Vai šopavasar Ziemeļamerikas zāģmateriālu cenas varētu būt optimistiskas?

23.01.2023 |  globalwoodmarketsinfo.com

2020. gada martā, kad globālā pandēmija tieši skāra visu aktīvu kategoriju tirgus, kokmateriālu nākotnes līgumi samazinājās līdz 251,50 ASV dolāriem par 1000 dēļu pēdām (2,34 kubikmetriem). Lai gan turpmākajos mēnešos vairums preču tirgu strauji pieauga, zāģmateriālu tirgus bija kļuvis “zvaigzni”, pieaugot līdz 1711,20 ASV dolāriem, jo piegādes ķēdes un citas problēmas radīja to trūkumu. Gandrīz ideālā “bullish storm“ kokmateriālu tirgum vēsturiski zemās procentu likmes izraisīja mājokļu tirgus uzplaukumu, palielinot pieprasījumu pēc kokmateriāliem, kad to piedāvājums bija zems.

2022. gadā zāģmateriāli sasniedza zemāko maksimumu 1477,40 ASV dolāru apmērā, kas bija iespaidīgs līmenis, ņemot vērā, ka pirms 2018. gada koksnes cena ne reizi nebija pārsniegusi 493,50 ASV dolāru atzīmi. 2023. gada janvārī tuvumā esošie marta izlases garuma zāģbaļķu nākotnes līgumi sasniedza 417,70 ASV dolāru līmeni, bet jaunie nākotnes līgumi uz kokmateriāliem - 525,00 ASV dolāru.

Kokmateriālu cenas ir kritušās un turpina samazināties

2022. gada novembra beigās zāģmateriālu nākotnes līgumi bija “norimuši”. Decembrī un janvāra sākumā koksnes cena turpināja veidot arvien zemāku cenu kritumu.

FED joprojām ir noskaņota “hawkish” (plēsonīgi), palielinot hipotēku kredītu likmes līdz augstākajam līmenim pēdējo gadu laikā.

Pirms nepilna gada, 2022. gada martā, īstermiņa FED fondu likme bija 0,125%. Savukārt 2023. gada janvārī tā bija 4,375%. Turklāt FED kvantitatīvās stingrināšanas programma, kuras mērķis ir samazināt uzpūsto bilanci, rada augšupvērstu spiedienu uz procentu likmēm tālāk pa ienesīguma līkni. QT 95 mljrd. ASV dolāru mēnesī ir bezprecedenta pasākums, jo ASV centrālā banka cīnās ar augstāko inflāciju kopš 20. gs. 80. gadiem.

Vērojama ASV 30 gadu valsts parādzīmju nākotnes līgumu tendence ar negatīvu virzību. 2022. gada beigās 30 gadu parasto hipotēku kredītu ar fiksētu procentu likmi likmes bija zemākas par 3%. Savukārt 2023. gada sākumā tās ir vairāk nekā 7%. Ikmēneša maksājums par 400 000 ASV dolāru hipotēku kredītu pēdējā gada laikā ir palielinājies par vairāk nekā 1330 ASV dolāriem, ietekmējot pieprasījumu pēc jauniem un pašreizējiem mājokļiem. Procentu likmju un hipotekāro kredītu pieauguma dēļ ir samazinājies pieprasījums pēc zāģmateriāliem, kas ir būtiska mājokļu būvniecības sastāvdaļa.

Likmju pieaugums neturpināsies tādā tempā, kāds tika noteikts 2022. gadā

Tirgi turpina apgūt straujā procentu likmju kāpuma ietekmi 2023. gada sākumā. Lai gan vairums ASV Federālo rezervju sistēmas ekonomistu uzskata, ka 2023. gadā likmes pieaugs līdz vairāk nekā 5%, 2023. gadā likmju kāpuma trajektorija būs zemāka nekā 2022. gadā.

FED turpinās cīnīties ar inflāciju, īstenojot “saudzīgu” monetāro politiku. Tomēr nesenais patēriņa un ražotāju cenu kritums liecina par to, ka 2022. gada likmju kāpums būtiski ietekmēs inflācijas spiedienu. Tāpēc ir maz ticams, ka 2022. gadā notikušais krasais procentu likmju kāpums atkārtosies arī 2023. gadā.

Pieprasījums pēc mājokļiem un infrastruktūras būvniecība varētu veicināt izmaiņas kokmateriālu nākotnes līgumu arēnā.

Var paiet ilgāks laiks, līdz atgriezīsies pieprasījums pēc jauniem mājokļiem, taču pavasarī parasti notiek būvniecības aktivizēšanās un jaunu mājokļu pircēji apsver iespēju mainīt dzīvesvietu. Nomas maksu kāpums ir vēl viens faktors, kas varētu likt dažiem pircējiem nolemt nolemt maksāt augstākas hipotēku kredīta likmes. Tikmēr migrācijai no ASV štatiem ar augstiem ienākuma nodokļiem uz tādiem štatiem kā Florida, Teksasa, Nevada un citiem vajadzētu saglabāt jaunu mājokļu celtniecību un stabilu pieprasījumu. Šīs tendences pazīme ir pieprasījums pēc U-Haul kravas automašīnu nomas vienā virzienā no Ņujorkas un Kalifornijas uz Floridu un Teksasu, kas ir izraisījis cenu kāpumu, bet braucieni turp un atpakaļ izmaksā tikai nelielu daļu no šīm summām.

Turpmākajos mēnešos zāģmateriālu cenas varētu balstīt trīs faktori:

Hipotekāro kredītu likmes tuvākajos mēnešos, visticamāk, stabilizēsies, un ir liels pieprasījums pēc jauniem mājokļiem. Palielinoties īres maksām, daļa īrnieku sāks meklēt jaunus mājokļus, jo pēc nesenā cenu krituma būvnieki piedāvās koncesijas.

ASV infrastruktūras atjaunošanas pasākumu kopumam būs nepieciešams ievērojams kokmateriālu apjoms, jo koksne ir būtiska būvniecības sastāvdaļa.

2023. gada janvārī mēs joprojām atrodamies pašā ziemas centrā. Pieprasījums pēc zāģmateriāliem turpmākajos mēnešos, visticamāk, palielināsies, jo pavasarī un vasarā tiks uzsākti būvniecības projekti.

28. novembrī tika noteikta 105 ASV dolāru prēmija par janvāra fiziskā zāģmateriāla līgumu salīdzinājumā ar janvāra līgumiem par izlases garuma zāģmateriāliem. Janvārī 12. janvārī fiziskā marta līguma prēmija salīdzinājumā ar līgumiem ar izlases garuma kokmateriāliem bija 107,30 ASV dolāri par 1000 dēļu pēdām.

Westline Capital Strategies, Inc. prezidents Gregs Kuta no Klīvlendas, Ohaio, paskaidroja prēmijas iemeslus:

“Spēkā esošais iepriekšējais līgums ir FOB (Freight on Board) ar izcelsmes vietu Prince George, BC. Tas atspoguļo rietumu priedes zāģmateriālu cenas, no kurām ir atvasināts iepriekšējais 110 000 dēļu pēdu nākotnes līgums. Jaunā minimālā zāģmateriāla cena ir FOB Čikāgā, tāpēc prēmija 105 ASV dolāru apmērā atspoguļo papildu maksu par piegādi uz rūpnīcu Čikāgā. Tas ir iemesls, kādēļ piemaksa par mini zāģbaļķiem ir šāda. Otrkārt, jaunajā līgumā ražotājiem ir iespēja piegādāt rietumu SPF, austrumu SPF, vietējās un Kanādas Doug Fir un ASV Hem Fir. Atkarībā no sugas un piegādātāja rūpnīcas, FOB ir no 80 līdz 105 dolāriem augstāka par iepriekšējo līgumu, kas tika piegādāts uz Čikāgu. Visbeidzot, jaunais līgums oficiāli un pavisam beidzas 2023. gada 15. maijā, kad oficiāli un neatgriezeniski beigsies tā darbības termiņš.”

Sezonalitāte ir labvēlīga cenu kāpumam, bet cenas virs 1000 USD ir maz ticamas

Tuvākie izlases garuma un nākotnes līgumi par zāģmateriāliem ar piegādi martā 12. janvārī bija 417,70 un 525 ASV dolāru par 1000 dēļu pēdām. Tirgus varētu būt daudz tuvāk zemākajiem nekā augstākajiem līmeņiem, jo pavasaris un būvniecības sezona ir jau pavisam tuvu. Tomēr, tā kā tirgi turpina pārdzīvot pēdējo gadu laikā visaugstākās procentu likmes, maz ticams, ka cenas pieaugs tuvu 2021. un 2022. gada augstākajiem rādītājiem. Jebkāda virzība virs līmeņa – 1000 ASV dolāru par 1000 dēļu pēdām – pašreizējā situācijā būtu satriecoša.

Vērojams, ka pirmais augšupvērstais mērķis tuvākajos mēnešos ir 2022. gada oktobra maksimums 550 ASV dolāru apmērā, kas ir sasniedzams reti tirgotajos izlases garuma līgumos. Saskaņā ar Grega Kutas sniegto informāciju, ja šis līmenis tiktu sasniegts, jaunais nākotnes kontrakts varētu sasniegt 630 ASV dolāru vai augstāku līmeni.

Dalīties Facebook

Komentāri

*
*
*