Zāģētavu darbības ierobežojumi rada nemainīgas zāģmateriālu cenas Ziemeļamerikā

06.10.2022 |  globalwoodmarketsinfo.com

Septembra vidū, neraugoties uz parasto sezonālo iepirkšanas apjoma samazināšanos, vairākas Ziemeļamerikas būvkonstrukciju karkasa dimensiju skujkoku zāģmateriālu un plātņu cenas saglabājās nemainīgas. Tas skaidrojams ar to, ka vairāki lielie operatori paziņoja par kokzāģētavu darbības ierobežošanu un dīkstāvēm, lai piedāvājums atbilstu pieprasījuma samazināšanās līmenim.

Gan lielāku dimensiju zāģmateriālu zāģētavas, gan plātņu (saplākšņa un orientēto kokskaidu plātņu jeb OSB ) ražotnes samazināja apjomus, lai nepieļautu tālāku cenu kritumu. Klienti reaģēja bez jebkādām bažām, jo bija pārliecināti, ka tuvākajās nedēļās piedāvājums būs pietiekams, lai apmierinātu to tūlītējās vajadzības. Tuvojoties gada beigām, ikviens vēlas pabeigt gadu bez zāģmateriālu krājumiem noliktavās. Tāpēc tirgus dalībnieki – no kokzāģētavām līdz vairumtirgotājiem un mazumtirgotājiem – šajā gadalaikā parasti nav gatavi palielināt savus krājumus glabāšanā.

Pieprasījuma un piedāvājuma samazināšanās saglabāja nemainīgas cenas nedēļā līdz 2022. gada 23. septembrim, kad Rietumu skujkoku zāģmateriālu etalonmateriālu cena atkal bija 520 ASV dolāru par dēļa pēdu (1000 mfbm ir 2,34 kbm) Tas ir par -34 ASV dolāriem jeb -6% mazāk nekā iepriekšējā nedēļā, kad tā bija 554 ASV dolāri, un par -83 ASV dolāriem jeb -14% mazāk nekā pirms mēneša, kad tā bija 603 ASV dolāri.

Tirgus dalībnieki interesējās, kā Canfor jaunākais solis ietekmēs tirgu, jo uzņēmums šonedēļ paziņoja, ka sarežģīto tirgus apstākļu dēļ uz laiku samazinās ražošanu savās Britu Kolumbijas ražotnēs.

Daudzi rietumu S-P-F ( No rietumu SPF koksnes sugām ir Engelmana egle, baltā egle, kalnu priede un Alpu egle ) pircēji Amerikas Savienotajās Valstīs atkāpās no tirgus, jo uzskatīja, ka lejupslīdes risks svārstīgajā tirgū ir minimāls. Mazumtirgotāji darījumos acīmredzami bija īpaši piesardzīgi. Daudzi domāja, ka liela Kanādas rietumu ražotāja paziņojums par ierobežojumiem varētu veicināt dažus pārdošanas apjomus, taču dominēja klusums. Zāģētavu pasūtījumi lielākoties bija oktobra pirmajā vai otrajā nedēļā, un arvien biežāk tika ziņots par dzelzceļa vagonu aizkavēšanos. Ražotāji uzrādīja diezgan pastāvīgu, lai gan nedaudz ierobežotu pieejamību.

Rietumu S-P-F tirgus nostabilizējās līdzsvarotākā stāvoklī. Izmēra R/L cenas lielākoties bija nemainīgas, dažas nedaudz pieauga salīdzinājumā ar iepriekšējās nedēļas līmeni. Pircēji saglabāja piesardzīgu pieeju, ierobežojot savu aktivitāti ar ļoti specifiskām kravām, kas tiek piegādātas izplatīšanas tīklā. Rietumu Kanādas ražotāji uzrādīja zināmus kokmateriālu 2x4 collu un 2x6 collu izmēru krājumus, savukārt 2x8 collu un platāku izstrādājumu pieejamība bija ierobežota, bet turpināja uzlaboties. Tirgus dalībnieki interesējās, kā tirgu ietekmēs Canfor jaunākais solis, jo uzņēmums šonedēļ paziņoja, ka sarežģīto tirgus apstākļu dēļ uz laiku samazinās ražošanu savās Britu Kolumbijas ražotnēs. Divu nedēļu ierobežojums sākās 26. septembrī, un paredzams, ka tā rezultātā kopējā ražošanas jauda samazināsies par 200 miljoniem dēļu pēdu (1000 d.p. ir 2,34 kbm).

Saplākšņa cenām bija vērojams lejupejošs iespaids, jo rūpnīcām bija motivācija pārvietot krājumus, bet tās vēl nebija gatavas pieņemt darījumu piedāvājumus. Tā kā Kanādas OSB materiāli uz ASV tirgiem tika sūtīti daudz lielākā apjomā nekā saplāksnis, Kanādas OSB cenas ieguva no valūtas maiņas kursa un tās pieauga par aptuveni 5%. Pasūtījumi tika sagatavoti ne ilgāk kā divu nedēļu laikā, un tas galvenokārt bija transporta aizkavēšanās rezultāts, nevis kokmateriālu dēļ.

Lielākā daļa darījumu ar Rietumu S-P-F plātnēm Kanādā tika veikti nelielu LTL (“Mazāk kravas nekā kravas automašīna”) pasūtījumu veidā, kurus klienti centās samazināt līdz automobiļu kravu cenu līmenim. Daži papildu piegādātāji veica darījumus, bet daudzi noraidīja atbildes piedāvājumus. OSB plātņu piedāvājums samazinājās, attiecīgās koksnes trūkuma dēļ. Pircēji bija visai vienaldzīgi, jo bija pārliecināti, ka varēs atrast vajadzīgo apjomu, kad tas būs vajadzīgs.

Dalīties Facebook

Komentāri

*
*
*