Seši pasākumi, ko uzņēmumi var veikt, lai sagatavotos Eiropas Savienības Atmežošanas regulas (EUDR) prasību izpildei

07.05.2024 |  FSC International

FSC International izstrādā integrētus rīkus, lai palīdzētu uzņēmumiem izpildīt EUDR prasības

Rakstā izklāstīti seši pasākumi, ko uzņēmumi, arī FSC sertifikātu un licenču turētāji, var veikt jau tagad, lai sagatavotos un nodrošinātu atbilstību EUDR līdz 2024. gada 31. decembrim.

FSC turpina darbu pie sistēmu stiprināšanas un jaunu, integrētu risinājumu izstrādes, lai dalībnieki visā piegādes ķēdē varētu izpildīt EUDR likumīguma un ilgtspējas saistības, kā arī citus attiecīgos ilgtspējības tiesību aktus Eiropā un pasaulē.

1. pasākums. Izveidot savu preču un/vai produktu, uz kuriem attiecas darbības joma, uzskaites sarakstu

EUDR uzliek pienākumus subjektiem, kas iesaistīti uzskaitīto preču un produktu – koksnes, gumijas, palmu eļļas, sojas, liellopu gaļas, kafijas un/vai kakao – piegādes ķēdēs. Koksne ir vienīgā prece, kurai saskaņā ar EUDR ir jābūt ne tikai likumīgai un brīvai no atmežošanas, bet arī “brīvai no mežu degradācijas”.

Ja rodas neskaidrības, vai attiecīgais vai atvasinātais produkts vai materiāls ir iekļauts (pakļauts) EUDR, atsevišķi atvasinātie produkti ir norādīti regulas I pielikumā. Piemēram, daudzi koksnes, celulozes un papīra izstrādājumi ietilpst EUDR darbības jomā. Piemēram, gumija; EUDR darbības jomā ietilpst arī jaunās tehnoloģijas riepas.

Ja joprojām nav skaidrs, vai izstrādājums ietilpst regulas darbības jomā, katru izstrādājumu ieteicams izvērtēt pēc šādiem kritērijiem:

1) Vai izstrādājums ir izgatavots no precēm vai produktiem, uz kuriem attiecas regulas darbība?

2) Vai produktam ir izmantots kāds no 1. pielikumā iekļautajiem HS kodiem?

Ja atbilde uz abiem jautājumiem ir “jā”, produkts ir iekļauts. Ja atbilde uz kādu no šiem jautājumiem ir noliedzoša, produkts nav iekļauts.

Ja ir FSC sertifikāts, iesakām norādīt, kuri produkti ir FSC sertificēti, un pievienot gan *HS kodu (EUDR attiecas uz visu produktu klāstu. Šie produkti EUDR ir identificēti pēc t. s. HS koda (muitas kods)), gan FSC produkta kodu šiem produktiem. Šis papildu uzdevums palīdzēs identificēt produktus, kas potenciāli rada risku, jo ir iekļauti darbības jomā, bet vēl nav FSC sertificēti.

2. pasākums. Pārskatīt ierosinātās prasības FSC jaunajam regulatīvajam modulim

FSC regulatīvais modulis ir standarts, ko brīvprātīgi izmanto organizācijas, kuras piesakās FSC sertifikācijai vai kurām jau ir FSC sertifikācija, lai paplašinātu sertifikācijas jomu un lai to saskaņotu ar EUDR uzticamības pārbaudes pienākumiem.

FSC regulatīvais modulis nosaka sistēmu un prasības, lai:

- Ieviestu uzticamības pārbaudes sistēmu, lai nodrošinātu atbilstību EUDR, tostarp informācijas vākšanu, riska novērtēšanu un riska mazināšanu.

- Vāktu un nosūtītu precīzu informāciju par produktu izcelsmi (ģeogrāfiskā atrašanās vieta un ražošanas laiks).

- Nodrošinātu, ka FSC piegādes ķēdē nonāk tikai tādi materiāli, kas nav no atmežotām platībām.

Ierosinātās papildu prasības FSC regulatīvajā modulī var ievietot kontekstā, iepazīstoties ar moduļa informācijas kopumu un uzzinot, kādas moduļa prasības attiecas uz konkrēto organizāciju atkarībā no “lietotāja tipa”, izmantojot interaktīvu lietotāja ceļojuma rīku: FSC EUDR (fsc-eudr-journey.org).

3. pasākums. Pārbaudiet savu pašreizējo uzticamības pārbaudes sistēmu atbilstoši EUDR prasībām

Saskaņā ar EUDR koksnes piegādes ķēžu operatoriem un tirgotājiem pirms preču laišanas ES tirgū būs jāveic plaša (visaptveroša) uzticamības pārbaude.

Lai gan uzticamības pārbaudes pienākumi atšķirsies atkarībā no konkrētās valsts riska līmeņa, ko ES Komisija noteiks kā salīdzinošo kritēriju, ja ir ieviesta pašreizējā uzticamības pārbaudes sistēma, jāapsver iespēja novērtēt tās atbilstību un nepilnības EUDR prasībām.

Tās ietver:

- precīzas informācijas par produktu un apliecinošu pierādījumu, tostarp apraksta, ražošanas valsts, ražošanas datuma un laika diapazona, kā arī ražošanas ģeogrāfiskās atrašanās vietas datu vākšana un nosūtīšana.

- pierādījumi par pienācīgas rūpības pārbaudes pasākumiem un identificēto risku mazināšanas plāniem.

 – ziņojums par veiktajiem pienācīgas pārbaudes pasākumiem, tostarp par to, kā jūs pašlaik varat sagatavot pienācīgas pārbaudes paziņojumus (DDS) kompetentajām iestādēm, kas apliecina produkta izcelsmi un atbilstību.

FSC sertificētiem uzņēmumiem papildu precizējumus par DDS pienākumiem nodrošinās arī regulatīvajā modulī.

4. pasākums. Kopīgi ar partneriem sagatavot savu piegādes ķēdi

Tirdzniecības partneriem būs jāsniedz jūsu uzņēmumam detalizēta informācija, lai izpildītu EUDR ziņošanas prasības. Savlaicīgi sākt saziņu, lai norādītu, kāda veida informāciju jūs no klientiem pieprasīsiet turpmākajos mēnešos, lai palīdzētu tiem izprast ietekmi un nozīmi viņu uzņēmējdarbībā un novērstu jebkādas datu vai informācijas nepilnības.

Detalizētāki soļi:

- veiciet pašlaik pieejamo datu inventarizāciju par darījumiem, kas saistīti ar meža izcelsmes materiāliem, piemēram, koksni, celulozi vai gumiju.

- identificējiet iespējamos informācijas trūkumus, kas jums būs jāiegūst no piegādātājiem, pamatojoties uz zināmajām EUDR ziņošanas prasībām, piemēram, par izejvielu izcelsmi līdz pat zemes gabalam un mežizstrādes laikam, informāciju par ieguves praksi un ražošanas procesiem.

- identificējiet un atbalstiet piegādātājus, lai iegūtu trūkstošo informāciju.

- identificējiet jebkādu informāciju, kuru būs nepieciešams papildus apspriest un precizēt ar piegādātājiem.

- novērtējiet pašreizējos riska profilus, kas pastāv jūsu piegādes ķēdē. Piegādes ķēdes vai tirgi, kas pašlaik ir augsta riska kategorijā, visticamāk, arī pēc ES jaunā riska novērtējuma uzsākšanas tiks klasificēti kā augsta riska kategorijas. Kopā ar piegādātājiem apsveriet iespēju attiecīgi sagatavot riska mazināšanas pasākumus.

Ja esat esošais FSC sertifikāta turētājs, aiciniet savu piegādes ķēdi apsvērt sertifikāciju un FSC regulatīvo modeli, lai visi gūtu labumu no iespējas saņemt REG+ rēķina pieteikumu un iespēju reklamēt savus materiālus kā tādus, kuru ieguves procesā nav notikusi atmežošana. Šo pasākumu veiciet tiklīdz jūsu piegādes ķēde būs pilnībā pārbaudīta.

5. pasākums. Plānojiet drošu datu apmaiņu ar tirdzniecības partneriem

EUDR prasību izpilde būs izdevīga, ja attiecīgajās piegādes ķēdēs no avota līdz galapunktam tiks nodrošināta stabila darījumu izsekojamība. Tirdzniecības partneriem ir savstarpēji jāvienojas par darījuma datiem, piemēram, par apjomu, produktu, izcelsmes zemes platībām, ražas novākšanas laiku un sugām. Pēc tam veiciet saskaņošanas un pārbaudes pasākumus ar saviem tirdzniecības partneriem, lai nodrošinātu, ka visi materiāli ir iegūti saskaņā ar EUDR standartiem. Partneriem būs jāuzrāda pierādījumi par sociālo atbilstību, piemēram, brīvas, iepriekšējas un informētas piekrišanas (FPIC) ievērošanu.

Kopā ar saviem tirdzniecības partneriem jāizvērtē process un tehniskās platformas, ko izmantosiet, lai apmainītos par šo darījumu datiem un, attiecīgi, tos pārbaudītu.

FSC veido īpašu platformu FSC sertifikātu turētājiem, ko sauc par FSC Blockchain, kas palīdzēs atvieglot šo izsekojamības prasību iesaistītajiem sertifikātu turētājiem, kā arī sniegs citas priekšrocības.

Blokķēdes tehnoloģijās balstīta platforma ļauj dalībniekiem konfidenciāli, elastīgi un efektīvi piekļūt attiecīgajiem datiem un apmainīties ar tiem, lai palīdzētu veikt verifikāciju, uzticamības pārbaudi un pierādītu atbilstību mainīgajiem noteikumiem.

FSC Blockchain ļaus lietotājiem:

- pārbaudīt piegādātāju sertifikācijas statusu darījuma vietā.

- Izveidot pārbaudītus un izsekojamus apgalvojumus par produktiem, kas tiek tirgoti starp jums un tirdzniecības partneriem.

- Nodot attiecīgos datus par izejvielām, no kurām sastāv FSC sertificēti produkti, piemēram, izcelsmes ģeogrāfisko atrašanās vietu, ražas novākšanas laiku, sugām, produktu grupām un citu būtisku informāciju visā piegādes ķēdē, vienlaikus saglabājot tirdzniecības partneru konfidencialitāti.

6. pasākums. Sazinieties ar savu sertifikācijas iestādi par saviem plāniem attiecībā uz atbilstību EUFDR prasībām

2024.gada beigās, tuvojoties decembra termiņam, sertifikācijas iestādes, visticamāk, piedzīvos saspringtu audita periodu. Sazinieties ar attiecīgo sertifikācijas iestādi jau tagad, lai izteiktu savu nodomu panākt atbilstību EUDR un apstiprinātu savu plānu izmantot FSC EUDR, kas saskaņots ar citiem rīkiem, piemēram, FSC Regulatory Module un FSC Blockchain.

Šī saziņa var ļaut sertifikācijas iestādēm prognozēt pieprasījumu pēc EUDR atbalsta un, iespējams, palīdzēt plānot auditu šajā sarežģītajā laika posmā.

FSC sertifikātu turētāji var arī pievienoties Early Adopters programmai, lai sāktu šo procesu. Informāciju par gaidāmajiem pieteikšanās periodiem šajā programmā meklējiet šeit.

Nav jāgaida, kad tiks izstrādāts pilns pārskats – plānojiet iepriekš un izvairieties no steigas!

Lai gan sīkāka informācija par EUDR kļūs zināma tuvākajos mēnešos, pašreizējie licenču un sertifikātu turētāji var turpināt savu ceļu uz sekmīgu atbilstību un izvairīties no “sprinta” līdz noslēdzošajam datumam decembrī. Arī tos uzņēmumus, kuriem pašlaik nav FSC sertifikāta, aicinām sazināties un uzzināt vairāk par šiem risinājumiem, jo tie ir stabils pamats, kas palīdzēs pielāgoties EUDR prasībām.

* Kodu saraksts, kas attiecas uz koksni.

Piezīme: Regula neattiecas uz precēm, kas pilnībā izgatavotas no materiāla, kurš ir beidzis savu aprites ciklu un tiktu utilizēts kā atkritumi.

Koksne          

4401 Kurināmā koksne baļķos, baļķos, zariņos, zariņos, žagaru vai tamlīdzīgās formās; koksnes šķeldas vai skaidas; zāģu skaidas un koksnes atkritumi un atgriezumi, aglomerēti vai neaglomerēti (koksnes atvasinājums, kas sastāv no dažādu izmēru koksnes daļiņām kombinācijā ar sveķiem un presējot augstā temperatūrā. Tie var būt ar neapstrādātu, ūdensnecaurlaidīgu vai ugunsdrošu substrātu) apaļkoku, brikešu, granulu vai tamlīdzīgā formā.

4402 Kokogles (ieskaitot čaumalu vai riekstu kokogles), aglomerētas vai neaglomerētas

4403 Neapstrādāta koksne, arī bez mizas vai aplievas, vai rupji apstrādāta četrskaldņu formā

4404 Brusas; šķelti mieti; koka pāļi, mieti, smailie, bet gareniski nepārzāģēti; rupji apstrādāti, bet ne virpoti, liektie vai citādi apstrādāti koka spieķi, piemēroti spieķu, lietussargu, instrumentu rokturu vai tamlīdzīgu izstrādājumu ražošanai; šķeldas un tamlīdzīgi izstrādājumi

4405 Koksnes milti

4406 Dzelzceļa vai tramvaju sliežu gulšņi no koka

4407 Gareniski sazāģēti vai šķeldoti, šķeldoti vai mizoti kokmateriāli, ēvelēti vai neēvelēti, slīpēti vai neslīpēti, saaudzēti vai nesaaudzēti, ar biezumu, kas pārsniedz 6 mm

4408 Loksnes finierim (ieskaitot loksnes, kas iegūtas, šķeļot laminētu koksni), saplāksnim vai citai līdzīgai laminētai koksnei un citai koksnei, gareniski sazāģētas, šķeldotas vai mizotas, ēvelētas vai neēvelētas, slīpētas vai neēvelētas, saaudzētas vai neslīpētas, savienotas vai nesavienotas garumā, ar biezumu līdz 6 mm

4409 Kokmateriāli (ieskaitot nesamontētas parketa grīdas līstes un frīzes), ar nepārtrauktu profilu (ar ķīļiem, rievām, izciļņiem, fāzēm, V veida savienojumiem, līstēm, profilētiem, noapaļotiem vai tamlīdzīgiem veidojumiem) gar jebkuru no malām, galiem vai virsmām, ēvelēti vai neēvelēti, slīpēti vai neslīpēti, saaudzēti vai neslīpēti, savienoti vai nesavienoti garumā

4410 Kokskaidu plātnes, orientēto kokskaidu plātnes (OSB) un tamlīdzīgas plātnes no koksnes vai citiem koksnveida materiāliem, aglomerētas vai neaglomerētas ar sveķiem vai citām organiskām saistvielām

4411 Kokšķiedru plātnes no koksnes vai citiem koksnveida materiāliem, savienotas vai nesavienotas ar sveķiem vai citām organiskām vielām

4412 Saplāksnis, finierētas plātnes un tamlīdzīgi laminēti kokmateriāli

4413 Blīvēta koksne blokos, plātnēs, lentēs vai profilētās formās

4414 Koka rāmji gleznām, fotogrāfijām, spoguļiem un tamlīdzīgiem priekšmetiem

4415 Koka iepakojuma kastes, kastes, redeļkastes, spoles un tamlīdzīgi iepakojumi; koka kabeļkastes; koka paliktņi, kastu paliktņi un citi kravu paliktņi; koka paliktņu apmales (izņemot iepakojuma materiālu, ko izmanto tikai kā iepakojuma materiālu cita tirgū laistā produkta atbalstam, aizsardzībai vai pārvadāšanai)

4416 Koka mucas, muciņas, cisternas, toveri un citi mucinieku izstrādājumi un to daļas, ieskaitot mucu dēlīšus

4417 Koka darbarīki, darbarīku korpusi, darbarīku rokturi, slotu vai suku korpusi un rokturi; koka zābaku vai kurpju uzlikas

4418 Celtniecības un namdaru izstrādājumi no koka, ieskaitot šūnveida koka paneļus, saliktus grīdas paneļus, šindeļus un jumstiņus

4419 Galda un virtuves piederumi no koksnes

4420 Koka intarsijas un inkrustācijas; koka lādītes un futrāļi juvelierizstrādājumiem vai galda piederumiem un tamlīdzīgi izstrādājumi; koka statuetes un citi dekoratīvi izstrādājumi; koka mēbeles, kas nav minētas 94.nodaļā

4421 Citi koka izstrādājumi

Celuloze un papīrs, kas minēti kombinētās nomenklatūras 47. un 48. nodaļā, izņemot izstrādājumus uz bambusa bāzes un reģenerētus (atkritumus un makulatūru)

49 Iespiestas grāmatas, laikraksti, attēli un citi poligrāfijas rūpniecības izstrādājumi, manuskripti, mašīnraksti un plāni/kartes no papīra

9401 Sēdekļi (izņemot pozīcijā 9402 minētos), pārveidojami vai nepārveidojami gultās un to daļas no koka

9403 30, 9403 40, 9403 50, 9403 60 un 9403 91 Koka mēbeles un to daļas

9406 10 Saliekamās koka konstrukcijas

HS kodi ir no Eiropas Komisijas sagatavotās kombinētās nomenklatūras.

Dalīties Facebook

Komentāri

*
*
*