Vācijā strauji pieaug koksnes cenas

20.02.2023 |  globalwoodmarketsinfo.com

Salīdzinot ar 2022. gada ceturto ceturksni, zāģbaļķu cenas ir strauji pieaugušas. Arī pieprasījums pēc zāģbaļķiem joprojām ir augsts.

Pretēji iepriekš izteiktajām bažām pieprasījums pēc visu veidu apaļkokiem Vācijā ir ļoti labs. Tas nozīmē, ka meža īpašniekiem pārdošanas situācija tradicionālajā galvenajā mežizstrādes sezonā ir visnotaļ laba, uzskata meža īpašnieku apvienības.

Ja aplūko visus attiecīgos sortimentus, kas tiek iegūti, izmantojot koksni, t.i., zāģbaļķi, tehnoloģiskā koksne un meža šķelda, tad 2023. gada pirmo ceturksni noteikti var raksturot kā augsto cenu periodu, jo gandrīz visi sortimenti sasniedza cenas virs vidējā līmeņa.

Gada sākumā skujkoku zāģbaļķu cenas atkal pieauga par aptuveni 10 eiro par kubikmetru.

Salīdzinājumā ar 2022. gada pēdējo ceturksni zāģbaļķu cenas ir pieaugušas par aptuveni desmit eiro par kubikmetru. Egles A/C 2b+ parasti maksā no 110 līdz 120 eiro par kubikmetru. Atsevišķi pircēji piedāvā papildu piemaksu par vēlamajiem garumiem, liecina meža īpašnieku apvienību informācija. Atlaides brikšņu kokmateriāliem lielākoties bija 25 eiro. Egles garo izmēru koksne B parasti tika tirgota robežās no 115 līdz 120 eiro par kubikmetru. Arī priedes koksnei cenas nedaudz pieaug un 2b BC sortimentā pārsvarā bija no 70 līdz 80 eiro par sm³.

Pēc lielākās daļas meža īpašnieku apvienību domām, cenu pieauguma iemesls ir salīdzinoši ierobežotais koksnes piedāvājums laikapstākļu dēļ. Sakarā ar prognozēto pārdošanas apjoma kritumu 2023. gadā Vācijas kokzāģētavām ir tikai nelieli krājumi, un tos nepieciešams papildināt. No otras puses, pārdošanas situācija eksportā pēdējā laikā ir acīmredzami uzlabojusies – tā sekmē pieprasījumu un cenas.

Arī pieprasījums pēc lapu koku zāģbaļķiem saglabājas augsts. Atsevišķi zāģbaļķu piedāvājumi jau rudenī tika noteikti līdz gada beigām un pēdējā laikā bieži pagarināti līdz sezonas beigām par nemainīgām cenām. Lapu koku zāģbaļķu tirgū īpaši liels pieprasījums saglabājas pēc ozolkoka baļķiem. Arī dižskābardim joprojām ir ļoti labas realizācijas iespējas. Cenu paaugstināšanu ir grūti panākt jau tā augstā cenu līmeņa dēļ. Tāpēc lapukoku cenas galvenokārt tika aktualizētas joprojām augstā līmenī.

Rūpnieciskās un enerģētiskās koksnes piedāvājums Vācijā ir labi sabalansēts ar joprojām augsto pieprasījumu. Enerģētiskās koksnes (šķeldas un enerģētiskās koksnes) tirgus pēdējā laikā ir kļuvis par svarīgu tirdzniecības balstu. Enerģētiskās koksnes tirgus attīstība tagad nosaka arī citu sortimentu cenas. Saskaņā ar lielākās daļas Vācijas meža īpašnieku apvienību aplēsēm rūpnieciskās un enerģētiskās koksnes cenas pagaidām ir sasniegušas maksimālo līmeni. Lielākajā daļā reģionu augstās rūpnieciskās koksnes cenas varētu saglabāties līdz marta beigām.

Šķeldas un enerģētiskā koksne ( tas atbilst papīrmalkas sortimentam) joprojām ir pieprasīta no siltumapgādes uzņēmumiem. Atkarībā no reģiona cenas šajā segmentā ir stabilas vai nedaudz pieaug.

Pieprasījums pēc kvalitatīvas malkas pēdējā laikā ir nedaudz samazinājies ļoti maigās ziemas un daudzu pagājušajā gadā pārcelto pārdošanas darījumu dēļ. Tomēr nākamās apkures sezonas sākumā Vācijas mežu īpašnieku apvienības sagaida būtisku pieprasījuma atjaunošanos. Tāpēc, ja ir brīva jauda, būtu jāveido krājumi, norāda meža īpašnieku apvienības. Tomēr Vācijas koksnes tirgū ir arī problēma: pieprasījums un ražošana papīra rūpniecībā ir ievērojami samazinājusies. Rezultātā tiek izmantots ievērojami mazāk celulozes koksnes un līdz ar to arī pieprasījums pēc tās. Tiek ziņots, ka šajā diapazonā nepārprotami samazinās gan iepirkuma apjoms, gan cena. Reģionālā mērogā ir pilnībā apturēti līgumi par papīrmalkas piegādi. Iemesls tam ir ļoti augstās enerģijas izmaksas ražotājiem. Situācijas attīstība papīrmalkas tirgū vēl nav skaidra. Tomēr, pēc meža īpašnieku domām, joprojām ir iespējams realizēt papīrmalku termiskai pārstrādei.

Dalīties Facebook

Komentāri

*
*
*