Strauji pieaug kokmateriālu cenas ASV: negaidīti audzis jaunu mājokļu būvniecības apjoms

24.03.2023 |  globalwoodmarketsinfo.com

Februārī ASV strauji pieauga mājokļu būvniecības pieaugums, un šo pozitīvo pārsteigumu veicināja zāģmateriālu cenu kritums mēneša laikā.

Būvniecības projekti virzījās uz priekšu hipotēku likmju kāpuma periodā. Kokmateriālu cenas 22. martā pieauga un pārsniedza 400 ASV dolāru par tūkstoš dēļu pēdām (1000 b.f. ir 2,34 kubikmetri).

Dati par februāri liecināja, ka šajā mēnesī negaidīti strauji pieauga jaunu mājokļu būvniecība, ko veicināja zāģmateriālu cenu kritums mēneša laikā, kamēr hipotēku likmes turpināja paaugstināties.

Saskaņā ar Census Bureau datiem ceturtdien kokmateriālu cenas pieauga pēc datiem, kas liecināja, ka pagājušajā mēnesī vienģimeņu un daudzdzīvokļu mājokļu būvniecības uzsākšana pieauga par 9,8% līdz 1,45 miljoniem vienību, ņemot vērā sezonāli izlīdzināto gada rādītāju.

Rezultāts pārspēja vidējās prognozes par 1,31 miljonu vienību – kā tika prognozēts Bloomberg veiktajā ekonomistu aptaujā.

Kokmateriālu cenas pieauga par 5,8% līdz 438,60 ASV dolāriem par tūkstoti dēļu pēdu.

Valdības ziņojums liecināja, ka februārī par 24% līdz 620 000 palielinājās uzsākto daudzdzīvokļu dzīvojamo māju skaits, kas veidoja lielāko daļu no februārī uzsākto mājokļu skaita.

“Jaunu mājokļu būvniecība februārī atspoguļoja uzlabojušos būvnieku optimismu un samazinājušās kokmateriālu izmaksas pat hipotēku likmju pieauguma mēnesī,” 22. martā rakstīja Realtor.com vecākais ekonomists Džordžs Ratiu. “Kokmateriālu cenas ir atgriezušās pirmspandēmijas līmenī, pēdējos mēnešos svārstoties ap 400 ASV dolāriem par tūkstoš dēļu pēdām, kas ir ievērojams kritums salīdzinājumā ar pagājušo gadu,” viņš skaidro.

Kokmateriālu cenas gada laikā ir samazinājušās par vairāk nekā 60%, salīdzinot ar 2022. gada februāri, kad nākotnes līgumi uz šo būvizstrādājumu maksāja vairāk nekā 1 000 ASV dolāru par tūkstoš dēļu pēdām. Hipotekāro kredītu likmju kāpums un bailes no recesijas pēdējā gada laikā cenas ir samazinājušās par gandrīz 70%.

Hipotekāro kredītu likmes visu februāri pieauga, jo pārsteidzošais janvāra ziņojums par nodarbinātību un mēneša dati par patēriņa cenām, kas bija karstāki, nekā gaidīts, veicināja cerības, ka Federālo rezervju sistēma turpinās paaugstināt procentu likmes.

Saskaņā ar Freddie Mac datiem 30 gadu fiksētā likme februāra beigās bija vidēji 6,65%, salīdzinot ar nedaudz virs 6% februāra sākumā.

Februārī salīdzinājumā ar janvāri vienģimenes māju būvniecības uzsākšana pieauga par nelielu 1.1%, sasniedzot 830 000 vienību. Tomēr šis apjoms bija lielāks nekā janvārī izsniegto vienģimeņu ēku būvniecības atļauju apjoms, piezīmē rakstīja Pantheon Macroeconomics vecākais ASV ekonomists Kīrans Klensijs (Kieran Clancy).

“Tādējādi turpinās vienģimeņu būvniecības uzsākšana salīdzinājumā ar atļauju izsniegšanu pēdējo trīs mēnešu laikā, kas, visticamāk, atspoguļo būvniecības izmaksu stabilizēšanos, mudinot dažus attīstītājus turpināt iepriekš apstiprināto projektu realizāciju,” rakstīja K. Klensijs.

“Tomēr mēs joprojām uzskatām, ka pagaidām nav gaidāma ilgstoša mājokļu būvniecības atveseļošanās,” sacīja K. Klensijs. “Janvārī hipotēku pieteikumu skaits palielinājās, bet februārī, kad likmes strauji pieauga, kritās par 13%, un martā atkal samazināsies. Tas norāda uz vienģimeņu ēku būvniecības atļauju skaita kritumu turpmākajos mēnešos.”

ASV ir vajadzīgi vairāk nekā 2 miljoni mājokļu ģimenēm, lai tie atbilstu pēdējo 10 gadu laikā izveidoto jauno mājsaimniecību skaitam, “tirgū ir jūtama plaisa, kas turpina veicināt cenu nelīdzsvarotību,” norādīja Realtor.com vecākais ekonomists Džordžs Ratiu.

Dalīties Facebook

Komentāri

*
*
*