Somija: Rekordliels kokmateriālu tirdzniecības kāpums, apaļkoksnes cenas pieaug

29.06.2023 |  globalwoodmarketsinfo.com

2023. gada maijā Somijā kokmateriālu tirdzniecības apjoms strauji pieauga, sasniedzot augstāko līmeni, kāds jebkad reģistrēts šajā mēnesī. Gada sākumā kokmateriāli tika iepirkti par 26% vairāk nekā vidēji iepriekšējos piecos gados. Ievērojamo tirdzniecības apjoma pieaugumu pavadīja ievērojams kokmateriālu cenu kāpums visiem sortimentiem.

Papīrmalkas vidējās cenas pieauga līdz vēsturiski augstākajam līmenim, celma naudai sasniedzot aptuveni 27-30 €/m³, bet piegādei – 46-47 €/m³. Šis cenu kāpums atspoguļo ievērojamo pieprasījuma pieaugumu un ierobežoto piedāvājumu Somijas koksnes tirgū.

Celmu nauda egles apaļkoksnei vidējā cena maija mēnesī bija 78,8 €/m³, savukārt priedei – 75,1 €/m³. Salīdzinājumā ar aprīli šīs cenas reāli palielinājās par 2%, bet ar to pašu periodu pagājušajā gadā – par 5-7%.

Papīrmalkai vidējā apaļkoksnes pārdošanas cena salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi ievērojami pieauga līdz pat 6-8%. Salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu – par 30-38%. Visbūtiskākais cenu kāpums bija vērojams bērzam, savukārt, egles cena sasniedza 29,9 €/m³, bērza – 28,3 €/m³, bet priedes – 27,4 €/m³. Koksnes pārdošanas cenas par papīrmalku sasniedza rekordaugstu līmeni. Priedes koksnes reālā cena uz celma sasniedza augstāko līmeni mēnesī kopš statistikas uzskaites sākuma 1995. gadā. Pēdējo reizi vidējā cena šo līmeni pārsniedza 2008. gadā attiecībā uz egli un 1995. gadā uz bērzu.

Papīrmalkas cenas ar piegādi arī ievērojami pieauga. Salīdzinājumā ar aprīli tās palielinājās par 3–6%. Vidējās cenas ar piegādi pārsniedza iepriekšējā gada līmeni par 20-23%. Šāds cenu kāpums nav novērots kopš 2008. gada. Tas liecina par pašreizējiem ārkārtējiem tirgus apstākļiem Somijā.

Maijā no Somijas privātajiem mežiem iepirktās t.s. industriālās koksnes apjoms sasniedza iespaidīgos 6,8 miljonus m³, kas ir jauns rekords šim mēnesim. Tas veido 53% pieaugumu salīdzinājumā ar pēdējo piecu gadu laikā reģistrēto vidējo apjomu.

No janvāra līdz maijam kokmateriālu tirdzniecības apjoms Somijā pieauga par 66% salīdzinājumā ar to pašu periodu pērn, pārsniedzot iepriekšējo piecu gadu vidējo rādītāju par 26%. Salīdzinājumā ar iepriekšējiem pieciem gadiem apaļkoku tirdzniecība ievērojami pieauga – par 33%, savukārt papīrmalkas tirdzniecība tajā pašā laikposmā palielinājās par 20%. Kokmateriālu tirdzniecības apjoma pieaugums un nepieredzētais cenu kāpums liecina par lielu pieprasījumu pēc koksnes Somijā. To, iespējams, veicina dažādi faktori, piemēram, jauni būvniecības projekti, mēbeļu ražošanas pieaugums un strauji augošais mājokļu tirgus. Tomēr ierobežotais koksnes resursu piedāvājums ir palielinājis konkurenci un līdz ar to izraisījis cenu kāpumu līdz rekordaugstam līmenim.

Somijas celulozes rūpnīcu un kokzāģētavu pieprasījums pēc koksnes šķiedras jau ilgu laiku ir bijis saistīta ar importa apjomiem. 2021. gadā pat 23% no visas celulozes nozares bija atkarīga no ārvalstu apaļkoksnes un šķeldas. Piegāde bija galvenokārt no kaimiņvalstīm. No 2018. līdz 2021. gadam kopējais importa apjoms sasniedza vairāk nekā 11 miljoni m3 gadā, no kuriem aptuveni 50% veidoja lapu koksne. Tomēr 2022. gada sākumā stabilais ārvalstu koksnes šķiedras piedāvājums celulozes ražošanai strauji mainījās. Pēc daudzu gadu aktīvas tirdzniecības starp Somiju un Krieviju koksnes izejvielu imports no Krievijas 2022. gadā krasi samazinājās.

Dalīties Facebook

Komentāri

*
*
*