Vācija: Zāģbaļķu cenas sāk kristies; zāģētavas iepērk īstermiņam

02.05.2023 |  globalwoodmarketsinfo.com

Aprīlī zāģbaļķu cenas Vācijā nedaudz samazinājās. Iemesls ir nepārtrauktais cenu spiediens koksnes tirgū. Daudzi Vācijas mežu īpašnieki ziņo arī par ļoti īslaicīgiem līgumiem ar zāģētavām. Iemesls tam ir lielā nenoteiktība par turpmāko tirgus un cenu attīstību.

Skujkoku zāģbaļķu tirgū aprīlī cenas nedaudz samazinājās. Tomēr nekas neliecina par to, ka tas izraisīs būtisku cenu korekciju. Tomēr daudzas Vācijas meža īpašnieku apvienības raksturo pārdošanas situāciju kā ļoti neskaidru, un par cenām var vienoties tikai pavisam īsam laikam.

Neliela garuma kokmateriālu (2b+ B šķira) cenas lielākoties ir aptuveni €110 par kubikmetru (m³). Vidēji tiek norādītas cenas no 105 līdz 115 €/m³.

Egles zāģbaļķu cenas ir gandrīz nemainīgas. Dažas Vācijas meža īpašnieku asociācijas ziņo par cenu samazinājumu par aptuveni €5. Īsbaļķu (2b+ B kvalitātes) cenas galvenokārt ir aptuveni €110 par kubikmetru (m³). Vidēji tiek norādītas cenas no 105 līdz 115 €/m³. Par vaboļu kokmateriāliem tika maksātas cenas no 75 līdz 85 €/m³.

Meža īpašnieku apvienības ziņo arī par cenu samazinājumu līdz 5 eiro par priedes apaļkokiem – aprīlī cenas pārsvarā ir no €75 līdz 85 €/m³. Baļķu pircēji no lielajām rūpnīcām turpina iepirkties ļoti piesardzīgi. Līgumi ar kokzāģētavām bieži vien ir spēkā tikai ļoti īsu laiku. Nenoteiktība par turpmāko cenu attīstību ir attiecīgi augsta.

Vairākos reģionos aprīlī salīdzinājumā ar iepriekšējiem mēnešiem bija vērojams mērens cenu samazinājums. Iemesls: Zāģbaļķu, jo īpaši celtniecības kokmateriālu, pārdošana pasaulē – un, iespējams, arī Eiropā – ir pakļauta ievērojamam spiedienam. Dažos gadījumos cenas šeit ir ievērojami samazinājušās, un tādēļ jau ir ziņots par ievērojamiem ražošanas apjomu ierobežojumiem. Šāda attīstība tagad jūtama arī apaļkoku tirgū.

Spiediens uz celulozes un enerģētiskās koksnes cenām

Spiedienu rada arī cenu kritums enerģijas tirgū, t. i., mazuta, elektroenerģijas, gāzes un koksnes granulu cenām. Citi negatīvi faktori ir pastāvīgi augstais inflācijas līmenis, centrālo banku turpinātais galveno procentu likmju paaugstinājums un no tā izrietošais būvniecības pieaugums.

Tāpēc arī enerģētikas un industriālās koksnes realizācijas situācija kļūst aizvien sarežģītāka. Pieprasījums šajā jomā samazinās sakarā ar apkures perioda beigām un krasu iepirkumu samazināšanos papīra un kokšķiedras rūpniecībā. Tā rezultātā pēdējos mēnešos augstās cenas ir pakļautas spiedienam.

Vācijas mežu īpašnieki ziņo, ka pieprasījuma samazināšanās pēc sliktākas kvalitātes koksnes ne tikai izraisa ne tikai koksnes krājumu uzkrāšanos reģionā, bet arī rada spiedienu uz cenām. Pašlaik atkarībā no līguma noslēgšanas un kvalitātes ir vērojams plašs cenu diapazons.

Dalīties Facebook

Komentāri

*
*
*