Pieprasījuma samazināšanās un ekonomiskās problēmas ietekmē starptautiskos OSB plātņu tirgus

11.07.2023 |  globalwoodmarketsinfo.com

Pasaules OSB plātņu tirgus nav tik spēcīgs kā pirms gada, jo enerģijas un izejvielu cenu inflācija, kā arī vājāki ekonomikas un būvniecības rādītāji daudzās valstīs samazina pieprasījumu.

Pēdējos mēnešos OSB izstrādājumu tirgi ir bijuši sarežģītāki. 2021. gadā un 2022. gada pirmajā pusē OSB plātņu ražotāji sasniedza augstus rādītājus un sasniedza rekordlielus finanšu rezultātus.

Bija skaidrs, ka tik liels pieprasījums nevarēs turpināties mūžīgi, un, ņemot vērā daudzās problēmas, ko rada enerģijas un izejvielu cenu inflācija apvienojumā ar sliktāku ekonomisko vidi un ģeopolitiskām problēmām, piemēram, karu Ukrainā, pieprasījums pēc OSB plātnēm ir samazinājies, un tirgi ir piedzīvojuši korekcijas.

Kā uzsvērts ziņojumā par Ziemeļameriku, kas veltīts OSB, šajā nozarē ir labi laiki, un peļņa ir ļoti liela, taču tas var samērā ātri mainīties. Tomēr tiek prognozēts, ka šim produktam turpmākajos gados būs vadošā loma koksnes plātņu pieauguma ziņā, un pašlaik tiek plānoti vairāki ražošanas paplašināšanas projekti Eiropā un ārpus tās.

Šajā ziņojumā aplūkota Eiropa un pārējā pasaule, proti, Āzija, Dienvidamerika, Tuvo Austrumu, Ziemeļaustrumeiropas, Ziemeļāfrikas reģions un Okeānija.

Tiek lēsts, ka 2021. gada beigās OSB ražošanas jauda šajos reģionos būs nedaudz zem 16 miljoniem kubikmetru

Ziemeļamerikā uzstādītā jauda tiek novērtēta 22,5 miljonu m³ apmērā, kas ir aptuveni tāda pati kā pirms gada. Tādējādi kopējais pasaules OSB ražošanas apjoms ir aptuveni 38,5 miljoni m³.

Ķīnas jaudas palielināšanos joprojām ir grūti precīzi pārbaudīt, un, ja nav pieejami preses dati par dažiem no šiem jaunajiem projektiem, ir grūti novērtēt to jaudu. Tomēr ir zināms par aktivitāti Ķīnas OSB nozarē, un tiek prognozēts šīs valsts OSB ražošanas jaudas pieaugums.

Eiropas Plātņu federācijas jaunākie OSB ražošanas statistikas dati ir iekļauti EPF 2021. gada ziņojumā. Tajā teikts, ka OSB ražošana EPF dalībvalstīs 2021. gadā pieauga par 2% līdz 7,2 miljoniem m³, kas ir daudz mazāks pieaugums salīdzinājumā ar mīksto plātņu un saplākšņa ražošanu šajā gadā. Jaunie EPF dati par 2022. gadu tiks publicēti vēlāk.

UNECE skaitļos par 2022. gadu un aplēsēs par 2023. gadu nav iekļauti dati par vairākām valstīm, kuras nesniedza informāciju, piemēram, Franciju, Ungāriju, Rumāniju un Īriju, turklāt nav iekļauta arī Ukraina un Krievija, tāpēc ir grūti izdarīt secinājumus. Lai vai cik tas būtu vērtīgi, 18 Eiropas valstīs, kas tajā iekļautas, OSB ražošana un patēriņš 2022. gadā tika novērtēts nedaudz palielinājies.

Kā vienmēr ir svarīgi atcerēties, ka nepastāv precīza korelācija starp ražošanas rādītājiem un uzstādīto jaudu.

Rietumeiropa

No Eiropas vadošo plātņu ražotāju finanšu pārskatiem ir skaidrs, ka OSB tirgus 2022. gada otrajā pusē ir samazinājies.

Uzņēmums Egger savu finanšu gada otro pusgadu (beidzās 2022. gada 31. oktobrī) raksturoja kā “vāju”, minot “daudzas neskaidrības un krīzes”, kas ietekmēja enerģijas un izejvielu tirgu, kā arī milzīgo inflāciju un ar to saistīto pirktspējas samazināšanos, kas izraisīja “jūtamu pieprasījuma kritumu”. Egger būvizstrādājumu nodaļa, kurā ietilpst OSB ražošana, iepriekšējā finanšu gadā sasniedza rekordaugstus rezultātus, un tāpēc Egger vadība apgalvoja, ka OSB pieprasījuma samazinājums gada laikā bija sagaidāms. Nodaļas (kurā ietilpst arī zāģmateriālu sektors) ieņēmumi šajā periodā samazinājās par 6% līdz 256 miljoniem euro, bet EBITDA – par 65% līdz 35 miljoniem euro. Tā arī norādīja uz Eiropas OSB rūpnīcu apjoma problēmām kopš 2022. gada vasaras, kā arī uz dažiem jaudas samazinājumiem. “Prognozes liecina, ka 2023. gadā OSB izstrādājumu apjoms Eiropā samazināsies par aptuveni 15-20%,” teikts paziņojumā.

Pasaulē lielākā OSB plātņu ražotāja West Fraser darbības rezultāti 2022. gada ceturtajā ceturksnī strauji samazinājās, jo sākās sarežģītāki tirgus apstākļi.

Tās Eiropas EWP uzņēmējdarbības EBITDA ceturtajā ceturksnī bija 30 miljoni ASV dolāru.

Vācijas OSB ražošanā 2022. gadā bija vērojams aptuveni 9% kritums, lai gan ražošanas vērtība saglabājās cenu politikas dēļ. Vācijas OSB ražošana 2022. gada 4. ceturksnī samazinājās par iespaidīgajiem 17,7%.

Šveices Krono izpilddirektors Martins Bretenthalers (Martin Brettenthaler) februārī WBPI sacīja, ka OSB tirgus saskaras ar grūtībām, ko rada mājokļu tirgus stagnācija, un augsto procentu likmju izraisītais fona faktors nav labvēlīgs. Pēc viņa teiktā, par tirgus vājināšanos liecina ziņas, ka, piemēram, Vācijas lielais mājokļu būvuzņēmējs Vonovia nesen nolēma 2023. gadā neuzsākt jaunus būvniecības projektus. Tāpēc, viņaprāt, ievērojami samazinājās pieprasījums pēc OSB.

Par konkrētiem projektiem: Kronospan OSB plātņu ražotnes plāni Tortosā, Spānijā, ir iekļauti topošo ražotņu sarakstā, kuru paredzamā jauda ir 360 000 m³. Nav zināms, kāds būs šīs ražotnes darbības grafiks, bet mēs pieņemam, ka tas būs pēc 2024. gada. Projekts tiek īstenots pēc tam, kad tajā pašā vietā tika pabeigts jauns kokskaidu plātņu projekts, kurā Siempelkamp iesaistīts ar 720 000 m³ gadā. Kronospan investīciju apjoms Tortosa ražotnē ir 400 miljoni eiro.

Jau iepriekš ir ziņots par Kronospan plāniem Apvienotajā Karalistē, Čērkā, izveidot OSB plātņu ražošanas līniju ar 600 000 m³ jaudu gadā. Lai gan uz vietas ir veikti daži sagatavošanas darbi, pagaidām nav konkrētu jaunumu par šo projektu.

Plānošanas atļauja jau iepriekš tika piešķirta, taču joprojām bija nepieciešamas vides aizsardzības atļaujas. Šis projekts paliks mūsu nākotnes jaudu sarakstā.

Šveices uzņēmums Krono palielina jaudu vairākās rūpnīcās Rietumeiropā. Tā jau ir palielinājusi jaudu Heiligengrābes rūpnīcā un pašlaik to dara arī Sulli-sur-Loire rūpnīcā Francijā.

Uzņēmuma izpilddirektors Martins Bretenthālers (Martin Brettenthaler) šā gada sākumā ziņoja, ka pieprasījums pēc OSB ir liels, jo īpaši Francijā, kur koka būvniecības nozarē ir ievērojamas izaugsmes iespējas. Viņš arī teica, ka Sully paplašina OSB ražošanas jaudu.

Martins Brettenthālers februārī WBPI arī norādīja, ka Swiss Krono plāno investēt OSB ražošanas jaudās Rietumeiropā, bet šie plāni vēl nav pietiekami attīstīti, lai par tiem varētu publiski runāt. Viņš atsaucās uz potenciālu jaunu rūpnīcu un arī teica, ka uzņēmums vairs nevar paplašināt OSB plātņu ražošanas jaudu Krievijā. “Mūsu stratēģija ir saistīta ar mūsu esošajām OSB plātņu ražotnēm, un mēs esam uzsākuši vai jau pabeiguši ieguldījumus, lai palielinātu esošo līniju jaudu,” teica uzņēmuma izpilddirektors. “Mūsu mērķis ir sasniegt 500 000-600 000 m³ jaudu uz līniju, kas ir optimālākais variants. Pēdējo gadu laikā esam smagi strādājuši, lai visas mūsu ražotnes sasniegtu šo līmeni. Kad tas būs pabeigts, vienīgā iespēja būs būvēt jaunas rūpnīcas.”

Kopš pagājušā gada ir koriģēta informācija par iepriekš norādītajiem plānotajiem nākotnes jaudas palielinājumiem Šveices Krono rūpnīcām, tostarp Sully, lai tās atbilstu Šveices Krono mērķiem. Tiek gaidītas turpmākas uzņēmuma norādes attiecībā uz investīcijām jaunās ražotnēs.

Var ziņot, ka pagājušajā gadā tika pabeigta Büttner žāvēšanas sistēmas modernizācija uzņēmumā SmartPly Īrijā, lai gan nav skaidrs, kādu konkrētu papildu jaudu tas ir palielinājis.

Runājot ar tehnoloģiju piegādātājiem, Eiropā tiek apsvērti vēl vairāki OSB plātņu projekti, un par vairākiem no tiem pašlaik notiek sarunas ar piegādātājiem. Gada laikā par tiem sniegs jaunāko informāciju, bet ir sagaidāms, ka informācija par dažiem no tiem tiks publiskota tuvākajā nākotnē. Tikmēr, pievēršoties galvenajam ražotnes piegādātājam IMAL-PAL Group, uzņēmums ziņo, ka tas strādā pie diviem jauniem lieliem OSB projektiem, bet tie pašlaik ir agrīnā cenu piedāvājumu/ sarunu stadijā.

IMAL-PAL Group izejmateriāla maisīšanas sistēma OSB ražošanai ir uzstādīta vairākās OSB ražotnēs Eiropā. Pēc sistēmas uzstādīšanas Radauti līnijā Rumānijā Egger tagad ir apstiprinājis, ka plāno to uzstādīt savā Vismāras OSB līnijā Vācijā. IMAL-PAL ir ziņojis arī par OSB plākšņu ražotāju interesi par tās lentveida žāvētavām.

Austrumeiropa

Uzņēmums Küpeliler Endüstri AS 2022. gada 31. decembrī saražoja pirmo plātni savā jaunajā OSB līnijā Kutahijā un tādējādi kļuva par pirmo uzņēmumu Turcijā, kas uzsāka OSB ražošanu nepārtrauktā izgatavošanas līnijā.

Jaunā Siempelkamp OSB līnija ir aprīkota ar ContiRoll presi, kuras formāts ir 4 pēdas x 33,8 m, un to var pagarināt līdz 48,7 m.

Küpeliler Endüstri AS produktu galvenokārt izmanto būvniecības nozarē, piemēram, apšuvumam.

Arī Šveices Krono OSB plātņu ražotnē Vāsárosnamény, Ungārijā, tiek īstenots 47 miljonus eiro vērts paplašināšanas projekts. Tiek uzskatīts, ka rūpnīcas jauda tiks palielināta līdz aptuveni 600 000 m³ , kas ir gandrīz divkāršota pašreizējā jauda. Ieguldījumus atbalsta ar Ungārijas valsts finansējuma palīdzību. Rūpnīcā būs ievērojami lielāks ražošanas pieaugums, nekā iepriekš prognozēts.

Aptuveni 30% no plānotā pārpalikuma apjoma tiks pārdoti Ungārijas tirgū, bet 70% tiks eksportēti. Uzņēmums plāno paplašināt savu speciālo 28,8 metru OSB ražošanas līniju līdz 38,7 metriem, ieviešot koksnes smalcināšanas un žāvēšanas iekārtas, kā arī ar to saistītos enerģētikas pasākumus.

Šveices uzņēmums Krono Ukrainas kara dēļ ir atlicis savu projektu Sharya OSB Krievijā, tāpēc šis projekts tagad ir svītrots no nākotnes jaudu saraksta. Piegādātājam izdevās atrast alternatīvu projektu pasūtītajai presei.

Krievijā 2022. gadā pabeigts projekts bija Monolit-Story OSB ražotne (Latat zīmols) Tomskā. Pilna OSB plātņu līnija darbojas ar nepārtrauktu 2,65 m x 30 m presi. IMAL-PAL Group piegādāja visu “zaļās zonas” ražotni, sākot no strandera un beidzot ar automātisko noliktavu. Šīs ražotnes jauda – 250 000 m³ .

Jāuzsver, ka jaunākajos pieejamajos UNECE Market Review statistikas datos teikts, ka OSB plātņu eksporta vērtība no Krievijas Federācijas gandrīz trīskāršojusies no 71 miljona ASV dolāru 2020. gadā līdz 207 miljoniem ASV dolāru 2021. gadā.

Desmit lielākie importējošie partneri veidoja 80,4% OSB eksporta vērtības. Ķīna, Čīle, Kazahstāna un Kirgizstāna, uz kurām 2021. gadā attiecās 27,8% OSB eksporta (pēc vērtības), ir tie tirdzniecības partneri no pirmā desmitnieka, kas atļaus importēt OSB no Krievijas Federācijas 2022. gada 4. ceturksnī un turpmāk.

Publiski pieejamā informācija liecina, ka Krievijas OSB ražošana 2021. gadā pieauga par 15%.

Informācija par parējām Krievijas OSB plātņu ražotņu plānotajām investīcijām pašlaik ir neskaidra Ukrainas kara dēļ, un iespējams, ka daži projekti tiks atlikti.

Tiek īstenots Kronospan OSB plātņu ražotnes projekts Rivnē, Rietumukrainā, kas seko jau pabeigtai PB līnijai tajā pašā rūpnīcā. Tā atrodas valsts rietumos un lielā mērā tālu no kara zonas. Projekta arhitektu AMBK tīmekļa vietnē ir publicētas būvniecības fotogrāfijas. Projekta jauda ir norādīta 1,3 miljoni m³ gadā, lai gan šis skaitlis šķiet liels, tiek gaidīts sīkāks precizējums par apjomiem. Kara dēļ noteikt projekta pabeigšanas termiņu ir sarežģīti.

Āzija

Ķīnas koka paneļu ražotājs A Beautiful Family Plate Making Co Ltd (BFP) ir pasūtījis Dieffenbacher Fine OSB ražotni savai rūpnīcai Guangxi, Ķīnā.

BFP jaunās ražotnes uzstādīšana ir plānota 2023. gada otrajā ceturksnī. Pirmās plātnes tiks saražotas 2023. gada rudenī.

Dieffenbacher piegādās visu nepieciešamo, sākot no skaidu pārklāšanas līdz neapstrādātu plātņu apstrādei. Līgumā ietilpst žāvētava, sieti, daļiņu sagatavošana un materiāla atgūšana, līmes sagatavošana un dozēšana, līmēšanas sistēma, formēšanas stacija un formēšanas līnija, CPS+ nepārtrauktās presēšanas sistēma, kā arī elektroinstalācija un rūpnīcas automatizācija. Rūpnīca spēs saražot 500 000 m³ smalkšķiedru OSB plātņu gadā.

“Smalko šķiedru OSB plātnes Ķīnā kļūst aizvien populārākas,” informēja Matiass Rībzams, Dieffenbacher pārdošanas direktors. “Zemākas izejmateriāla izmaksas padara OSB par ekonomisku alternatīvu saplāksnim gandrīz visos pielietojuma veidos. Tomēr Fine OSB pārvar tradicionālo OSB vājās laminēšanas spējas, ko rada nevienmērīgā plātņu virsma.”

Uzņēmums Dieffenbacher ir strādājis pie nākamās rūpnīcas uzstādīšanas savam klientam Wanhua Ecoboard Lankao, Henan provincē. Smalkšķiedru OSB projektā 2022. gada 31. martā tika saražota pirmā plāksne uz CPS+ ar izmēriem 8,5 pēdas x 33 m, ar 250 000 m³/ gadā gada jaudu. Vairāki citi OSB projekti Āzijā / Āzijas un Klusā okeāna reģionā izstrādāti 2022. gada laikā, bet iekārtu piegādātāji vēl nav apstiprinājuši konkrētu informāciju. Tāpēc tiek sagaidīts, ka OSB ražošanas jauda Ķīnā nākotnē palielināsies.

Siempelkamp norādīja, ka, lai gan 2023. gadā ir vērojams zināms tirgus pieprasījuma samazinājums Āzijas tirgū, tiek ziņots par dažiem daudzsološiem projektiem agrīnā stadijā. Tie varētu tikt realizēti gada otrajā pusē.

IMAL-PAL grupa ir saņēmusi pieprasījumu par pilna cikla OSB plātņu ražotnes uzstādīšanu Āzijā, un pašlaik notiek priekšlikuma sagatavošanas process.

Dienvidamerika un Okeānija

Dienvidamerikā ir notikusi zināma aktivitāte – tiek uzskatīts, ka Paneles Arauco runā ar aprīkojuma piegādātājiem par OSB plātņu ražotnes Čolgvānā, Čīlē, būvniecību. Pašlaik uzņēmums šajā vietā ekspluatē MDF plātņu ražotni. Ražošanas jauda gadā būs aptuveni 300 000 m³.

Jaunzēlande, savukārt, varētu atgriezties pie OSB ražošanas, jo Laminex New Zealand plāno investēt jaunā ražotnē. Plānots, ka ražotne atradīsies Taupo, un tās jauda varētu būt aptuveni 400 000 m³. Šis projekts ir iekļauts nākotnes jaudu sarakstā, lai gan grafiks vēl nav pieejams.

 

Dalīties Facebook

Komentāri

*
*
*