Straujāk augošie uzņēmumi Latvijā. TOP 100 2021. gadā

27.11.2022 |  Lursoft

TOP 100 Latvijas straujāk augošo uzņēmumu apgrozījums kopš 2019. gada audzis teju 9,2 reizes, liecina Lursoft veiktais pētījums. Pērn šajā sarakstā iekļuvušie uzņēmumi kopā apgrozīja 948,66 milj. EUR, pēc nodokļu nomaksas gūstot 126,53 milj. EUR peļņu. TOP 100 straujāk augošie uzņēmumi 2021. gadā nodrošināja 2480 darba vietas.

Lai Latvijas svētku nedēļā izceltu uzņēmumus, kas ar savu darbību pierādījuši, ka Latvijas uzņēmumiem ir izaugsmes potenciāls, Lursoft apkopojis 2021. gadā straujāk augušo uzņēmumu TOP 100 sarakstu. Tajā atrodami lielākoties vēl maz zināmi uzņēmumi, taču to vidū ir arī kompānijas, kuras pat pēc vairāku gadu darbības aizvien spēj uzrādīt vērā ņemamu izaugsmes lēcienu.

TOP 100 straujāk augošo uzņēmumu sarakstā uzņēmumi sarindoti pēc lielākā apgrozījuma pieauguma pret 2019. gadu. Lai uzņēmums tiktu iekļauts TOP 100 straujāk augošo uzņēmumu sarakstā, tam jāatbilst vairākiem kritērijiem:

Rentabilitātes koeficientam jābūt lielākam par 4;

Uzņēmumam jābūt pozitīvam pašu kapitālam;

Laika posmā no 2019. gada līdz 2021. gadam tas strādājis ar peļņu;

Uzņēmums ir PVN maksātājs;

Uzņēmumam nav reģistrēts maksātnespējas process;

Uzņēmumam ir aktīvas amatpersonas.

Nevis apstāties pie neveiksmēm, bet mainīt darbības virzienu

Lai uzņēmums iekļūtu jaunākajā straujāk augošo uzņēmumu TOP 100 sarakstā, tā apgrozījumam pret 2019. gadu bija jāaug par vismaz 312,4%, kā tas ir 2011. gadā dibinātā lidaparātu daļu vairumtirgotāja SIA “RIGMO” gadījumā. Lai gan 2019. gadā SIA “RIGMO” apgrozījums saruka līdz 0,75 milj. EUR, turpmākajos gados tas pakāpeniski audzis, pērn sasniedzot jau 3,09 milj. EUR, kas ir labākais rezultāts visā uzņēmuma pastāvēšanas vēsturē.

Līdz pat 2016. gadam SIA “RIGMO” strādāja ar zaudējumiem, tāpēc sākotnējo darbības jomu – metāla konstrukciju ražošanu – tas nomainīja uz lidaparātu daļu vairumtirdzniecību un lidaparātu resursu pagarināšanu, vienlaikus slēdzot metāla konstrukciju ražošanu un pārdodot gan ražošanas telpas, gan arī iekārtas. Kopš 2017. gada SIA “RIGMO” strādājis ar peļņu.

Iesniegtajā vadības ziņojumā par 2021. gadu SIA “RIGMO” norādījis, ka arī tā darbību pēdējos gados ietekmējusi Covid-19 pandēmija. “Neskatoties uz vispārējo ražošanas resursu cenu paaugstinājumu, lielu spiedienu uz pakalpojumu cenu no klientu puses, uzņēmums turpināja savu darbību. 2021. gadā vairākus mēnešus bija vērojams apgrozījuma kritums, taču spējām pārorientēties, kā rezultātā apgrozījums pagājušajā gadā pieauga par 73,18%, pārsniedzot 3 milj. EUR,” teikts SIA “RIGMO” vadības ziņojumā.

Lursoft dati liecina, ka no TOP 100 straujāk augošo uzņēmumu sarakstā iekļuvušajiem uzņēmumiem teju trešdaļa tāpat kā SIA “RIGMO” pārstāv tirdzniecības sektoru.

Trešā daļa – tirdzniecības nozarē strādājošie

TOP 100 straujāk augošo uzņēmumu sarakstā iekļuvušie tirdzniecības sektora pārstāvji 2021. gadā kopā apgrozījuši 430,64 milj. EUR, kas veido 45% no TOP 100 straujāk augošo  uzņēmumu kopējā apgrozījuma. Kopš 2019. gada šo uzņēmumu kopējais apgrozījums audzis par 971,19%. Jānorāda gan, ka, lai arī skaitliskā ziņā visplašāk pārstāvētā nozare, darbinieku skaita ziņā tai priekšā aizsteigusies gan veselības aprūpe (topā pārstāvēta vien ar 2 uzņēmumiem), tāpat arī IKT, apstrādes rūpniecības un būvniecības jomas.

Straujāk augošais apgrozījums no visiem TOP 100 sarakstā iekļuvušajiem uzņēmumiem reģistrēts nekustamo īpašumu jomai. Lursoft pētījuma dati gan liecina, ka starp TOP 100 straujāk augošajiem uzņēmumiem iekļuvis tikai viens šīs nozares uzņēmums – SIA “VINSA”. Ar 8077,1% apgrozījuma pieaugumu pret 2021. gadu tas ierindojies 100 straujāk augošo uzņēmumu saraksta 2. pozīcijā. Lietuvas kapitāla uzņēmums SIA “VINSA” strauju apgrozījuma lēcienu piedzīvoja tieši 2021. gadā, jo vēl iepriekšējos gados tā apgrozījums bija vien nedaudz virs 100 tūkst. EUR. Analizējot Lursoft izziņas datus, redzams, ka SIA “VINSA” šobrīd reģistrējis četrus iznomājamos objektus Rīgā – telpas Avotu ielā 18, Pūpolu ielā 13, kā arī divus objektus Dzirnavu ielā. Pagājušo gadu uzņēmums noslēdzis ar 1,08 milj. EUR lielu peļņu.

Vēl straujāks apgrozījuma kāpums kopš 2019. gada bijis vien saraksta līderim SIA “BTT”, kuram, gluži tāpat kā SIA “VINSA”, tieši 2021. gadā bijis būtisks apgrozījuma kāpums. Vēl 2019. gadā uzņēmums apgrozīja 181,25 tūkst. EUR, 2020. gadā rādītājs palielinājās līdz 668,01 tūkst. EUR, taču pagājušajā gadā sasniedza uzreiz 18,84 milj. EUR. SIA “BTT”, kas nodarbojas ar elektroenerģijas ražošanu, 2021. gadā radās iespēja paplašināt saimniecisko darbību, jo izsoles rezultātā tika noslēgti līgumi par tiesībām izmantot Inčukalna pazemes gāzes krātuvi un saņemt dabasgāzes iesūknēšanas, glabāšanas un izņemšanas pakalpojumu. Vienlaikus uzņēmumam radās arī iespēja pašam iegādāties dabasgāzi un to realizēt.

Šogad SIA “BTT” plāno uzlabot un nostiprināt savas pozīcijas tirgū, iespēju robežās palielinot elektroenerģijas un siltumenerģijas pārdošanas apjomus.

Lursoft izpētījis, ka SIA “BTT” vienīgajam kapitāldaļu turētājam Edgaram Mustapam pieder arī SIA “E-genitor” un SIA “Red Riga”, pēdējais no tiem reģistrēts vien šogad maijā.

Strauja izaugsme arī reģionu uzņēmumiem

Lai gan abi saraksta līderi SIA “BTT” un SIA “VINSA” reģistrēti Rīgā, TOP 100 straujāk augošo uzņēmumu sarakstā iekļuvuši arī uzņēmumi, kas reģistrēti ārpus galvaspilsētas.

Lursoft apkopotie dati atklāj, ka nedaudz vairāk nekā puse, t.i., 55 uzņēmumi, reģistrēti Rīgā, vēl 21 Pierīgā. Gan Kurzemi, gan arī Vidzemi topā pārstāv 7 uzņēmumi, savukārt Zemgali un Latgali – 5. Jānorāda, ka, salīdzinot ar pagājušā gada topu, Rīgas uzņēmumu pārstāvība straujāk augošo uzņēmumu TOP 100 sarakstā samazinājusies, jo vēl 2020. gada topā bija atrodami 65 galvaspilsētas uzņēmumi.

No reģioniem visaugstāk topā pārstāvēta Kurzeme. Ventspils uzņēmumam SIA “COMAR”, kas nodarbojas ar kuģu aģentēšanu, straujāk augošo uzņēmumu TOPā izdevies ierindoties 13. pozīcijā, tā apgrozījums kopš 2019. gada audzis par 1047,65%. Lursoft Multi atskaites dati rāda, ka vēl 2019. gadā SIA “COMAR” apgrozīja 275,11 tūkst. EUR, 2020. gadā jau 2,45 milj. EUR, savukārt pērn tā apgrozījums palielinājās līdz 3,16 milj. EUR. Iesniegtajā vadības ziņojumā SIA “COMAR” norādījis, ka pagājušajā gadā tas apstrādāja 33 sauskravu kuģus. Lai paplašinātu savu darbību, uzņēmums arī noslēdzis līgumu ar ASKO TRADE PTE.LTD par akmeņogļu piegādi, veica mārketinga pētījumus, ieskaitot līgumu noslēgšanu par starpniecības pakalpojumiem, kas arī ļāva uzņēmumam palielināt ienākumus. Jāpiebilst, ka SIA “COMAR” arī gadu iepriekš bija izdevies ierindoties straujā augošo uzņēmumu topā, tiesa, gada laikā tas sarakstā noslīdējis par 6 pozīcijām uz leju.

Straujāk augošo uzņēmumu topā Ventspili pārstāv arī saraksta 95. pozīcijā esošais SIA “TRIZ TRADE”.

Vidējais uzņēmumu vecums – 7 gadi

Lursoft aprēķinājis, ka sarakstā iekļuvušo uzņēmumu vidējais vecums ir 7 gadi, vienlaikus TOP 100 sarakstā atrodami arī komersanti, kuru darbības vēsture sasniedz jau vairākus gadu desmitus. Piemēram, Krāslavā esošais SIA “MEDSERVISS” reģistrēts jau 1993. gadā, taču straujo uzrāvienu tas piedzīvojis tieši pēdējo gadu laikā. Lursoft dati rāda, ka 2020. gadā ārstu prakse SIA “MEDSERVISS”, salīdzinot ar 2019. gadu, palielināja apgrozījumu par 43,40%, bet 2021. gadā tas auga vēl par teju 200%, sasniedzot jau 3,4 milj. EUR. Straujais apgrozījums panākts pateicoties SIA “MEDSERVISS PLUS” un SIA “LIMED Serviss” pievienošanai uzņēmumam un piedāvāto pakalpojumu klāsta paplašināšanai.

Divas vietas par SIA “MEDSERVISS” augstāk straujāk augošo uzņēmumu sarakstā atrodas arī otrs topā iekļuvušais medicīnas nozares uzņēmums SIA “Centrālā Laboratorija”. Kopš 2019. gada uzņēmuma apgrozījums audzis par 331,43%. Covid-19 pandēmija, kas daudziem uzņēmumiem bija smags izdzīvošanas periods, SIA “Centrālā Laboratorija” bija iespēju laiks, kā rezultātā uzņēmumam izdevies strauji audzēt gan apgrozījumu, gan arī peļņu. Lursoft dati rāda, ka vēl 2019. gadā SIA “Centrālā Laboratorija” apgrozīja 16,03 milj. EUR, bet pagājušajā gadā uzņēmuma apgrozījums bija pieaudzis jau līdz 69,16 milj. EUR, savukārt peļņa pēc nodokļiem, sasniedzot 21,68 milj. EUR, bija teju 10 reizes lielāka nekā 2019. gadā.

SIA “Centrālā Laboratorija” ieņēmumi strauji auguši, jo uzņēmums iesaistījās Covid-19 paraugu pieņemšanā un testēšanā visā valsts teritorijā. Uzņēmums iegādājās NMS laboratorijas daļas Kurzemes reģionā un paplašināja paraugu pieņemšanas filiāles.

SIA “Centrālā Laboratorija” plāno investēt jaunas laboratorijas ēkas būvniecībā, jaunu testēšanas metožu ieviešanā un laboratorijas automatizācijas procesa ieviešanā. Šobrīd, balstoties uz Lursoft pieejamo informāciju, SIA “Centrālā Laboratorija” reģistrētas jau 92 struktūrvienības.

Starp TOP 100 straujāk augošajiem uzņēmumiem SIA “Centrālā Laboratorija” 2021. gadā bija trešais lielākais apgrozījums un lielākā peļņa, pierādot, ka arī uzņēmumiem ar ilgstošu darbības pieredzi un jau vērā ņemamu apgrozījuma līmeni ir iespējama strauja izaugsme.

Vēl lielāks apgrozījums nekā SIA “Centrālā Laboratorija” starp TOP 100 straujāk augošajiem uzņēmumiem pērn bijis SIA “AMV Bunker Ltd” (286,16 milj. EUR) un SIA “INTER RAO Latvia” (193,47 milj. EUR). Jānorāda, ka Uzņēmumu reģistrs piemērojis sankcijas SIA “INTER RAO Latvia” faktiskajam kontrolētājam Igoram Šecinam.

Mazāk nekā 10 darbinieku vidēji katrā uzņēmumā

TOP 100 straujāk augošie uzņēmumi 2021. gadā kopā nodarbināja 2480 darbiniekus. Lielākais darba devējs starp šiem uzņēmumiem ir jau iepriekš pieminētā SIA “Centrālā Laboratorija”, kurā pērn strādāja 743 darbinieki. Kopš 2019. gada nodarbināto skaits uzņēmumā audzis teju par 300 darbiniekiem.

Vērā ņemams darbinieku skaita pieaugums kopš 2019. gada ir arī IKT sektorā strādājošajam SIA “Printify Development”, kas jaunākajā straujāk augošo uzņēmumu topā atrodas 57. pozīcijā. Uzņēmuma apgrozījums kopš 2019. gada audzis par 450,73%, savukārt darbinieku skaits – par 203 strādājošajiem.

SIA “Printify Development” nodarbojas ar tā mātes uzņēmumam Printify Inc piederošās tiešsaistes platformas “Printify” darbības nodrošināšanu, tostarp veic programmatūras izstrādi, uzturēšanu, uzlabošanu un testēšanu, kā arī portāla darbības nodrošināšanu. Papildu iepriekšminētajam, 2021. gadā uzņēmums darbojās arī kā tiešsaistes platforma, kas piedāvā individuāli apdrukātu produktu pakalpojumus no vairākiem drukas pakalpojumu sniedzējiem. Pērn, salīdzinot ar gadu iepriekš, SIA “Printify Development” apgrozījums audzis par teju 10 milj. EUR, sasniedzot jau 17,1 milj. EUR, savukārt tā peļņa pēc nodokļu nomaksas pieauga līdz 1,34 milj. EUR.

Jānorāda, ka tikai SIA “Printify Development” un SIA “Centrālā Laboratorija” no TOP 100 straujāk augošo uzņēmumu sarakstā iekļuvušajiem uzņēmumiem aizvadītajā gadā nodarbināja vairāk nekā 100 darbiniekus. Vidēji katrs topā iekļuvušais uzņēmums 2021. gadā bija darba devējs 7 strādājošajiem, savukārt kopš 2019. gada kopējais nodarbināto skaits straujāk augošajos uzņēmumos palielinājies par 135,29%.

TOP 100 straujāk augošie uzņēmumi Latvijā 2021. gadā

Nr.p.k.

Uzņēmums

Apgrozījuma pieaugums pret 2019. gadu, %

Apgrozījums 2021. gadā, EUR

Peļņa 2021. gadā, EUR

Rentabilitāte 2021. gadā, %

Darbinieku skaits 2021. gadā

Reģions

1

SIA “BTT”

10296,93

18843921

4252379

22,57

1

Rīga

2

SIA “VINSA”

8077,10

11673631

1082450

9,27

2

Rīga

3

SIA “LP express”

2594,32

8729496

469617

5,38

89

Pierīga

4

IDEAPORT RIGA AS

2456,46

6387121

740577

11,59

85

Rīga

5

SIA “TeleBaltics”

1962,11

10990516

5814596

52,91

9

Rīga

6

SIA INTER RAO Latvia

1463,19

193469885

8280412

4,28

4

Rīga

7

CW Technics SIA

1448,73

18526715

3775848

20,38

96

Rīga

8

SIA IMK 365

1350,77

28093531

1780403

6,34

13

Rīga

9

SIA “S-IST”

1276,60

4843779

306822

6,33

2

Rīga

10

SIA “Muscle”

1255,66

2619847

211923

8,09

12

Pierīga

11

AVM Bunker Ltd SIA

1238,66

286156553

16809609

5,87

2

Rīga

12

SIA “GenMedica Baltic”

1189,85

17905285

7163867

40,01

10

Rīga

13

SIA “COMAR”

1047,65

3157317

534042

16,91

7

Kurzeme

14

SIA “ESPI”

1008,15

3060684

2576555

84,18

1

Rīga

15

SIA “Senuku tirdzniecības centrs”

902,86

1628790

77512

4,76

73

Rīga

16

Liepājas speciālās ekonomiskās zonas SIA “LPSP”

877,29

1493820

138999

9,30

17

Kurzeme

17

SIA “Meža īpašumi”

864,42

7755727

333001

4,29

7

Pierīga

18

SIA “ARPACK”

807,56

1539110

159819

10,38

28

Latgale

19

SIA “Canvas WAY”

786,58

1686807

163795

9,71

5

Pierīga

20

GK Trade SIA

785,50

3332322

710252

21,31

2

Rīga

21

SIA “Uniholding”

783,22

1331594

554857

41,67

1

Pierīga

22

SIA “V.M. AGRO”

782,44

2819546

1247991

44,26

4

Kurzeme

23

MOBUS SIA

773,29

4478651

1353431

30,22

1

Rīga

24

SIA SAFE ENERGY

747,99

4674881

387232

8,28

44

Rīga

25

SIA “Skandlink”

731,14

1315492

67309

5,12

3

Kurzeme

26

EUROX SIA

723,37

2259199

154542

6,84

5

Rīga

27

SIA “BS Marine”

721,32

4613631

10404 Dalīties Facebook

Komentāri

*
*
*
Biedrība "Latvijas Mežu sertifikācijas padome" (LMSP)
Reģistrācijas numurs: 40008061395
Kuģu iela 11-608, Rīga, LV-1048
FSC nav atbildīgs par jebkuru LMSP piedāvāto pakalpojumu,
konsultāciju, apmācību un šīs vietnes saturu.
Licences kods: FSC-N002534

Jebkādu materiālu pilnīga vai daļēja izmantošana atļauta tikai ar LMSP iepriekšēju rakstisku atļauju.
Latvijas Mežu sertifikācijas padome
© 2023