Vācijā negaidīti aug koksnes cenas

24.03.2023 |  globalwoodmarketsinfo.com

Vācijas kokmateriālu tirgus pārsteidza daudzus meža īpašniekus. Tā vietā, lai cenas kristos un valdītu krīzes noskaņa, koksnes cenas jaunajā gadā ir pieaugušas. Un pašlaik neizskatās, ka situācija varētu strauji mainīties. Tas attiecas gan uz skujkoku zāģbaļķiem, gan lapu koku zāģbaļķiem un papīrmalku.

Martā (tāpat kā februārī) pieprasījums pēc egles zāģbaļķiem joprojām bija ļoti labs. Pēc pieauguma gada sākumā cenas saglabājās stabilas augstā līmenī vai reģionāli nedaudz palielinājās. Saskaņā ar Vācijas mežu īpašnieku apvienību sniegto informāciju pēdējā laikā par egles A/C 2b+ tika maksāts no 115 līdz 125 eiro par kubikmetru. Tas ir vēl par 5 eiro vairāk nekā iepriekšējā mēnesī. Daži pircēji maksā papildu piemaksu par noteikta garuma baļķiem. Savukārt par cena apaļkoksni no mizgraužu bojātām audzēm bija 25 eiro zemāka.

Pavisam nesen par egles A/C 2b+ kubikmetru tika maksātas cenas no 115 līdz 125 eiro par kubikmetru, ziņoja Vācijas meža īpašnieku apvienības.

Arī pēc priedes zāģbaļķiem ir labs pieprasījums. Pēdējā laikā cenas ir nedaudz palielinājušās, un 2b BC sortimentam tās bija aptuveni 80 eiro par kubikmetru, dažkārt pat augstākas.

Saskaņā ar Vācijas mežu īpašnieku sniegto informāciju lapu koku baļķu tirgū vispieprasītākā koksne joprojām ir ozols. Taču arī dižskābardis un osis pašlaik tiek pārdoti ļoti labi. Tā kā laikapstākļu dēļ lapu koksnes sezona tuvojas noslēgumam, lielākā daļa meža īpašnieku apvienību iesaka mežizstrādi veikt ātri, lai izvairītos no koksnes kvalitātes samazināšanās.

Arī t.s. rūpnieciskās apaļkoksnes pārdošana norit labi. Dižskābarža papīrmalkas pieprasījums ir augsts, ņemot vērā paaugstinātās cenas. Tomēr, kā tas bieži gadās sezonas beigās, ir palielinājies rūpnieciskās un enerģētiskās koksnes apjoms. Tāpēc dažos reģionos piegādes daudzumi ir pakļauti noteiktām kvotām, kā norāda dažas meža īpašnieku apvienības. Sagaidāms, ka šī situācija tomēr drīz atkal kļūs mazāk sarežģīta.

Turklāt tiek apgalvots, ka malku un meža šķeldu joprojām var pārdot pietiekami labi.

Mežu īpašnieki ir apmierināti, tomēr perspektīvas ir neskaidras.

Jebkurā gadījumā Vācijas mežu īpašnieki ir apmierināti ar pašreizējo attīstību: “Uzņēmējdarbība norit sekmīgi, tāpēc meža īpašniekiem klājas labi,” Minhenes laikrakstam Merkur saka Ammer-Loisach meža īpašnieku apvienības izpilddirektors T. Grebenšteins

Pēc meža īpašnieku domām, ozols joprojām ir vispieprasītākais zāģbaļķu tirgū.

Patlaban pieprasījums pēc kokmateriāliem un celtniecības kokmateriāliem pat atkal pieaug, atzīst Bavārijas valsts mežu pārstāvis Konrāds Prīlmeiers (Konrad Prielmeier), laikraksts Merkur. Attiecībā uz attīstību koksnes tirgū Vācijas kokzāģētavu un kokrūpniecības federālā apvienība aicināja izstrādāt “uzticamus pamatnosacījumus būvniecības nozarē”.

“Pēc tam, kad būvniecības nozare izrādījās ekonomikas dzinējspēks koronavīrusa pandēmijas laikā, tās attīstība 2022. gadā apstājās,” paziņojusi asociācija. Ņemot to vērā, ir grūti veikt pietiekami pamatotas ilgtermiņa prognozes kokzāģētavu un kokrūpniecības nozarei šim gadam.

Jebkurā gadījumā fakts ir tāds, ka būvniecības nozarē pasūtījumi 2023. gada pirmajam pusgadam, kā izskatās, ir samērā aizpildīti. Par to liecina arī koksnes cenas nozarē. Vācijas Federālais statistikas birojs (Destatis) ziņoja, ka janvārī saliekamo koka konstrukciju detaļu cenas bija par 27% augstākas nekā iepriekšējā gadā un vismaz par 4,1% augstākas nekā iepriekšējā mēnesī.

No otras puses, saskaņā ar Destatis datiem skujkoku zāģmateriālu cenas bija par 14,7% zemākas nekā iepriekšējā gadā un par 0,2% zemākas (t.i., nemainījās) salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi. Savukārt, attiecībā uz lapu koku zāģmateriāliem to realizācijas cenas nozarē ir par 18,7% augstākas nekā pērn un arī par 1.3% augstākas nekā iepriekšējā mēnesī. Destatis ziņo arī par galdniecības izstrādājumu cenu pieaugumu. Pēdējā laikā jo īpaši ir kļuvušas lētākas koksnes granulas – par 10,5% tikai janvārī vien.

Dalīties Facebook

Komentāri

*
*
*