Vācija: Koksnes cenu attīstība 2023. gadam joprojām neskaidra

28.12.2022 |  globalwoodmarketsinfo.com

Tā kā enerģētiskās krīzes laikā arvien vairāk cilvēku izmanto malku, arī Reinzemē-Pfalcā cenas pieaug. Atšķirīga situācija ir attiecībā uz zāģmateriāliem, kas būvniecības nozarē ir mazāk pieprasīti sakarā ar zemo pieprasījumu.

“Saistībā ar Krievijas iebrukumu Ukrainā radās tirgus nenoteiktība, kas ietekmēja arī būvniecības nozari un līdz ar to galu galā arī apaļkoku iepirkšanu,” saka Volfgangs Šuhs (Wolfgang Schuh), Reinzemes-Pfalcas meža īpašnieku asociācijas Bad-Krēznahā rīkotājdirektors.

Pieprasījums un cenas aug

Saskaņā ar Meža īpašnieku apvienības datiem 2022. gadā malkas cenas pieauga par 50-100% – un tas ir tikai mežsaimniecības uzņēmumos. Rezultātā cenas galapatērētājam pieaug vēl vairāk. “Augošās enerģijas cenas veicina pieprasījumu pēc alternatīviem kurināmajiem, tostarp malkas,” norādīja Klauss Dunkels, Landesforsten Rheinland-Pfalz pārdošanas vadītājs. Malkai, kas iegūta valsts mežos, minimālā cena jaunajā sezonā ir palielinājusies par 23-36 procentiem: no 55 eiro par fiksēto kubikmetru līdz attiecīgi 68 vai 75 eiro.

Privātajos mežos 2022. gadā cenas apaļkokiem, t. i., neapstrādātiem koku stumbriem, veidojās vienmērīgi ar nelielu lejupslīdes tendenci, informēja V. Šuhs. Pieauga dižskābarža un ozola cenas. Valsts mežos 2022. gada koksnes cena, ieskaitot rūpniecisko un malkas koksni, salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem palielinājās vidēji par 39 procentiem.

Pēdējos gados koksnes cenas bija strauji samazinājušās mizgraužu nodarīto postījumu un sausuma dēļ – saskaņā ar Meža īpašnieku asociācijas datiem tās laikā no 2018. līdz 2021. gadam samazinājās par 50%. Sākot ar 2021. gadu, tika reģistrēts pieaugums, kas šā gada sākumā daļēji sasniedza 2017. gada līmeni.

Palielinās arī malkas zādzības

Acīmredzot arī noziedznieki ir pamanījuši malkas pieaugošo cenu un pieprasījumu. “Atsevišķu gadījumu skaits, kas ir kļuvuši zināmi, šeit ir lielāks nekā iepriekšējos gados,” uzsvēra Klauss Dunkels. Arī Waldbesitzerverband pārstāvis Volfgangs Šuhs (Wolfgang Schuh) prognozē zādzību skaita pieaugumu, lai gan statistiski šo attīstību ir grūti noteikt. Īpaši tāpēc, ka bieži netiek ziņots par nelielu koksnes apjomu zādzībām.

Slikts bizness būvniecības nozarē

Volfganga Šuha minētās neskaidrības, ko izraisīja Krievijas iebrukums Ukrainā, atspoguļojas kokapstrādes nozares pieprasījumu samazinājumā, tika teikts, ka divas trešdaļas no kokapstrādes nozares pieprasījuma veido būvniecības nozare. Tikmēr augsta inflācija, augstākas galvenās procentu likmes un no tām izrietošās hipotekāro kredītu procentu likmes pasliktina būvniecības nozares stāvokli. Piemēram, no šā gada maija līdz oktobrim kokzāģētavu un kokrūpniecības nozarē reģistrēts pieprasījuma kritums no celtniecības nozares un cenas samazinājās par ceturtdaļu, ziņo Vācijas Zāģētavu un kokrūpniecības federālā savienība (DeSH).

Kokzāģētavu sektorā bija vērojams straujš pieprasījuma un cenu pieaugums. Saskaņā ar DeSH sniegto informāciju iemesls tam bija C19 īpašie faktori, augsts pieprasījums būvniecības nozarē un renovācijas darbos, kā arī palielināta starptautiskā koksnes tirgus interese”. “Ņemot vērā pašreizējo ekonomisko situāciju un gaidāmo lejupslīdi nākamajā gadā, politiķu ziņā ir radīt instrumentus, kas stiprina un rada uzticamus pamatnosacījumus,” sacīja DeSH izpilddirektore Jūlija Moobusa.

Cenas 2023. gadam joprojām nav skaidras

Runājot par cenu attīstības perspektīvām nākamajā gadā, gan būvniecībai, gan malkai izšķiroša nozīme ir kara Ukrainā attīstībai, enerģijas cenām un ar tām saistītajai inflācijai un procentu likmēm, sacīja Volfgangs Šuhs (Wolfgang Schuh). No tā ir atkarīga būvniecības aktivitāte, un paredzams, ka kokmateriālu cenas nākamajā gadā būs stabilas. “Rūpniecības un malkas cenu straujais kāpums nedaudz vājināsies pie sasniegtā augstā līmeņa,” sacīja Volfgangs Šuhs.

“Cenas lapu kokmateriāliem pieaugs par aptuveni 50%, ko noteiks malkas cenu kāpums,” saka Klauss Dunkels (Klaus Dunkel) no Landesforsten. Paredzams, ka par 30 procentiem pieaugs arī skujkoku apaļkoku cenas, savukārt lapu koku cenas palielināsies no 20 līdz 35 procentiem, teikts ziņojumā.

Reinzeme-Pfalca kopā ar Heseni ir viena no mežainākajām federālajām zemēm ar 840 000 hektāru lielu platību. Meži aizņem 42% zemes.

Enerģētikas krīze un būvniecības lejupslīde: koksnes cenas Hesenē svārstās

Kamēr malkas cena pieaug, zāģmateriālu cena samazinās. Hesenes kokrūpniecības nozare sūdzas par pieaugošo nenoteiktību un pieprasa mazināt juridiskos šķēršļus.

“Pieprasījums ir liels, un malkas cenas strauji pieaug. Tomēr zāģmateriālu cenas atkal krītas. Pēdējos divos gados kokmateriālu tirgi ir mainījušies augšup un lejup. Mēs reti esam piedzīvojuši tik svārstīgas cenu un apjomu izmaiņas un pārdošanas tendences,” norādīja Hesenes Meža īpašnieku asociācijas rīkotājdirektors Kristians Raupahs.

“Tajā pašā laikā pieprasījums pēc malkas strauji pieaug enerģijas cenu pieauguma dēļ. Cenas ir strauji pieaugušas,” norāda K. Raupahs. Piemēram, dižskābarža malkas cena ir augstāka nekā dižskābarža industriālās koksnes cena. “Dižskābarža koksnes, ko parasti izmanto celulozes rūpniecībā, faktiski vairs nav, un tā nonāk tikai malkas tirgū. Skaldīta malka pie tirgotāja vai saimniecības preču veikalā pašlaik maksā aptuveni 400 eiro par kubikmetru. Bet, tā kā nākamā ziema gāzes piegādes ziņā būs vēl grūtāka, mēs sagaidām, ka nākamajā vasarā pieprasījums pēc malkas atkal pieaugs.”

Par malkas cenu pieaugumu ziņo arī Hesenes federālās zemes iestāde Hesenes Forsts. Cenas lapu koku un skujkoku malkai ir pieaugušas par 70-100%, norāda preses pārstāve Mišela Zundermane. Lapu kokmateriāli, piemēram, dižskābardis un ozols, salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu ir kļuvuši dārgāki par 30 līdz 50 procentiem. Skujkoksnes cenas lielākoties ir nemainīgas. “Kopumā koksnes cenas ir attīstījušās ļoti pozitīvi. Tomēr ieņēmumi ir nepieciešami arī, lai ieguldītu līdzekļus mežu atjaunošanā un padarītu mežus piemērotus klimata krīzes situācijai,” skaidro Mišela Zundermane. Pēc M.Zundermanes teiktā, valsts iestāde nākamajā gadā sagaida stabilu līdz nedaudz pieaugošu cenu attīstību. Tas ir atkarīgs no daudziem faktoriem, tostarp enerģijas izmaksām, algu pieauguma, būvniecības procentu likmēm un būvniecības ekonomikas, kā arī ekonomikas attīstības Vācijā un pasaulē. Ietekmējoši faktori ir arī koksnes ilgtspējīgas būvniecības nozīme, mežu platību samazināšana un ar to saistītais koksnes trūkums.

Dalīties Facebook

Komentāri

*
*
*