Ziemeļamerikas zāģmateriālu cenas joprojām krītas, jo mājokļu tirgus piedzīvo grūtības

08.12.2022 |  globalwoodmarketsinfo.com

Ziemeļamerikas zāģmateriālu cenas šogad ir bijušas vienas no visvairāk krītošajām izejvielu cenām, un tirgus perspektīvas drīzumā neuzskatās uzlabojamas.

Janvāra piegādēm paredzētā kokmateriālu cena 29. novembrī bija 423,80 ASV dolāri par 1000 dēļu pēdām (1000 dēļu pēdas ir 2,34 kubikmetri), kas ir par aptuveni 63% zemāka nekā gada laikā.

“CME kokmateriālu nākotnes līgumi 2022. gadā ir bijuši visneveiksmīgākie preču nākotnes līgumi,” informē Valters Kunišs, HTS Commodities vecākais analītiķis. “Uzticības trūkums ASV mājokļu tirgū, ņemot vērā straujo procentu likmju un hipotēku likmju kāpumu, rada nelabvēlīgus apstākļus un nepietiekamu pieprasījumu pēc zāģmateriāliem”.

Saistītie tirgus dati

Saskaņā ar Tirdzniecības departamenta datiem oktobrī jauno dzīvojamo ēku būvniecības apjoms ASV samazinājās par 4,2%, sasniedzot sezonāli izlīdzināto gada rādītāju 1,425 miljoni. Tas liecina par vājāku būvniecības aktivitāti, jo mājokļu tirgus cīnās ar strauji augošajām hipotēku likmēm.

Federālo rezervju sistēmas apņemšanās cīnīties pret ASV inflāciju apvienojumā ar stingrākiem hipotekāro kredītu izsniegšanas standartiem “atbaida potenciālos mājokļu pircējus un liek tiem meklēt drošību un komfortu īres tirgū,” saka V. Kunišs.

Valsts vidējā 30 gadu hipotekāro kredītu likme pēdējo nedēļu laikā ir samazinājusies līdz zem 7%. Taču nesen noteiktā likme – 6,78% – joprojām ir “augstā līmenī, kāds nav novērots kopš 2001. gada decembra,” viņš saka. Turklāt zemāks iekšzemes pieprasījums un spēcīgs ASV kokmateriālu imports ir bijis “viegli uzliesmojošs kokteilis” ASV kokmateriālu nākotnes līgumu cenām.

Oktobrī ASV dati liecināja, ka daudzdzīvokļu mājokļu būvniecības uzsākšana samazinājās par 0,5%, bet vienģimenes projektu skaits samazinājās par 6,1%. Uzsāktajiem daudzdzīvokļu mājokļu projektiem ir nepieciešams mazāks kopējais kokmateriālu apjoms, un to īpatsvars kopējā uzsākto mājokļu skaita ziņā ir palielinājies, tādējādi veicinot mazāku pieprasījumu pēc zāģmateriāliem, saka Skots Rīvss, Domain Timber Advisors meža apsaimniekošanas direktors.

Dzīvojamo māju būvniecības atļauju skaits ASV, kas var būt rādītājs turpmākai mājokļu celtniecībai, oktobrī pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem bija 1,526 miljoni gadā, salīdzinot ar 1,841 miljonu janvārī.

Valters Kunišs norāda, ka kokmateriāli var būt ASV ekonomikas “ekonomiskais indikators”, un to negatīvie cenu rādītāji šogad, visticamāk, liecina par lejupslīdi. ASV ekonomika trešajā ceturksnī pieauga par 2,9% gadā pēc tam, kad divas reizes pēc kārtas bija vērojams ceturkšņa kritums.

Domain Timber Advisors prognozē, ka nākamajos divos gados pieprasījums pēc zāģmateriāliem samazināsies, uzskata S.Rīvss. Pēc tam pieprasījums varētu sākt palielināties, kad tūkstošgades paaudze sasniegs mājokļu iegādes vecumu.

Tomēr, Skots Rīvss uzskata, ka zāģmateriāli, visticamāk, neatgriezīsies pie nesen sasniegtā cenu kāpuma vai to nesaglabās. Kokmateriālu biržas nākotnes līgumi martā sasniedza 2022. gada dienas maksimumu – 1477,40 USD, kas ir augstākais līmenis kopš 2021. gada maija. Jaunais zāģmateriālu nākotnes līgums, kas stājās spēkā augustā un kuram ir daudz mazāks līguma vienības lielums, galu galā aizstās iepriekšējo līgumu. Tā cena 29. novembrī bija 532,50 USD.

Runājot par piegādēm, Skots Rīvss apgalvo, ka visā ASV ir palielinājies kokmateriālu ražošanas iekārtu skaits. Šī lielāka ražošanas jauda var sašaurināt apaļkoku piedāvājumu turpmāko piecu gadu laikā, kas “ir labs vēstnesis meža zemes īpašniekiem”, viņš uzsver. Īpašniekiem būs iespēja elastīgi pārdot kokus augsta pieprasījuma laikā un ierobežot pārdošanu, kad pieprasījums ir zems, S. Rīvss saka.

Saskaņā ar Nacionālās nekustamā īpašuma ieguldījumu pilnvarnieku padomes (National Council of Real Estate Investment Fiduciaries) datiem, NCREIF Timberland Index, kas ietver 466 investīcijām atbilstošus meža īpašumus, peļņa trešajā ceturksnī bija gandrīz 2,4%, salīdzinot ar 1,9% tajā pašā ceturksnī pagājušajā gadā.

Tomēr kopumā kokmateriāli saskaras ar ar pieprasījumu saistītiem nelabvēlīgiem faktoriem, kamēr piedāvājums un imports joprojām ir apmierinošs, norāda HTS Commodities pārstāvis Valters Kunišs. Neatkarīgi no tā, vai importa iemesls ir spēcīgais dolārs vai izsīkušo krājumu atjaunošana, “pieprasījuma palēnināšanās un piegāžu palielināšanās nav pozitīva kombinācija” zāģmateriālu cenām.

Dalīties Facebook

Komentāri

*
*
*