Šī gada jūlijā publicēts Polijas jaunais FSC meža apsaimniekošanas standarts. Tas stāsies spēkā 2024. gada 1. oktobrī

20.09.2024 |  Lasy Państwowe

FSC meža apsaimniekošanas sertifikācija Polijā darbojas jau vairāk nekā 25 gadus. FSC sertifikāta iegūšana apliecina, ka tā saņēmējs ir īstenojis FSC standartus un mežs tiek apsaimniekots tā, lai aizsargātu dabas ekosistēmu un sniegtu labumu vietējai kopienai un darbiniekiem, vienlaikus nodrošinot arī ekonomisku dzīvotspēju. Standarta ieviešanu apstiprina neatkarīgas revīzijas, kuru rezultāti ir publiski pieejami, tādējādi veicinot pārredzamību.

Jaunais FSC standarts stāsies spēkā 2024. gada 1. oktobrī, pārejas periods paredzēts līdz 2025. gada 30. septembrim. Pārejas periodā tiks piemērots gan jaunais, gan pašreizējais (2013. gada) standarts. Pēc pārejas perioda beigām jaunais standarts pilnībā aizstās spēkā esošo valsts standartu. Iestādes, kas ir FSC sertificētas un vēlas turpināt sertifikāciju, 12 mēnešu pārejas perioda laikā tiks auditētas saskaņā ar jaunā standarta prasībām.

“FSC valsts mežu sertifikācija ir viena no prasībām, kuru izvirzījuši mūsu partneri kokapstrādes nozarē un pašvaldībās. Tāpēc mēs esam apņēmušies izveidot jaunas attiecības ar FSC Polijas biroju. Vienlaikus mēs rūpējamies, lai, slēdzot līgumus, pilnībā nodrošinātu Valsts kases un valsts mežu intereses,” norāda Jeržijs Fijass, Polijas Valsts mežu ģenerāldirektora vietnieks meža ilgtspējīgas apsaimniekošanas jautājumos.

Polijā spēkā esošais 2013. gada FSC standarts tiek pārskatīts kopš 2018. gada. Procesā tika iesaistītas ieinteresētās personas no dažādām sfērām, kas pārstāvēja un pārstāv dažādus viedokļus – meža apsaimniekotāju, kokrūpniecības nozares, mežsaimniecības darbinieku, zinātnes aprindu, NVO, fondu un asociāciju pārstāvji, arī privātpersonas. Standarta pārskatīšanas laikā tika veiktas pārbaudes uz vietas, organizētas daudzas sabiedriskās apspriešanas un sanāksmes.

“Pateicoties daudzu mežsaimnieku iesaistei brīvprātīgās FSC sertifikācijas sistēmas īstenošanā, valsts apstākļiem pielāgotās prasības, tostarp attiecībā uz bioloģiskās daudzveidības saglabāšanu, darba ņēmēju tiesību aizsardzību un konsultācijām ar vietējām kopienām, nozīmē, ka Polijā sertificētie meži tiek un tiks apsaimniekoti saskaņā ar starptautiskas sistēmas, kāda ir FSC, visaugstākajām prasībām. Vienlaikus tie nodrošinās stabilu un ilgtspējīgu izejmateriālu avotu kokrūpniecībai,” informēja FSC pārstāvniecības direktore Polijā Karolina Timoka.

“Mežsaimniecības uzņēmumu darbiniekiem jaunais standarts piedāvā papildu priekšrocības salīdzinājumā ar pašlaik spēkā esošo standartu. Ir svarīgas izmaiņas, piemēram, darbinieka definīcija ir paplašināta, lai iekļautu cilvēkus, kas mežsaimniecībā nodarbināti dažādos veidos – no pilna laika darba līdz apakšuzņēmējam vai sezonas darba veicējam. Jaunajā standartā ir ieviests arī jēdziens “iztikas minimums”. Svarīgs standarta elements ir prasība izvēlēties mežsaimniecības darbuzņēmēju, ņemot vērā ne tikai darba cenu, bet arī citas piedāvājuma īpašības,” skaidro FSC mežsaimniecības koordinators Mareks Rzonca.

Polijas valsts mežos četrām valsts mežu reģionālajām direkcijām Katovicē, Ščecinā, Ščecinēkā un Zielona Gora ir derīgs FSC meža apsaimniekošanas sertifikāts, kas apliecina, ka koksne tiek iegūta atbildīgas apsaimniekošanas rezultātā.

“FSC atbildīgas meža apsaimniekošanas standarts ir svarīga valsts mežu darbības sastāvdaļa. Mūsu mērķis ir atjaunot FSC sertifikātu visās reģionālajās direkcijās,” apliecina Polijas valsts mežu ģenerāldirektora vietnieks Jeržijs Fijass.

Komentārs. Lielākie mēbeļu tirdzniecības uzņēmumi, tostarp: IKEA un Jysk pieprasa, lai viņu darbuzņēmēji nodrošina tiem izstrādājumus, kas izgatavoti no FSC sertificētas koksnes. Polijas valsts meži, lielākais neapstrādātas koksnes piegādātājs Polijā, nodrošina šādu sertifikātu pieejamību jau vairāk nekā 20 gadus. Pirms diviem gadiem atsevišķas Valsts mežu reģionālās direkcijas sāka atteikties no šīs sertifikācijas sistēmas. Viens no pirmajiem bija Gdaņskas RDLP, kuru vadīja Bartlomiejs Obajteks. 2022. gada rudenī šāda situācija bija 6 Valsts mežu direkcijās, kas nozīmēja, ka nebija sertifikātu koksnei no aptuveni 2 miljoniem hektāru mežu.

Pēc pagājušā gada vēlēšanām Polijā un ar tām saistītajām izmaiņām Polijas valsts mežu vadībā sertifikācijas process tika atjaunots – Polijas valsts mežu reģionālās direkcijas atgriežas pie FSC sertifikācijas.

Dalīties Facebook

Komentāri

*
*
*