Polijas Valsts meži – pirmās izmaiņas koksnes tirdzniecībā paredzētas jau šī gada beigās, vispārējas izmaiņas – no 2025. gada. Kas notiek ar FSC meža sertifikācijas sistēmu?

12.03.2024 |  LMSP

Polijas Valsts mežu (Lasy Państwowe) ģenerāldirektora vietnieks meža apsaimniekošanas jautājumos Ježijs Fijass (Jerzy Fijas) intervijā PAP (Polska Agencja Prasowa) informēja, ka izmaiņas Valsts mežu koksnes pārdošanas sistēmā “ir nepieciešamas, un darbs šajā virzienā ir sākts”. Pirmās izmaiņas koksnes realizācijas sistēmas noteikumos tiks veiktas 2024. gada beigās. Savukārt vispārējās izmaiņas kļūs obligātas no 2025. gada sākuma. Polijas Valsts meži ir norādījuši, ka konkursi 2025. gadam jārīko jau 2024. gada rudenī, tāpēc lēmuma izziņošana paredzēta šā gada septembrī.

J. Fijass informē: “Šobrīd mēs esam plāna procedūru “otrās trešdaļas vidū”. 2024. gads ir sadalīts trīs intervālos pa četriem mēnešiem katrā. Pirmā trešdaļa kā koksnes pārdošanas periods beidzas aprīlī. Paralēli sākas līgumu slēgšanas procedūras gada otrajai trešdaļai un mums ir jāsagatavojas nākamajai – gadu noslēdzošajai trešdaļai. Sistēmas izmaiņas nevar veikt uzreiz, jo tas apdraudētu nozares apgādes stabilitāti, īpaši ņemot vērā sociālās problēmas, ar kurām saskaras Polijas Valsts meži. Mēs saņemam signālus no tirgus, kas liecina par gaidāmām pārmaiņām. Nozare norāda uz jautājumiem, kas saistīti ar kokmateriālu tirdzniecības nodrošināšanu, brīvai pārdošanai piešķirtā izejmateriāla apjomu un politikas un pieprasīto cenu noteikšanas algoritmu korekciju”. Ježijs Fijass apliecināja, ka mežsaimnieki strādā pie šo jautājumu risināšanas.

Svarīgi

Polijas Valsts mežu ģenerāldirektora vietnieks atkārtoti uzsvēra, ka Valsts meži ir sākuši darbu pie jaunas koksnes pārdošanas sistēmas izveides 2025. gadam. Dažas no paredzētajām izmaiņām apsvērts realizēt arī 2024. gada pēdējā trešdaļā. “Ko būs iespējams paveikt šogad, tiks īstenots sistēmiski, bet mēs ļoti noteikti gatavojamies 2025. gadam, lai izveidotu jaunu koksnes pārdošanas piedāvājumu.”

Jautāts, ko iespējamās izmaiņas paredzēs, J. Fijass skaidroja: “Mēs atbildēsim, kad būs pieejama visa nepieciešamā informācija un situācijas analīze.”

“Mēs darbojamies saskaņā ar noteiktiem juridiskiem nosacījumiem. Arī Konkurences un patērētāju tiesību aizsardzības birojs (UOKiK) mūs pārbauda. Jau iepriekš esam mēģinājuši atbrīvoties no pārdošanas sistēmas “žņaugiem”, mūs ierobežoja tieši UOKiK,” uzsvēra J.Fijass.

Kad atgriezīsies FSC meža sertifikācijas sistēma?

J. Fijass norādīja, ka arī kokrūpniecības nozare, jo īpaši mēbeļu ražotāji, nepacietīgi gaida FSC sertifikācijas sistēmas atjaunošanu valsts mežos. Tā ir viena no divām Polijā izmantotajām meža apsaimniekošanas sertifikācijas sistēmām, kas papildus apliecina, ka koksne ir iegūta ilgtspējīgi. Pašlaik FSC marķējumu var izmantot četras valsts mežu reģionālās direkcijas. Tajā pašā laikā otrās sistēmas – PEFC – sertifikāts ir pieejams visām 17 direkcijām.

Polijas Valsts mežu pārstāvis skaidroja, ka līgums par FSC sertifikāta izmantošanu Ščecinas un Katovices reģionālajās direkcijās ir pārtraukts. Valsts mežu uzņēmējdarbības un sociālā vide sagaida, ka FSC sertifikāts kā prioritāte tiks atjaunots Bjalistokas reģionālajā direkcijā. “Runājot par Bjalistokas reģionālo direkciju, problēma ir lielāka, jo šī struktūrvienība faktiski ir pārtraukusi spēkā esošo līgumu, kas zaudēja spēku 2023. gada 31. decembrī. Tas nozīmē, ka sertifikāta atjaunošana ir jāsāk no jauna, kas prasīs zināmu laiku. Mēs nevēlamies atgriezties vēsturē, mēs meklējam iespēju noslēgt līgumu ar FSC International, kas piešķir sertifikātu uz partnerības pamata,” norādīja Ježijs Fijass.

Pēc tikšanās ar FSC International pārstāvjiem Lasy Państwowe tika izveidota darba grupa, lai sagatavotu risinājumus FSC sertifikācijas atjaunošanai meža apsaimniekošanā visā valstī.

Kā ar koksnes piegādi Polijā?

J. Fijass skaidroja, ka nav iespējams koksnes piedāvājumu tirgū visu laiku palielināt. “Ikvienam jāapzinās, ka resursu izmantošanai ir savas robežas un nav iespējams tos visu laiku neierobežoti palielināt. Ir jāveic pasākumi, lai efektīvi izmantotu jau esošās izejvielas, piemēram, otrreizējā pārstrāde, slēgta cikla ekonomika, ietaupot pašreizējās izejvielu iegādes. Svarīgi ir koksni mazāk izmantot lielu apjomu elektroenerģijas ražošanā,”viņš uzsvēra.

Lielākā daļa Polijas Valsts mežos iegūtās koksnes ir paredzēta uzņēmējiem un tiek iepirkta Mežsaimniecības un kokmateriālu portālā (70% no piedāvātā apjoma) un izsolēs (30%), kas kopā veido aptuveni 80% no kopējā Polijas Valsts mežu uzņēmuma Lasy Państwowe piedāvājuma. Atlikušie 20% tiek pārdoti mazumtirdzniecībā, kas, galvenokārt, paredzēta individuālajiem klientiem.

Uzņēmēji, kuriem ir tā sauktā iepirkumu vēsture, t. i., kuri jau iepriekšējos gados ir iegādājušies kokmateriālus no valsts mežiem, var veikt pirkumus Mežsaimniecības un kokmateriālu portālā (PLD). Sistēmas izsolēs kokmateriālus var iegādāties visi uzņēmēji, arī jauni, bez iepirkumu vēstures. Izsolēs var iegādāties arī kokmateriālus, kas nav pārdoti, izmantojot Mežsaimniecības un kokmateriālu portālu. Uzņēmēji var iegādāties izejmateriālu arī e-koksnes izsolēs, kas notiek pastāvīgi, tomēr meža iecirkņu piedāvājumi ir neregulāri un bieži vien attiecas uz nelieliem izejmateriālu apjomiem. Portālā tiek pārdoti arī tā sauktie koksnes atlikumi (paredzēti šķeldas ražošanai) un izejmateriāls, kas iepriekš nav paredzēts mežizstrādes plānos, bet kas iegūts sanitārajās cirtēs vai cirsmās, kuras veiktas katastrofu (piemēram, snieglaužu vai vētras) seku likvidēšanas ietvaros.

2023. gada oktobrī Polijas Valsts meži publicēja jaunus kokmateriālu pārdošanas noteikumus 2024.-2026. gadam. 2024. gadā piedāvājuma pārdošanas procedūras notiks trīs reizes gadā, nevis divas reizes kā līdz šim. Ir ieviesta arī jauna vērtēšana, kas saistīta ar kokmateriālu apstrādes procesa pakāpi.

Dalīties Facebook

Komentāri

*
*
*