Somija: zāģbaļķu pieprasījuma samazināšanās pazemina cenas un samazina eksportu

28.09.2022 |  globalwoodmarketsinfo.com

Somijas zāģbaļķu tirgus saskaras ar kaut ko jaunu, jo pavasarī pieprasījums ir samazinājies. Janvārī-jūnijā zāģmateriālu eksports no Somijas samazinājās par sešiem procentiem salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu. Uz ārvalstīm tika eksportēti gandrīz 4,5 miljoni kubikmetru zāģmateriālu. Zāģbaļķu cenu bums, kas sākās C19 pandēmijas periodā vēl nebija redzams jūnija eksporta cenās, kas bija nedaudz zem 400 eiro par kubikmetru. Eksporta cenā jau vajadzētu būt redzamam tās samazināšanās punktam. Tagad ir paredzama lejupvērsta virzība. C19 krīzes laikā pieprasījums pastāvīgi ir bijis nepārprotami lielāks nekā piedāvājums. Rezultātā zāģmateriālu cenas ir saglabājušās augstas. Tagad, kad pieprasījums samazinājies, cenas tam sekos.

Lielāko daļu zāģbaļķu izmanto būvniecībā, tāpēc aktivitāšu līmeņa izmaiņas ir būtiskas attiecībā uz pieprasījumu pēc zāģmateriāliem. Būvniecības perspektīvas ir pasliktinājušās tādā pašā tempā kā vispārējās ekonomikas perspektīvas. Ekonomiku īpaši apgrūtina inflācija un augošās procentu likmes, kas mazina patērētāju pirktspēju. Pieaugušas arī būvmateriālu un būvniecības izmaksas, kas ietekmē būvniecības aktivitāti kopumā.

Ņemot vērā pašreizējo būvniecības projektu atbalstu, zāģmateriālu pārdošanas apjomi Somijā šogad saglabāsies mēreni. Attiecībā uz nākamo gadu, atļauju skaita samazinājums liecina par būvniecības apjoma samazināšanos tuvākajā nākotnē. Līdzīgas perspektīvas ir arī citās Eiropas daļās, kā arī Ziemeļamerikā un Āzijā.

Lai gan tirgus situācija mainās, Somijas kokapstrādes nozarē mēs dzīvojam atjaunošanās laikā. Šajā ceturksnī Metsä Fiber uzsāk darbu lielā kokzāģētavā Rauma un slēdz vidēja izmēra kokzāģētavu Kyrö. Nākamajā gadā vairākas patstāvīgās kokzāģētavas atklās jaunas vai atjaunotas zāģēšanas līnijas un paplašinās savu darbību. Junnikkala Oy kokzāģētavu Oulu ir plānots sākt ekspluatēt 2024. gadā. Visi šie ieguldījumi ir svarīgi un veicina Somijas kokapstrādes nozares produktivitāti. Efektivitātes uzlabošana veicina starptautisko konkurētspēju. Tie ir īpaši svarīgi tirgus situācijas pasliktināšanās apstākļos, kas saasina konkurenci.

C19 recesijas laikā zāģmateriālu cenas pieauga pavisam citādā tempā nekā apaļkoksnes cenas. Joprojām nav zināms, kā gaidāmās zāģmateriālu cenas ietekmēs apaļkoku cenu.

Dalīties Facebook

Komentāri

*
*
*