Zinātājs teic: "Klimata krīzei un iebrukumam Ukrainā ir vienas saknes"

24.03.2022 |  Jaime Velázquez, Euronews Green

V. Putina noziedzīgā rīcība ir izraisījusi bažas gan par karadarbības radīto piesārņojumu, gan par plašāku karu, kurā varētu tikt izmantoti kodolieroči. Kodolkatastrofas iespēja ir tikai aisberga redzamā daļa, ja runa ir par neskaitāmajām sekām, ko iebrukums Ukrainā jau radījis videi.
Ja ņem vērā pieaugošās emisijas militāro darbību dēļ, noplūdes un toksisko dūmu mākoņu daudzumu, ko izraisa rūpniecisko un degvielas noliktavu iznīcināšana, ūdens un augsnes piesārņojums ar smagajiem metāliem un ķīmiskajām vielām no bumbām un ieročiem, un labības lauku un savvaļas dzīvnieku iznīcināšana – ietekme ir satriecoša.

3. martā jau skanēja trauksmes zvani šai sakarā, jo kaujas notika tuvu Ukrainas lielākajai atomelektrostacijai Zaporižjā, dažas dienas agrāk slēgtās Černibiļas AES tuvumā novēroja paaugstinātu radiācijas līmeni.

(...)

Ziemeļfrancijā un Beļģijā ir teritorijas, kurās pirms vairāk nekā 100 gadiem – I Pasaules kara gados – ritēja aktīva karadarbība, un kurās joprojām nav iespējams nodarboties ar lauksaimniecību, jo šais platībās joprojām ir sprādzienbīstami priekšmeti, kas nav eksplodējuši, augsne ir piesārņota ar smagajiem metāliem vai ķīmisko ieroču atliekvielas. 
Ainavā joprojām var pamanīt tranšeju vai sprādzienu radīto bedru pēdas... Šāds kaitējums var saglabāties vismaz 100 gadus un vairāk. 

Jautājums ir plašāks – ko un līd zkādam līmenim jūs vēlaties vidē atjaunot? Ja esat šo vidi jo krietni pabojājuši, kā kara gadījumā, iznīcinājis ekosistēmas, attiecīgā vide nekad neatgriezīsies iepriekšējā stāvoklī. 

Zinātājs teic: "Klimata krīzei un iebrukumam Ukrainā ir vienas saknes" Dalīties Facebook