritorijas, ir saskāries ar opozīciju, ko vadīja centriski labējā Eiropas Tautas partija …

Eiropas klimata un enerģētikas politikas laika grafiks (latviski)

29.06.2023 |  LMSP
Lai vieglāk saprastu, kā tiek veidota klimata un enerģētikas politika un kad gaidāmi svarīgi lēmumi, šai laika grafikā atzīmēti galvenie notikumi un tajā ir iekļauta īsa informācija, lai spētu sekot līdzi notiekošajam. Grafiks tulkots latviski.

Kas tālāk? Eiropas klimata un enerģētikas politikas laika grafiks

28.06.2023 |  Julian Wettengel, Clean Energy Wire
Eiropa ir pietiekami plaša un sarežģīta, nereti pat ES dalībvalstu žurnālistiem ir grūti saprast, kā tiek veidota klimata un enerģētikas politika un kad gaidāmi svarīgi lēmumi. Šajā laika grafikā atzīmēti galvenie notikumi un tajā ir iekļauta īsa informācija, lai spētu sekot līdzi notiekošajam.

Aptauja par klimata pārmaiņu mazināšanu. Rezultāti

23.05.2023 |  Latvijas valsts meži
Mežu atjaunošana ar kvalitatīviem stādiem un regulāra jaunaudžu kopšana pēc Latvijas iedzīvotāju domām (81% respondentu) ir nozīmīgākais veids, kā mežs un mežsaimniecība palīdz mazināt klimata pārmaiņas, jo jauns mežs aktīvāk piesaista ogļskābo gāzi, – tā liecina a/s “Latvijas valsts meži” (LVM) un pētījumu centra SKDS aprīlī veiktās iedzīvotāju aptaujas “Mežs un klimats” dati.
Atjaunojamu dabas resursu …

Darījumu pārbaudes slēgšana par sertificētu Aucoumea piegādes ķēdes ciklu Gabonā

02.05.2023 |  FSC International
FSC paziņo par FSC sertificētas Aucoumea piegādes ķēdes darījumu pārbaudes (transaction verification, TV) cikla pēdējā posma noslēgumu. TV cikla rezultāti liecina, ka nav konstatēti nekādi nepatiesu apgalvojumu vai citu krāpniecisku darbību gadījumi no sertifikātu turētāju puses. Tādējādi FSC nav bloķējusi nevienu sertifikātu.
Aucoumea TV ciklu, kas sākotnēji bija pazīstams kā African Timbers TV Loop, uzsāka Assurance Services International (ASI) un FSC,…

Atjaunināti principi un kritēriji: Izmaiņas standartu izstrādātājiem un sertifikātu turētājiem

02.05.2023 |  FSC International
Ir publicēta atjaunināta Starptautisko vispārīgo indikatoru (IGI) (FSC-STD-60-004) versija, kas saskaņota ar nesen publicētajiem FSC principiem un kritērijiem V5-3 un ietver jaunus IGI (International Generic Indicators) īpaši bīstamiem pesticīdiem. Tagad ir pieejams arī saistītais Pesticīdu politikas papildinājums.
FSC 2023. gada 15. martā publicēja FSC Principu un kritēriju (P&C) atjaunināto versiju, kurā aplūkots priekšlikums Nr. 37/2021:

Publicēta jauna AAF politikas versija

02.05.2023 |  FSC International
FSC ir publicējusi FSC-POL-20-005 V3-3 Gada administratīvās izmaksu (Annual administration fee, AAF) politikas atjaunināto versiju*; tajā izklāstīti principi, kā aprēķināt un administrēt ikgadējo administrēšanas maksu (AAF) FSC akreditētām sertifikācijas iestādēm.
Jaunā versija (V3-3) ir daļa no FSC normatīvās sistēmas, un tā ir spēkā no 2023. gada 1. aprīļa.
Galvenās izmaiņas atjauninātajā versijā:
Darbības jomas …

Bērniem nepieciešama daba un rotaļas

02.05.2023 |  FSC International
Vai vēlaties, lai jūsu bērni būtu izturīgāki un spējīgāki pielāgoties? Atvēliet laiku dabai! Spēlējoties dabā, tiek veicināta bērnu veselīga fiziskā attīstība. Pētījumi liecina, ka tā var uzlabot viņu sociālo, emocionālo un kognitīvo attīstību. 
FSC sertificētas koka rotaļlietas ir lielisks rotaļlietu kolekcijas papildinājums, vairums veicina radošas rotaļas dabā. Protams, katram cilvēkam ir nepieciešama slēptuve. No atbildīgi …

Atmežošanas pārtraukšana līdz 2030. gadam izmaksās 130 miljardus ASV dolāru gadā, apgalvo Enerģētikas pārejas komisija (ETC*)

24.04.2023 |  Carbon Credits
Enerģētikas pārejas komisija (ETC, Energy Transition Commission) ir publicējusi jaunu ziņojumu, kurā sniegta jauna analīze par to, cik izmaksātu mežu izciršanas pārtraukšana, un tajā teikts, ka līdz 2030. gadam tas būtu vismaz 130 miljardi ASV dolāru gadā.
Tās ziņojumā “Pārejas finansēšana: atmežošanas novēršanas izmaksas” ir uzsvērtas finansiālās problēmas, kas saistītas ar to, lai novērstu koku izciršanu. …

Latvijas meža nozares pārstāvji iepazīst Austrijas pieredzi

24.04.2023 |  Latvijas valsts meži
Lai iepazītos ar nozares attīstības tendencēm un gaidāmajiem darbiem, ko nosaka Eiropas Zaļais kurss, Latvijas meža nozares pārstāvji no 18. līdz 20. aprīlim devās pieredzes vizītē uz Austriju.
Austrijā Latvijas pārstāvjus uzņēma vadošie mežsaimniecības un kokrūpniecības uzņēmumi. Trīs dienu laikā delegācija iepazina ilgtspējīgas mežu apsaimniekošanas praksi Austrijas valsts un privātajos mežos un vadošo kokrūpniecības nozares …

ES Parlaments pieņem klimata tiesību aktu “svēto trīsvienību”

20.04.2023 |  Wester van Gaal, EU Observer
Eiropas Parlaments ir apstiprinājis trīs klimata tiesību aktus, kas ir pamatā Eiropas Savienības centieniem līdz 2030. gadam samazināt siltumnīcefekta gāzu emisijas vismaz par 55%.
“Mēs beidzot esam vienojušies par “Svēto trīsvienību”,” otrdien (18. aprīlī) pēc balsojuma Strasbūrā sacīja Eiropas Parlamenta deputāts no konservatīvās Eiropas Tautas partijas (EPP) Pēters Līse. “No tā ieguvēji būs visi.”
Pirmais …

Mūsdienu un mūsdienīgu koka ēku ietekme uz vidi. EFI politikas izklāsts īsumā

20.04.2023 |  EFI (Eiropas Meža institūts)
Lai cīnītos pret klimata pārmaiņām ir nepieciešama starptautiskas (globālas) pārmaiņas. Būvēm un celtniecībai šai ziņā ir paredzama izšķiroša nozīme, proti, inženiertehnisko kokmateriālu izmantošana ēku būvniecībā
palīdz izvairīties no CO2 emisijām.

 

Koksnes tekstilšķiedru ietekme uz vidi. EFI politikas izklāsts īsumā

20.04.2023 |  EFI (Eiropas Meža institūts)
Koksnes tekstilšķiedru ražošana un izmantošana ir atzīta par daudzsološu jomu oglekļa uzglabāšanai un siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšanai. Tomēr ar (koksnes) izstrādājumu apstrādi, ražošanu, izmantošanu un noglabāšanu ir potenciāli saistīta arī cita veida ietekme uz vidi, tostarp, eitrofikācija, paskābināšanās, toksicitāte cilvēkiem un gaisa piesārņotāju veidošanās. Pašlaik …

ES pielāgošanās klimata pārmaiņām. Temperatūras paaugstināšanās ietekmei Eiropa nav labi sagatavojusies

13.04.2023 |  Sören Amelang, Philippa Nuttall, Clean Energy Wire
Eiropa ir kontinents, kurā klimata pārmaiņu dēļ visstraujāk paaugstinās temperatūra, un to ietekme ir jūtama visā reģionā: Nāvējoši vasaras karstuma viļņi un plūdi, postoši sausuma periodi un sniega trūkums slēpošanas trasēs ziemā. Tāpat kā citiem pasaules reģioniem, arī Eiropai ir jāatgūst zaudētais laiks un jārīkojas nekavējoties, lai pielāgotos temperatūras paaugstināšanās ietekmei. Daudzējādā ziņā ES ir adaptācijas …

Īss ieskats ilgtspējas regulējuma izmaiņās pasaulē 2023. gada martā

03.04.2023 |  Thomas Willman, Clarity AI
Kopsavilkuma pārskats par jaunākajām ilgtspējīgas finansēšanas norisēm Āzijas un Klusā okeāna reģionā, Eiropā un Amerikā.
Šomēnes jāizceļ vairāki regulējuma notikumi ilgtspējas jomā, kas pārsniedz valstu robežas un ietekmē Eiropu, Ameriku un Āzijas un Klusā okeāna reģiona valstis.
ANO dalībvalstis ir panākušas vēsturisku vienošanos par pasaules okeānu aizsardzību. Saskaņā ar Līgumu par Starptautisko ūdeņu …

Eiropas Savienība plāno izveidot ES mēroga integrētu meža monitoringa sistēmu

31.03.2023 |  Eiropas parlaments
Lai palīdzētu sasniegt siltumnīcefekta gāzu neto emisiju samazināšanas ieceri, kas no vismaz 40% salīdzinājumā ar 1990. gada līmeni palielināta līdz vismaz 55%, un nodrošinātu, ka ZIZIMM sektors sniedz ilgtspējīgu un paredzamu ilgtermiņa devumu Savienības klimatneitralitātes mērķa sasniegšanā, būtu katrai dalībvalstij jānosaka saistoši mērķrādītāji palielinātiem siltumnīcefekta gāzu neto piesaistījumiem ZIZIMM sektorā 2026.-2030. gada …

EP piekrīt palielināt CO2 absorbciju un paaugstina 2030. gada ES klimata mērķus

31.03.2023 |  Eiropas Parlaments
Līdz 2030. gadam centīsies palielināt oglekļa absorbciju par 15%
Visām dalībvalstīm noteikti saistoši 2030. gada mērķi
Stingrāka uzraudzība un sodi par noteikumu neievērošanu
Jauni ES noteikumi paaugstina ES oglekļa dioksīda absorbcijas mērķi zemes izmantošanas un mežsaimniecības sektorā. Tie ļaus Savienībai 2030. gadā samazināt savas emisijas pat par 57%.
Parlaments ar 479 balsīm “par”, 97 – …

Kā ES cenšas ierobežot viltus zaļo norāžu izmantošanu produktu marķēšanā

27.03.2023 |  Julian Wettengel, Clean Energy Wire
Eiropas Komisija gatavojas ierosināt detalizētu noteikumu kopumu, kas uzņēmumiem būs jāievēro, lai pamatotu savas zaļās norādes par produktiem, sākot no “oglekļa ziņā neitrāliem” saules aizsargkrēmiem līdz “bioloģiski noārdāmiem” plastmasas iepakojumiem. Tas viss tiks iekļauts ES direktīvā par zaļajām norādēm. Priekšlikumam ir potenciāls mainīt situāciju, samazinot zaļo marķējumu skaitu, padarot tos konkrētākus un uzliekot …
Rādīt vairāk