Vācija: Skujkoku zāģmateriālu cenas starp uzplaukumu un krīzi – prognoze 2023. gadam

08.01.2023 |  globalwoodmarketsinfo.com

Neraugoties uz būvniecības un ekonomikas krīzi, koksnes cenas Vācijā ir pārsteidzoši labi turējušās. Lapu kokmateriālu, enerģētiskās koksnes un malkas cenas pat pieaug. Vismaz reģionālā līmenī. Tomēr perspektīvas 2023. gadam nav gluži pozitīvas, jo arī kokmateriālu tirgus nevar izvairīties no negatīvas ekonomiskās attīstības.

Skujkoku zāģmateriālu cenu attīstība Vācijā

Un, neraugoties uz labajiem cenu piedāvājumiem gada sākumā, situācija neizskatās īpaši pozitīvi. Gan būvniecības krīze, gan ekonomikas perspektīvas ilgtermiņā atstāj maz iespēju stabilām vai pat augstākām koksnes cenām. Tomēr tirgu uztur joprojām spēcīgais pieprasījums pēc enerģētiskās koksnes un malkas. Tam vajadzētu īpaši labvēlīgi ietekmēt lapu koksnes cenas vai pat vēl vairāk tās paaugstināt. Tajā pašā laikā būvniecības nozarē izmantojamās skujkoku koksnes cenas, visticamāk, samazināsies ekonomikas attīstības tendenču dēļ. Par to liecina arī kokmateriālu cenu attīstība pasaules tirgū, kas pēdējā laikā ir strauji samazinājušās un šobrīd ir nokritušas līdz līmenim pirms C-19. Līdz ar to arī Vācijas kokmateriālu eksports uz ASV vai Ķīnu, kas (daļēji) ir iemesls augstajām cenām, vairs nav iespējams. Tam būtu jānotiek par ievērojami zemākām cenām. Protams, salīdzinoši spēcīgi uz eksportu orientētajā Vācijas koksnes tirgū šis process notiek ar zināmu laika nobīdi.

Sadalīts tirgus – zāģmateriāli un enerģētiskā koksne

Joprojām nav pazīmju, kas liecinātu par būtisku koksnes cenu korekciju. Pavisam nesen skujkoku zāģmateriālu cenas vadošajam egļu A/C sortimentam 2b+ ir izlīdzinājušās 90 līdz 100 eiro par kubikmetru. Kukaiņu bojātas koksnes cena bija no 25 līdz 30 eiro. Egles B šķiras zāģbaļķi galvenokārt tika tirgoti 105 līdz 110 eiro/m³ robežās. Arī priedes cenas bija stabilas un pārsvarā svārstījās no 70 līdz 72 eiro par m³ 2b BC. Daudzas kokzāģētavas spēja absorbēt saspringto situāciju saistībā ar zāģmateriālu cenām.

Zāģskaidas un koksnes granulas. Lapu koku tirgus

Granulu cenas kopš oktobra beigām arī bija samazinājušās, bet kopš decembra vidus tās atkal ir nostiprinājušās.

Daudzus Vācijas mežu īpašniekus pārsteidza attīstība lapu koku apaļkoksnes tirgū. Meža īpašnieku apvienības ziņo, ka kopš ceturtā ceturkšņa ozola cenas ir strauji pieaugušas. Arī dižskābarža apaļkoku cenas ir strauji pieaugušas. Tiek ziņots, ka pat D kategorijas koksne bieži tiek pārdota par 80 eiro/m³, C kategorijas koksne no 5. stiprības klases sasniedz 100 eiro atzīmi.

Piemēram, dižskābarža malkas cena ir augstāka nekā dižskābarža lietkoksnes cena. “Dižskābarža koksne, kas parasti nonāk papīrūpniecībā, faktiski vairs neeksistē. Tā ir pieejama tikai malkas tirgū,” laikrakstam Frankfurter Neue Presse stāstīja Hesenes Meža īpašnieku apvienības rīkotājdirektors Kristians Raupahs. Pēdējā laikā ir palielinājies pieprasījums pēc citu lapu koku sugu koksnes un palielinājušās arī cenas.

Augstās kurināmās koksnes un papīrmalkas cenas

Enerģētikas krīzes rezultātā malkas cenas, visticamāk, saglabāsies augstas. Arī papīrmalkas cenas ir ļoti ievērojamas un pārsvarā svārstās no 42,50 līdz 43,00 eiro/m³. Tomēr gandrīz par visām cenām tika panākta vienošanās ievērojami īsākā termiņā nekā iepriekšējos gados. Papīrmalkas cena kopš pagājušā gada ir pieaugusi par 13,50 eiro, izdevumam Merkur pastāstīja meža īpašnieku apvienības (WBV) izpilddirektors Pauls Hēgenauers.

Tomēr šī cena vairs nav noteikta uz gadu, kā parasti, bet gan tikai līdz janvāra beigām. Iemesls ir neskaidrā situācija papīra ražošanā. Gāzes patēriņš tur ir ļoti liels un gāzes trūkuma gadījumā papīra ražošana, visticamāk, būtu viena no pirmajām, kas tiktu pārtraukta. Arī kokzāģētavu nozarē joprojām ir ļoti nestabila situācija, jo ekonomikas perspektīvas ir sliktas, īpaši būvniecībā.

Pašlaik, ņemot vērā neskaidro ekonomikas attīstību Vācijā un citās valstīs, ir grūti izstrādāt pamatotas prognozes par kokzāģētavu un kokrūpniecības nozari, norāda Vācijas Kokzāģētavu un kokrūpniecības asociācija. “Ņemot vērā pašreizējo ekonomisko situāciju un gaidāmo lejupslīdi, politiķu uzdevums ir radīt stiprinošus instrumentus un uzticamus pamatnosacījumus,” norādīja asociācijas izpilddirektore Jūlija Mēbus.

Dalīties Facebook

Komentāri

*
*
*