Zāģmateriālu cenas Ziemeļamerikā pieaug. Tirgū vērojamas problēmas ar piedāvājumu

11.07.2023 |  globalwoodmarketsinfo.com

Pēdējā mēneša laikā kokmateriālu cenas ir strauji pieaugušas, jo meža ugunsgrēki Kanādā rada raizes par piegādes traucējumiem, bet ASV mājokļu būvniecības uzsākšana labvēlīgi ietekmē pieprasījumu.

Kopš 1. jūnija cenas skaidrā naudā, t.i., cenas, ko kokzāģētavas iekasē no vairumtirgotājiem, ir pieaugušas par 22%. Saskaņā ar Oregonā bāzētā izdevuma Random Lengths, kas uzrauga koksnes tirgu, datiem, pagājušajā nedēļā par 1000 dēļu pēdām (2,34 kubikmetri), kas saražotas no rietumu egles, priedes un parastās egles, cena bija 420 ASV dolāri, salīdzinot ar 343 ASV dolāriem 1. jūnijā.

Neraugoties uz skujkoku zāģmateriālu cenu kāpumu pagājušajā mēnesī, cenas skaidrā naudā ir samazinājušās par 74% kopš 2021. gada maija, kad tās sasniedza rekordaugsto līmeni 1630 ASV dolāru apmērā.

Jūnijs Ziemeļamerikas zāģmateriālu tirgū bija notikumiem bagāts mēnesis, jo tirgus apstākļus saasināja vairāki faktori.

Galvenie faktori, kas pagājušajā mēnesī samazināja piedāvājumu, bija meža ugunsgrēku ietekme Kanādā, ražotāju iepriekšējo lēmumu samazināt ražošanu Britu Kolumbijas štatā zemo zāģmateriālu cenu periodā paliekošās sekas un Eiropas kokmateriālu pārvadājumu tempu palēnināšanās uz ASV. No pieprasījuma viedokļa, jūnija vidū publicētie dati par ASV uzsākto mājokļu būvniecību, kas bija labāki, nekā gaidīts, palīdzēja uzlabot tirgus situāciju.

Pēc Fastmarkets datiem, pagaidām lielāko daļu Kanādas kokzāģētavu joprojām nav skāruši meža ugunsgrēku radītie šķēršļi, lai gan kokmateriālu tirgotāji uzraudzīs, vai piegādes ķēdē nākotnē neradīsies kādi traucējumi, neatkarīgi no tā, vai zāģmateriāli tiek transportēti pa dzelzceļu vai ar kravas automobiļiem.

Čikāgas preču biržā zāģmateriālu nākotnes līgumu cenas ar piegādi novembrī pieauga par 5 ASV dolāriem un 30. jūnijā noslēdzās pie 555 ASV dolāriem par 1 000 dēļu pēdām. Tas ir par 7% vairāk nekā 1. jūnijā.

Kopumā šīs piedāvājuma tendences, šķiet, ir nedaudz sašūpojušas tirgu, par ko liecina nesenais nākotnes līgumu cenu kāpums, tomēr šķiet, ka taustāmā ietekme uz faktiskajiem nozares pārvadājumiem un produkcijas apjomu ir mazāka.

Aprīlī un maijā cenas skaidrā naudā mainījās maz, bet jūnija lēciens atspoguļo neseno pieprasījuma pieauguma un piedāvājuma samazināšanās tendenci, norādīja konsultāciju uzņēmuma Forest Economic Advisors vecākā ekonomiste Kristala Govina (Crystal Gauvin).

Lai gan piegādes ķēdes traucējumi, ko izraisīja meža ugunsgrēki, nebija galvenais faktors, kas noteica jūnija pozitīvo noskaņojumu attiecībā uz skujkoku koksni, nenoteiktības psiholoģiskā ietekme joprojām ir jūtama, jo komandas cīnās ar jūlija ugunsgrēkiem mežos.

Aprīļa sākumā cenas skaidrā naudā samazinājās līdz 335 ASV dolāriem par 1 000 dēļu pēdām rietumu SPF. Līdz 2023. gada beigām, visticamāk, turpināsies svārstības un spiediens uz cenu kāpumu, lai gan tirdzniecības diapazons būs šaurāks nekā tas, ko tirgus pieredzēja ar straujām cenu svārstībām no 2020. līdz 2022. gadam.

Saskaņā ar 20. jūnijā publicētajiem ASV CSP biroja un ASV Mājokļu un pilsētu attīstības departamenta 20. jūnijā publicētajiem datiem maijā ASV tika novērtēts vairāk nekā 1,63 miljons mājokļu būvniecības uzsākšanas pieteikumu, ņemot vērā sezonāli izlīdzināto gada rādītāju.

“Mājokļu pieprasījums, kas ir labāks, nekā gaidīts, ir viens no galvenajiem faktoriem. Liels nezināmais joprojām ir meža ugunsgrēku sezona Kanādā,” BMO Capital Markets analītiķis Ketans Mamtora (Ketan Mamtora) norādīja pētnieciskajā ziņojumā par kokmateriālu cenu pieauguma tendenci. “Sarežģīta ugunsgrēku sezona varētu radīt ražošanas traucējumus īstermiņā.”

Saskaņā ar Vankūverā bāzētā nozares informatīvā biļetena Madison's Lumber Reporter ikmēneša datu izsekošanu pagājušā gada septembrī vidējā cena par 1000 dēļu pēdām rietumu SPF bija aptuveni 524 ASV dolāri, un kopš tā laika mēneša vidējā cena lielākoties ir noslīdējusi uz leju, sasniedzot mazāk nekā 400 ASV dolāru.

Zemāku izmaksu rūpnīcas ASV dienvidos joprojām ir rentablas. Savukārt Kanādas Britu Kolumbijas teritorijā, lai sasniegtu peļņas slieksni, kokzāģētavām ir nepieciešama cena vismaz 525 ASV apmērā par 1 000 dēļu pēdām.

2023. gada pirmajā pusgadā vairākas kokzāģētavas Britu Kolumbijas provincē Kanādā ir slēgtas vai samazinājušas ražošanas apjomus, par iemeslu minot koksnes trūkumu un zemās kokmateriālu cenas. Kopš 2022. gada rudens Britu Kolumbijas iekšzemes kokzāģētavas, kas joprojām darbojas, ir strādājušas ar zaudējumiem.

Divi faktori, kas tuvākajā laikā veicinās zāģmateriālu cenas ir gan Eiropas importa apjomu samazināšanās, gan arī kavētā ietekme, ko radīs jaudas ierobežošana Britu Kolumbijas provincē Kanādā.

Kokmateriālu tirgi ir bijuši svārstīgi kopš 2020. gada sākuma pēc tam, kad C19 pandēmija sākotnēji samazināja pieprasījumu tā paša gada pirmajā pusē. Cilvēki, kas bija palikuši mājās, 2020. gada vasarā uzsāka būvniecības materiālu pirkšanu terasēm, žogiem un remontam. Taču, pakāpeniski mazinoties pandēmijas ierobežojumiem, īpaši 2022. gada otrajā pusē, patērētājiem bija vairāk iespēju izmantot savus rīcībā esošos ienākumus, piemēram, brīvdienu ceļojumiem.

Kanādas zāģmateriālu sūtījumiem uz dienvidiem joprojām tiek piemēroti ASV Tirdzniecības departamenta noteiktie skujkoku kokmateriālu nodokļi, kas paaugstina cenas amerikāņu mājokļu būvniekiem un patērētājiem.

Kanādas un ASV 2006. gada nolīgums par skujkoku kokmateriāliem beidzās 2015. gada oktobrī, un tas nav aizvietots. Tirdzniecības konflikta pēdējā kārtā Kanādas ražotāji kopš 2017. gada aprīļa maksā ASV kokmateriālu tarifus.

Septiņu lielāko Kanādas kokmateriālu ražotāju vadītāji martā aicināja Kanādas valdību pastiprināt centienus rast kopēju valodu ar ASV, taču līdz šim nav bijis pazīmju, kas liecinātu par izrāvienu no tirdzniecības strupceļa.

ASV kokzāģētavas 2022. gadā veidoja 68% no ASV kokmateriālu patēriņa iekšzemes tirgū. Kanādas zāģētavām pagājušajā gadā piederēja 26% ASV tirgus daļas, bet atlikušie 6% piederēja galvenokārt Eiropas ražotājiem.

Pašreizējā ASV muitas nodokļa likme lielākajai daļai Kanādas mežsaimniecības uzņēmumu ir 8,59%, taču paredzams, ka augustā vai septembrī tā nedaudz samazināsies līdz 8,24%.

Dalīties Facebook

Komentāri

*
*
*