Vācijas kokapstrādes uzņēmumu noskaņojumu ietekmē vāja ekonomika, būvniecības krīze un Atmežošanas regula

26.09.2024 |  DeSH, LMĪAK

Vācijas Kokzāģētavu un mežrūpniecības asociācija (DeSH) preses konferencē prezentēja aptaujas rezultātus par pašreizējo ekonomikas attīstību un iespējamajām problēmām nākotnē. Aptaujā piedalījās vairāk nekā 100 nozares uzņēmumi, tās rezultāti liecina, ka nozare saskaras ar ievērojamām problēmām. Vājā ekonomika un mājokļu būvniecības krīze rada milzīgu spiedienu uz uzņēmumiem, tajā pašā laikā Eiropas Savienības Atmežošanas regulas (EUDR) ieviešana draud radīt traucējumus koksnes tirgos un vājināt vietējo kokrūpniecību. DeSH aicina uz ātru, aktīvu un pārliecinošu politisku rīcību.

Asociācijas vadība prasa konkrētus soļus, lai situāciju uzlabotu. “Veiktās aptaujas rezultāti ne tikai sniedz ieskatu pašreizējā situācijā kokzāģētavās un kokrūpniecības nozarē, bet arī uzsver aicinājumus, kas jau mēnešiem ilgi skanējuši visā Vācijas tautsaimniecībā: “Bez izlēmīgas politiskas rīcības nebūs ātras ekonomikas atveseļošanās!”,” uzsvēra DeSH prezidents Dr. Štefans Langs (Dr. Stephan Lang).

“Īpaši būvniecības nozarē krīze turpina padziļināties. Meža un koksnes vērtību ķēdes centrālā daļa – kokrūpniecība un kokmateriālu rūpniecība – ir pakļauta spiedienam. Turklāt mūsu nozare ir uz nākotni orientēta – tā nodrošina ilgtspējīgas un klimatam draudzīgas būvniecības nozares attīstību. Ņemot vērā šo satraucošo notikumu gaitu, līdz šim veiktie politiskie pasākumi šķiet kā “piliens jūrā.”

Būvniecības krīze izraisa pasūtījumu trūkumu

No 105 aptaujātajiem uzņēmumiem aptuveni trīs ceturtdaļas uzskata, ka būvniecības nozares stagnācija ir lielākā ekonomiskā problēma kokrūpniecības attīstībai Vācijā. “Būvniecības aktivitātes kritums, kas turpinās jau vairākus mēnešus, ir pamatīgi ietekmējis nozari. Jau 40% uzņēmumu ziņo par sliktiem uzņēmējdarbības apstākļiem – un uzlabojumi nav gaidāmi,” tā asociācijas prezidents komentē aptaujas rezultātus.

“Ņemot vērā rekordlielās izejmateriālu un darbaspēka cenas, uzņēmumi saskaras ar ārkārtīgi sarežģītu tirgus vidi, jo īpaši salīdzinājumā ar notiekošo starptautiskajos tirgos.”

EUDR izraisītie ekonomikas traucējumi

Papildus tam strauji pieaugs birokrātiskais slogs, jo īpaši EUDR plānotā ieviešana gada beigās rada ievērojamus ekonomiskos riskus. Faktiski 94% uzņēmumu apgalvo, ka pašreizējos apstākļos tie nespēj ieviest šo regulu noteiktajā termiņā.

“Aptauja uzsver to, par ko mēs kā asociācija esam informējuši jau vairākus mēnešus: EUDR tās pašreizējā formā nav ne iespējama, ne praktiska. Tā vietā ir draudi radīt traucējumus koksnes tirgos un ilgstoši vājināt vietējo nozari,” situāciju skaidro DeSH izpilddirektore Jūlija Mēbus. Papildus daudziem neatrisinātiem jautājumiem un tehnisko prasību trūkumam vairāk nekā trīs ceturtdaļas uzņēmumu baidās no neizdevīgiem konkurences apstākļiem starptautiskajā tirdzniecībā. Ir gaidāmas arī konkurētspējas problēmas attiecībā pret nekoksnes būvmateriālu ražotājiem, kuriem šāda situācija nedraud.

Nepieciešama steidzama rīcība

“Bez šaubām, koksne ir nākotnes resurss. Nozarei, kas ražo videi draudzīgus materiālus, ir un būs izšķiroša nozīme gan ekonomikas, gan sabiedrības ilgtspējīgā attīstībā. Lielākas birokratizācijas vietā mums ir vajadzīgi stabili pamatnosacījumi un esošo šķēršļu novēršana koksnes izmantošanai,” norāda Štefans Langs. “Ņemot vērā pašreizējo ekonomisko situāciju un mājokļu būvniecības krīzi, mēs aicinām Vācijas valdību rīkoties ātri. Gaidot un tikai cerot uz uzlabojumiem, klimatam draudzīgas pārmaiņas netiks panāktas,” secina Š. Langs.

Dalīties Facebook

Komentāri

*
*
*