Zviedrija: “Vida Group” apgalvo, ka elektroenerģijas cena laika gaitā ietekmēs ražošanu

16.09.2022 |  skogsindustrierna.se

Zviedrijas lielākajai kokzāģētavu grupai Vida elektroenerģijas cenas pieaugums par SEK 1/kWh nozīmē aptuveni 170 miljonus SEK (16 miljonus EUR) gadā. Tas atbilst izmaksu pieaugumam par 10%. Īstermiņā cenu ierobežošana un ražošanas samazināšana mazina izmaksu šoku. Kā jau iepriekš paziņots, rudenī Vida samazinās ražošanu par 15%. Kanādas mežsaimniecības gigantam Canfor pieder 70% Vida Group.

“Samazinājumu vairāk nosaka tirgus lejupslīde, nevis augstās elektroenerģijas cenas. Mēs plānojām ražošanas samazinājumu vēl pirms elektrības cenas patiešām strauji pieauga. Taču ir skaidrs, ka elektroenerģijas cena laika gaitā ietekmēs mūsu ražošanu. Viena puse mūsu darbības ir elektroenerģijas apgabalā SE3, bet otra – SE4. Izskatās, ka elektroenerģijas cenas tur būs augstas vēl ilgu laiku,” saka Vida Group tehniskais direktors Jonass Akselsons.

Elektroenerģijas cenas gan SE3, gan SE4 apgabalā – Zviedrijas centrālajā un dienvidu daļā – pieauga vēl pirms iebrukuma Ukrainā, kas vēl vairāk pasliktināja situāciju. Pēdējos gados vasarā Zviedrijas dienvidos ir palielinājies arī elektroenerģijas trūkuma risks. Lielākas elektroenerģijas izmaksas, pateicoties ārkārtīgi labam pieprasījumam un augstām zāģmateriālu cenām, līdz šim nav tik smagi skārušas kokzāģētavu ražošanu.

“Mēs esam bijuši ļoti labas rentabilitātes periodā. Tagad, kad mūsu produkcijas cenas normalizējas, elektrības izmaksu pieaugums skars daudz vairāk,” skaidro Jonass Akselsons (Jonas Axelsson).

Elektroenerģijas cenu garantijas līgumi ir mazinājuši divkāršojušos elektroenerģijas cenu finansiālo ietekmi uz divpadsmit Vida kokzāģētavām. Taču, beidzoties cenu ierobežojumu termiņam, palielinās risks, ka turpmākajos gados elektroenerģijas cenas būs ievērojami augstākas. Kokzāģētavām ir jāpielāgojas augstākām elektroenerģijas izmaksām.

“Mums ilgu laiku ir bijušas zemas elektroenerģijas cenas, un tagad mums ir jāpielāgojas un jāuzlabo efektivitāte. Vida ilgtspējas darba ietvaros mums jau ir izstrādāta energoefektivitātes programma. Visai [Zviedrijas] kokzāģētavu nozarei būs vairāk jāstrādā ar elektroenerģijas patēriņu, kā arī jāapsver jauni elektroenerģijas ražošanas veidi. Piemēram, mēs esam parakstījuši līgumu par saules elektroenerģijas piegādēm, kas segs desmit procentus no grupas vajadzībām pēc elektroenerģijas. Ir ārkārtīgi svarīgi, lai ātri tiktu ieviesta jauna, no fosilajiem kurināmajiem brīva elektroenerģijas ražošana, un tam ir nepieciešama politiska rīcība. Pašlaik paplašināšanās notiek pārāk lēni,” saka Jonass Akselsons.

Augstākas elektroenerģijas izmaksas rada spiedienu ne tikai uz Zviedrijas kokzāģētavām, bet arī uz citu būvmateriālu ražotājiem. Palielinās arī tērauda un betona ražošanas izmaksas. Tas var sniegt zāģmateriālu izstrādājumiem konkurences priekšrocības un tādējādi uzlabot eksporta iespējas.

“Koksnei ir daudz priekšrocību. Ne mazāk svarīgi ir tas, ka tā ir klimatam nekaitīga alternatīva energoietilpīgākiem būvmateriāliem. Koksnes izstrādājumiem ir gaiša nākotne. Taču mums ir jāpielāgojas tirgum. Pašlaik tas nozīmē, ka mēs samazinām ražošanu un uzlabojam energoefektivitāti,” teic Jonass Akselsons.

Dalīties Facebook

Komentāri

*
*
*