Tropu reģionu koksnes produktu imports uz ES jūtami palielinājies sakarā ar piegāžu ierobežojumu no Krievijas un Baltkrievijas

29.07.2022 |  globalwoodmarketsinfo.com

Šā gada pirmajos četros mēnešos tropu koksnes un koka mēbeļu importa vērtība uz ES sasniedza 1,23 miljardus ASV dolāru, proti, 28% vairāk nekā šai pašā periodā pērn.

Vērtības izteiksmē tas bija augstākais tirdzniecības apjoms četru mēnešu periodā pēdējo piecu gadu laikā. Faktiski tirdzniecības vērtība bija tādā līmenī, kāds nebija novērots kopš 2008.-2009. gada finanšu krīzes.

Daļa no ES-27 tropu koksnes produktu importa vērtības pieauguma šā gada pirmajos četros mēnešos atspoguļoja CIF cenu kāpumu, ko noteica gan joprojām augstās pārvadājumu likmes, gan nopietnais koksnes un citu materiālu trūkums, ko izraisīja loģistikas problēmas pasaules pandēmijas laikā.

Lēšot apjomu, tropu koksnes un koka mēbeļu izstrādājumu imports uz ES šā gada pirmajos četros mēnešos bija 669 000 tonnu, kas ir par 14% vairāk nekā tajā pašā periodā 2021. gadā.

Koksnes piegāžu ierobežošana no Krievijas un Baltkrievijas ES sankciju dēļ pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā februārī, dažiem tropu koksnes produktiem paver jaunas iespējas ES tirgū, jo īpaši saplākšņa un dēļu izstrādājumiem, kuri ir bijuši svarīgi aizstājēji Krievijas bērza un lapegles produktiem.

Šā gada pirmajos četros mēnešos tropu koksnes izstrādājumi veidoja 8,2% no visa ES-27 importētā koksnes un koka mēbeļu izstrādājumu daudzuma, salīdzinot ar 6,9% tajā pašā periodā 2021. gadā. Tropu koksnes īpatsvara pieaugums, galvenokārt, skaidrojams ar attiecīgu 37% un 17% importa samazinājumu no Krievijas un Baltkrievijas.

Tomēr lielākās ieguvējas no situācijas šogad līdz šim ir bijušas Norvēģija, Ķīna un Brazīlija (tikai netropu produktiem).

ES-27 importa vērtības pieaugums ir vērojams gandrīz visās tropu koksnes produktu grupās

Šā gada pirmajos četros mēnešos ievērojami palielinājās ES-27 importa vērtība lielākajai daļai koksnes izstrādājumu grupu no tropu valstīm.

Koksnes mēbeļu importa vērtība no janvāra līdz aprīlim bija par 18% lielāka nekā tajā pašā periodā pērn, proti, 691 miljons ASV dolāru. Tropu zāģmateriālu importa vērtība 297 miljonu ASV dolāru apmērā bija par 33% lielāka nekā tajā pašā periodā pērn.

Tropu kokmateriālu līstesdeklona dēļu importa vērtība šā gada pirmajos četros mēnešos bija 154 miljoni ASV dolāru, kas ir par 42% vairāk nekā tajā pašā periodā 2021. gadā.

Šā gada pirmajos četros mēnešos ievērojami pieauga arī ES-27 tropu galdniecības izstrādājumu (+63% līdz 102 miljoniem USD), tropu finiera (+24% līdz 74 miljoniem USD), saplākšņa (+50% līdz 71 miljonam USD), parketa (+88% līdz 43 miljoniem USD) un grīdas segumu (+40% līdz 30 miljoniem USD) importa vērtība.

Tropu apaļkoku importa vērtība no janvāra līdz aprīlim bija 17 miljoni ASV dolāru, kas ir tikai par 9% vairāk nekā tajā pašā periodā pērn.

Dalīties Facebook

Komentāri

*
*
*