Prognozes: ASV kokmateriālu cenu diapazons ierobežots, parādās zemāko cenu sasniegšanas pazīmes

02.05.2023 |  globalwoodmarketsinfo.com

– Amerikas zāģmateriālu cenas salīdzinājumā ar pagājušā gada augstāko līmeni ir kritušās par vairāk nekā 70%.

– Šis samazinājums, galvenokārt, saistīts ar mājokļu būvniecības uzsākšanas un būvatļauju izsniegšanas kritumu.

– Analītiķi brīdina, ka mājokļu cenas tuvākajos mēnešos varētu samazināties par aptuveni 10%.

ASV kokmateriālu cenas pēdējos mēnešos ir svārstījušās, jo investori koncentrējas uz mājokļu tirgu un preču tirgus kritumu. Kokmateriāli tika tirgoti par 400 ASV dolāriem par tūkstoti dēļu pēdu (2,34 kubikmetri), kas ir dažus punktus zem gada līdzšinējā zemākā līmeņa – 361 ASV dolāra. 2022. gada augstākajā punktā tie ir nokrituši par vairāk nekā 72%.

Kokmateriāli ir svarīgs izejmateriāls, ko galvenokārt izmanto mājokļu sektorā. Tāpēc zāģmateriālu cenām ir tendence pasliktināties augstu procentu likmju un hipotēku likmju periodos. Pēdējo mēnešu laikā FED ir paaugstinājis likmes no 0% līdz gandrīz 5%, savukārt vidējā 30 gadu fiksētā hipotēku kredīta likme ir pakāpusies līdz gandrīz 6,5%.

Procentu likmju kāpums ir izraisījis būtisku lejupslīdi mājokļu sektorā. Uzsākto mājokļu celtniecības darījumu rādītājs, kas raksturo jauno dzīvojamo ēku, kuru celtniecība uzsākta, skaita pārmaiņas gada izteiksmē, ir lejupvērsta tendence. Pēdējos mēnešos samazinājies arī būvatļauju skaits. Pēc 2022. gada janvārī sasniegtā augstākā līmeņa – 1,89 milj. būvatļauju 2022. gada janvārī – februārī to skaits samazinājās līdz 1,42 milj.

Kokmateriālu cenu prognoze

Visi šie faktori izskaidro, kāpēc zāģmateriālu cenām pēc strauja kāpuma pandēmijas laikā pēdējos mēnešos ir bijusi spēcīga samazināšanās tendence.

Pastāv liela varbūtība, ka mājokļu tirgus turpinās saskarties ar grūtībām arī turpmākajos mēnešos. Moody's analītiķis savā paziņojumā brīdināja, ka mājokļu cenas nākamajos 2 gados samazināsies par 5% līdz 10%. Pieejamas mājokļu cenas varētu palielināt pieprasījumu pēc mājokļiem, kas tuvākajā laikā izraisīs kokmateriālu cenu pieaugumu.

Ir pazīmes, kas liecina, ka kokmateriālu cenas ir sasniegušas zemāko punktu. Redzams, ka tās ir centušās virzīties zem galvenā atbalsta līmeņa 361 ASV dolāra līmenī. Tās ir pavirzījušās nedaudz zem svarīgākā pamatlīmeņa 460 ASV dolāru apmērā, kas bija zemākais punkts 2021. gada augustā. Tāpēc, lai gan par to vēl ir pāragri spriest un apjoms joprojām ir neliels, pastāv varbūtība, ka zāģmateriālu cenas tuvāko mēnešu laikā atkāpsies. Ja tas notiks, zāģmateriāli varētu virzīties uz nākamo būtiskāko punktu $534, kas ir ~35% virs pašreizējā līmeņa.

Dalīties Facebook

Komentāri

*
*
*