Zviedrijas kokzāģētavas saskaras ar cenu spiedienu un pieprasījuma kritumu

16.06.2023 |  globalwoodmarketsinfo.com

Kopš gada sākuma situācija Zviedrijas zāģētavās, kas ir spējušas piegādāt kokmateriālus, ievērojami samazināt krājumus un piesardzīgi paaugstināt cenas, ir kļuvusi nedaudz labāka. Līdz pat aprīlim, kad tirgus situācija atkal sāka pasliktināties, ražošana un piegāde noritēja nevainojami. Tagad visi Zviedrijas kokrūpniecības nozares dalībnieki ziņo, ka pieprasījums ir kļuvis mērenāks, un pieprasa turpmāku cenu samazinājumu. Visticamāk, tas ir otrais cenu spiediena vilnis, ko mēs pašlaik redzam.

Pirmajā “vilnī” samazinājās Zviedrijas t.s. “mājokļu atjaunošanas” tirgus, bet lielāki būvniecības projekti turpināja iepriekš veiktos pasūtījumus. Šobrīd pat profesionālais tirgus Zviedrijā apsīkst. Tas rada vēl lielāku lejupvērstu spiedienu uz kokmateriālu patēriņu. Galvenais jautājums ir, – vai Zviedrijas tirgū ir iespējams cenu samazinājums? Daudzas Zviedrijas kokzāģētavas pašlaik strādā uz zaudējumu robežas, un nešķiet, ka izejmateriāls kļūs lētāks.

Koksnes trūkums samazina ražošanu Zviedrijā

Kā jau minēts iepriekš, nelielu cenu pieaugumu šopavasar Zviedrijas tirgū izraisīja nevis pieprasījuma pieaugums, bet gan piedāvājuma samazināšanās. Daļēji tas ir saistīts ar Krievijas kokmateriālu apjoma izzušanu no Zviedrijas tirgus un Krievijas FSC sertifikācijas zaudēšanu, kas Zviedrijas zāģētavām sarežģī iespējas izmantot citu tranzīta valsti. Turklāt Zviedrijas skujkoku mežu joslas lielākajā daļā jūtams būtisks koksnes trūkums. Daudzas Kanādas kokzāģētavas ir pārtraukušas aktivitātes, jo ir konstatēta mizgraužu savairošanās mežos. Traucējošs faktors, protams, ir arī zemās kokmateriālu cenas. Tiek ziņots, ka Centrāleiropas kokzāģētavas ir ievērojami ierobežojušas ražošanu. Arī Zviedrijas un Ziemeļvalstu kokzāģētavas uz laiku ir apturējušas ražošanu, jo tām trūkst koksnes.

Vājie Ziemeļvalstu, Ēģiptes, ASV un Ķīnas tirgi

Šķiet, ka Ziemeļvalstu, tostarp Zviedrijas, kokmateriālu tirgus ir visvājākais, un tas ir īpašs izaicinājums Zviedrijas kokzāģētavām, kas specializējas iekšzemes patērētājiem. Ievērojami ir samazinājies ASV tirgus, kas pēdējos gados bija daudzu Zviedrijas kokzāģētavu dzinējspēks. Lai gan kravas pārvadājumu cenas ir ievērojami kritušās, tikai dažas Zviedrijas kokzāģētavas gūst peļņu no uzņēmējdarbības Amerikas Savienotajās Valstīs. Ēģipte kādu laiku bija nozīmīgs Zviedrijas egles zāģmateriālu tirgus, kas no ļoti vāja kļuva par veiksmīgu tirgu. Šis iemesls ir mazinājis slodzi uz Zviedrijas egles kokzāģētavām. Tomēr, ņemot vērā lielos krājumus un ASV dolāru trūkumu, šķiet, ka situācija Ēģiptē atkal kļūs sliktāka. Ķīna pašlaik importē ārkārtīgi lētu Krievijas koksni, taču krājumi ir lieli, un patēriņš pašlaik ir zems.

Nepārprotams koksnes trūkums, jo visas Zviedrijas kokzāģētavas investē ražošanas palielināšanā

Pat Zviedrijas kokmateriālu tirgū tagad arvien biežāk parādās signāli par koksnes trūkumu. Tajā pašā laikā var novērot, ka praktiski visi Zviedrijas kokrūpniecības nozares dalībnieki veic ievērojamus ieguldījumus savās kokzāģētavās. Galvenā uzmanība tiek pievērsta efektivitātei, precizitātei un apmaiņas iespējām, taču šie ieguldījumi nozīmē arī ražošanas apjoma palielināšanos Zviedrijā. Tas notiek laikā, kad viss liecina par to, ka nākamajā desmitgadē būs grūti ievērojami palielināt koksnes ieguvi no Zviedrijas mežiem. Šis vienādojums vienkārši nesakrīt, un visas pazīmes liecina par pieaugošu konkurenci starp Zviedrijas kokzāģētavām un iespējamu to darbības pārtraukšanu.

Dalīties Facebook

Komentāri

*
*
*