Zāģmateriālu cenas ASV 2023. gada sākumā pieaugušas par 14%

27.01.2023 |  globalwoodmarketsinfo.com

Skujkoku zāģmateriālu cenas ASV 2023. gadā līdz šim ir pieaugušas par 14% pēc tam, kad pagājušajā gadā tika piedzīvota strauja krājumu izpārdošana. Iespējams, ka zāģmateriālu cenas turpinās pieaugt, jo pirms mājokļu celtniecības sezonas būs vērojams piedāvājuma trūkums. 2023. gadā kokmateriāliem varētu būt vērojams pieauguma svārstīgums pēc tam, kad šo būtisko mājokļu būvniecībai nepieciešamo materiālu cena pēdējo divu nedēļu laikā pieauga par 14%.

Pēc katastrofālā 2022. gada, kad zāģmateriālu cenas noslīdēja par vairāk nekā 60%, nozarē varētu iestāties atveseļošanās, kad hipotēku likmes samazināsies no to augstākajām vērtībām un piedāvājuma dinamika kļūs aktuāla. Vidējā 30 gadu fiksētā hipotēku kredīta likme ir samazinājusies no augstākajiem 7% oktobrī līdz aptuveni 6,15% šobrīd. Tālāka hipotēku likmju pazemināšanās varētu veicināt jaunu mājokļu iegādes pieprasījumu, jo aizdevumu izmaksu samazināšanās padara mājokļa iegādi pieejamāku.

Tomēr, mājokļu būvētāju viedoklis liecina, ka pēc tam, kad janvārī pirmo reizi gada laikā noskaņojums uzlabojās, atkal parādās negatīvisma pazīmes.

Uzlabojumu janvāra sākumā daļēji noteica zemākas hipotēku kredītu likmes. Arī mājokļu būvētāju akciju straujais kāpums liecināja, ka mājokļu tirgus nav tik vājš, kā varētu gaidīt. Ja pieprasījums pēc mājokļu celtniecības atveseļosies, arī pieprasījumam pēc zāģmateriāliem vajadzētu pieaugt. Saskaņā ar būvmateriālu vairumtirgotāja Sherwood Lumber informāciju, jebkurš pieprasījuma kāpums varētu notikt laikā, kad piedāvājums ir nepietiekams.

Pērn, kad kokmateriālu cenas strauji kritās, Ziemeļamerikas piegādātāji pielāgoja ražošanu jaunajiem pieprasījuma apstākļiem. Tā rezultātā samazinājās zāģmateriālu krājumi un tika ierobežots ražošanas pieaugums nākotnē, jo kokzāģētavas pielāgojās zemo cenu realitātei, norādīja Sherwood Lumber izpilddirektors K. Litls. Taču tagad šāds zāģmateriālu piedāvājuma trūkums varētu rasties mājokļu būvnieku aktīvajā sezonā šopavasar un vasaras sākumā.

“Tā kā krājumi ir tik nelieli, ražošana ir apturēta un ārzemju ražotāji Eiropā un Āzijā ir atraduši labāku likviditāti, būvniecības sezonas karstākajā laikā nozare varētu nonākt nepietiekama piedāvājuma apstākļos,” e-pastā portālam Insider sacīja K. Litls.

Saskaņā ar K. Litla teikto kokmateriālu marta un maija nākotnes līgumu apjomi ir pieauguši par aptuveni 20%, salīdzinot ar nesenajiem zemākajiem rādītājiem, pārsniedzot Random Length kokmateriālu nākotnes līgumu pieaugumu un, iespējams, liecinot par to, kas gaidāms attiecībā uz šo izejmateriālu.

Turpmākais zāģmateriālu cenu kāpums būtu pozitīvs faktors ražotājiem, bet ne tik pozitīvs patērētājiem, kuri joprojām jūt augstu inflācijas līmeni. Augstās zāģmateriālu cenas palīdzēja veicināt mājokļu cenu kāpumu 2021. gadā, kad nākotnes līgumi pieauga līdz vairāk nekā 1700 ASV dolāriem par tūkstoš dēļu pēdām (1000 dēļu pēdas ir 2,34 kubikmetri). Šodien tie paši nākotnes līgumi ir aptuveni 430 ASV dolāru.

Dalīties Facebook

Komentāri

*
*
*