Somija: Apaļkoksnes cenu kāpums 2022. gadā

27.02.2023 |  globalwoodmarketsinfo.com

Vidējās cenas visiem zāģbaļķu un papīrmalkas sortimentiem, kas iepirkti no privātajiem mežiem Somijā, 2022. gadā ievērojami pieauga. Tomēr ārkārtīgi augstās inflācijas dēļ apaļkoksnes cenas salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu reālā izteiksmē pieauga vidēji tikai par vienu procentu pārdošanā uz celma un par diviem procentiem pārdošanā ar piegādi. Koksnes tirdzniecības apjoms samazinājās par 12%, taču saglabājās visai labā līmenī.

Vidējā cena, kas 2022. gadā tika maksāta par egles apaļkoksni, kas iepirkti no Somijas privātajiem mežiem pastāvīgi, bija €71,3 par kubikmetru, bet vidējā cena, kas tika maksāta par priedes apaļkokiem, bija €67,0 par kubikmetru. Cenas salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu reālajā izteiksmē palielinājās par vienu procentu.

Papīrmalkas pārdošanā uz celma egles vidējā cena bija €21,9, bet priedes un bērza vidējā cena bija €19,8 par kubikmetru. Bērza cena pieauga par četriem procentiem, bet egles un priedes cenu izmaiņas bija mazākas par vienu procentu.

Divas trešdaļas no kopējā piegādes pārdošanas apjoma 2022. gadā veidoja papīrmalkas koksne. Papīrmalkas vidējās piegādes cenas gada līmenī palielinājās par četriem līdz pieciem procentiem un svārstījās no €35,6 līdz €36,7 atkarībā no koku sugas.

2022. gadā koksnes tirdzniecības statistikā tika reģistrēti 41,9 miljoni kubikmetru Somijas rūpnieciski parstrādājamās apaļkoksnes, kas iepirkta no privātajiem mežiem. No šī apjoma 88% veidoja pārdošana uz celma, bet 12% – ar piegādi. No visiem sortimentiem visvairāk tika iepirkta egles apaļkoksne, kas veidoja ceturto daļu no kopējā apjoma. Mazāk nekā ceturtā daļa bija priedes šķelda, bet piektā daļa – priedes apaļkoksne. Baļķi un sīkbaļķi veidoja pusi no kopējā tirdzniecības apjoma, bet papīrmalkas īpatsvars bija nedaudz mazāks.

Koksnes tirdzniecības apjoms salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu samazinājās par 12%. Tomēr koksnes tirdzniecība saglabājās visai augstā līmenī un bija tikai par trīs procentiem zemāka nekā vidēji iepriekšējos piecos gados. Salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu zāģbaļķu tirdzniecība samazinājās par 17%, bet papīrmalkas tirdzniecība – par septiņiem procentiem.

Dalīties Facebook

Komentāri

*
*
*