Skujkoku apaļkoku cenas Igaunijā krītas, salīdzinot ar iepriekš sasniegtajiem “rekordiem”

19.08.2022 |  globalwoodmarketsinfo.com

Krievijas sāktais plaša mēroga karš Ukrainā un enerģētikas krīzes kā hibrīdkara izraisīšana Eiropā ir arī sajaukuši kokmateriālu tirgu un izraisījuši ievērojamu cenu svārstīgumu un nenoteiktību. Pārmērīgi augstās skujkoku apaļkoku apaļkoksnes cenas Igaunijā sasniedza maksimumu aprīlī, saglabājās maijā un jūnijā sāka samazināties. Pārējo sortimentu cenas turpināja diezgan strauji augt. Celulozes un malkas cenas ir neticami augstas.

Saskaņā ar Privātā mežsaimniecības centra cenu statistiku 2022. gada otrajā ceturksnī skujkoku apaļkoku cenas samazinājās. Tas bija sagaidāms un paredzams, neraugoties uz satraucošo starptautisko situāciju. To noteikti veicināja intensīvais Krievijas skujkoku apaļkoku imports un egļu mizgrauža uzlidojumu atvairīšanas tehnika.

Tādējādi, salīdzinot ar pirmo ceturksni, priedes zāģbaļķu cenas samazinājās par 3-4%, bet egles apaļkoku cenas – par 5-6%. Tā kā iepriekšējos mēnešos tika uzstādīti absolūtie cenu rekordi, visu sortimentu cenas ir ievērojami augstākas salīdzinājumā ar pagājušā gada jūnija beigās noteiktajām cenām. Gada laikā priedes zāģbaļķi ir kļuvuši dārgāki par 29,8% (31,0 eiro/m3), priedes zāģbaļķi d<18 cm – par 23% (21,5 eiro/m3), egles zāģbaļķi – par 10,2% (10,1 eiro/m3) un egles zāģbaļķi (d<18 cm) – par 15,2% (13,9 eiro/m3). Pamatojoties uz Igaunijas Privāto mežu centra cenu statistiku, jūnijā priedes zāģbaļķu metrs maksāja 135,02 eiro, smalkas priedes zāģbaļķi – 115,24 eiro, egles zāģbaļķi – 109,9 eiro un smalkas egles zāģbaļķi – 105,56 eiro.

Igaunijas papīrmalkas tirgū, neraugoties uz mistiski augstajām cenām, turpinājās to pieaugums. Trīs mēnešu laikā priedes celulozes cena ir palielinājusies par 24,6%, egles celulozes cena – par 22,9%, bērza celulozes cena – par 19% un apses celulozes cena – par 26,6%.

Dalīties Facebook

Komentāri

*
*
*