Ziemeļamerikas zāģmateriālu ražotāji samazina ražošanas apjomus, tas liecina, ka pieaug procentu likmes

22.09.2022 |  globalwoodmarketsinfo.com

Arvien vairāk Kanādas lielāko ražotāju, tostarp Canfor Corp. un West Fraser Timber Co. Ltd., paziņojuši par plāniem samazināt ražošanas apjomus Britu Kolumbijā, norādot arī uz pieprasījuma samazināšanos.

“Mēs uz laiku ierobežojam ražošanu Britu Kolumbijā sakarā ar samazināto tirgus pieprasījumu,” 19. septembrī paziņojumā presei sacīja Vankūverā bāzētās Canfor vadītājs Dons Keins (Don Kayne).

Kanādas uzņēmums paziņoja, ka sagaida, ka gada ražošanas apjoms samazināsies par 200 miljoniem dēļu pēdu (1000 d.p. ir apm. 2,34 kubikmetri) jeb aptuveni par 6% no uzņēmuma gada jaudas Britu Kolumbijas provincē, kur, kā liecina Canfor publiskotie dati, tam ir aptuveni trīs miljardi dēļu pēdu gada jaudas. Canfor jaunumi seko West Fraser augusta paziņojumam, ka tas “pastāvīgi” samazinās ražošanu vairākās Britu Kolumbijas apgabala ražotnēs, pirmajā ceturksnī atceļot maiņas vairākās zāģētavās un saplākšņa ražotnēs. Uzņēmums lēsa, ka samazinājums samazinās koksnes ražošanu par aptuveni 255 miljoniem dēļu pēdu.

Abi paziņojumi ir saistīti ar vairāku gadu tendenci, saskaņā ar kuru Britu Kolumbijas kokrūpniecības uzņēmumi reinvestē savu peļņu ārzemēs, jo īpaši jaunās darbībās ASV dienvidos.

To daļēji nosaka klimata pārmaiņu ietekme: papildus rekordlieliem meža ugunsgrēkiem 2017. un 2018. gadā, kas iznīcināja milzīgus mežu masīvus un papildināja zaudējumus, ko izraisīja kalnu priežvaboļu populācijas pieaugums, kas arī samazināja pieejamo koksnes krājumu apjomu Britu Kolumbijā. 2021. gadā pievienojās plūdi, kas iznīcināja galvenos transporta koridorus, un ražošanas izmaksas pieauga

Kā augustā paziņoja West Fraser, “piekļuve pieejamiem kokmateriāliem Britu Kolumbijā kļūst arvien problemātiskāka, un pastāvīgie transporta ierobežojumi ir samazinājuši uzņēmuma spēju droši piekļūt tirgiem”.

Tomēr daži analītiķi uzskata, ka Canfor paziņojums par kokmateriālu pieprasījuma samazināšanos var liecināt par to, ka procentu likmju pieaugums ASV, Kanādā un citur sāk dot vēlamo rezultātu – pieprasījuma samazināšanos un tādējādi inflācijas samazināšanos.

Kanādas Banka no marta līdz septembrim paaugstināja bāzes procentu likmi par trim procentu punktiem un, iespējams, ar to vēl nav beigusi. Kanādas statistikas pārvalde otrdien paziņoja, ka patēriņa cenu indekss augustā, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, palielinājās par septiņiem procentiem, kas ir zemāks nekā nesen sasniegtais maksimums – aptuveni astoņi procenti, bet joprojām ir krietni zem Kanādas Bankas noteiktā mērķa – divu procentu.

“Pagājušajā nedēļā es tikos ar vairākiem mājokļu būvniekiem, un viņi konstatēja, ka viņu pasūtījumu apjoms gada laikā samazinājies par 30-40%,” sacīja Pols Kvins (Paul Quinn), RBC analītiķis, kas nodarbojas ar Canfor un citiem kokmateriālu ražotājiem. “Tāpēc nav šaubu, ka procentu likmes noteikti atvēsina ekonomiku.”

Dalīties Facebook

Komentāri

*
*
*