Polija: OSB un skujkoku zāģmateriālu cenas strauji samazinās

20.10.2022 |  globalwoodmarketsinfo.com

Septembris ir otrais mēnesis pēc kārtas, kad Polijā reģistrēts OSB plātņu un skujkoku zāģmateriālu cenu kritums.

Koksnes izstrādājumu cenas Polijā 2021. gadā un 2022. gada pirmajā ceturksnī bija nepieredzēti augstas. No vienas puses, to veicināja milzīgais pircēju pieprasījums, ko izraisīja C19 pandēmija, kas strauji palielināja pieprasījumu pēc skujkoku zāģmateriāliem un mājas un dārza mēbelēm, un nepieciešamība kompensēt augošās ražošanas izmaksas – galvenokārt augošās koksnes izejvielu un enerģijas cenas un darbaspēka izmaksas, kā arī praktiski visus pārējos ražošanas līdzekļus. Saskaņā ar PSB Handel SA grupas ziņojumiem 2021. gadā produktu grupas “OSB plātnes un koksne” cenu pieaugums bija tikpat liels kā 2022. gada 1. ceturksnī.

Šī tendence apstājās šā gada aprīļa un maija mijā. Pirmie ar tirgus lejupslīdi saskārās dārza mēbeļu ražotāji. Maijā pārdošanas apjomi salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu ievērojami samazinājās, jūnijā tie praktiski apstājās. Polijas mēbeļu ražotāji, reģistrējot pasūtījumu kritumu līdz pat 50%, sāka cīnīties ar pieprasījuma samazināšanos.

Vasaras atvaļinājumu laikā tirdzniecības apjomi citās kokapstrādes nozarēs sāka ievērojami samazināties. Augusta beigās Polijas kokapstrādes nozarē strādājošie uzņēmēji cerēja, ka tas ir īslaicīgs, atvaļinājumu laika tirgus palēninājums. Diemžēl septembris neizraisīja ierasto atkopšanos, bet gan vēl dziļāku lejupslīdi.

Sarežģīto situāciju dokumentē PSB Handel SA grupas ikmēneša cenu izmaiņas. Pēc cenu pieauguma pirmajā ceturksnī dinamika sāka strauji samazināties. Jūlijā tā samazinājās praktiski līdz nullei, bet augustā un septembrī bija par 1/4 zemāka nekā iepriekšējā gadā.

OSB plātnes un skujkoku zāģmateriāli ir vienīgā produktu grupa, kurā 2022. gada deviņu mēnešu periodā reģistrēta negatīva cenu dinamika.

Dalīties Facebook

Komentāri

*
*
*