Pēc strauja krituma Zviedrijā aug koksnes cenas

12.03.2023 |  globalwoodmarketsinfo.com

Pēc straujā cenu krituma pagājušajā rudenī Zviedrijā tagad koksnes izstrādājumu cenas sāk pieaugt. Taču cenu kāpums nav saistīts ar pieprasījuma pieaugumu, bet gan ar piedāvājuma samazināšanos. Pēc ļoti grūtā un sarežģītā rudens perioda, kad kokmateriālu cenas piedzīvoja t.s. “brīvo kritumu”, Zviedrijas zāģētavās tagad vērojams piesardzīgs cenu kāpums. Visu pagājušā gada rudeni pircēji gaidīja cenu samazinājumu – iepirkšana notika, faktiski, piespiedu kārtā samazinātos apjomos. Beigu beigās koksnes pircēju krājumi kļuva nepietiekami, un visiem vienlaicīgi bija jāsāk iepirkt koksni – paziņojumā presei raksta Danske Bank.

“Ir daudz pazīmju, kas liecina, ka kokmateriālu tirgus tagad ir sasniedzis zemāko punktu, bet mēs neticam klasiskam ekonomikas pavērsienam līdz ar zāģmateriālu cenu kāpumu. Lielā pasaules daļā samazinās būvniecības apjomi, kā rezultātā samazinās pieprasījums,” saka Johans Freijs (Johan Freij), Danske Bank Sweden vecākais mežsaimniecības eksperts.

Koksne no Krievijas nav pieejama

Saskaņā ar Danske Bank sniegto informāciju koksnes produktu piedāvājuma samazināšanās ir saistīta ar vairākiem dažādiem faktoriem. Koksnes bojājumi, ko rada mizgrauži, ir samazinājuši koksnes piedāvājumu Kanādā un Centrāleiropā, bet lielākais iemesls, visdrīzāk, ir Krievijas iebrukums Ukrainā. 2021. gadā Krievija bija otra lielākā koksnes izstrādājumu eksportētāja pasaulē uzreiz aiz Kanādas, taču, kā norāda kokapstrādes uzņēmumi, tagad Krievijas kokmateriāli ir izzuduši no Eiropas tirgus. Aptuveni puse no iepriekšējā Krievijas eksporta, kas bija aptuveni 30 miljoni kubikmetru, tika eksportēta uz Ķīnu, bet arī tur Krievijas koksnes apjoms, kā izskatās, ir samazinājies.

“Mēs redzam pazīmes, ka Krievija nespēj apgādāt Ķīnas tirgu, kas arvien vairāk iepērk kokmateriālus no Eiropas. Iespējams, tas ir īslaicīgi, bet tik un tā ir signāls, ka Krievijai ir problēmas ar loģistikas ķēdi no mežizstrādes līdz kokzāģētavām un transportēšanai,” uzsver Johans Freijs.

Tāpat kā iepriekšējos zemo cenu periodos Ēģipte un Ķīna ir tās, kas glābj Zviedrijas kokmateriālu eksportu. Šīs valstis dod kokzāģētavām pārliecību paaugstināt cenas, kad krājumi samazinās. Taču īpaši izceļas ASV tirgus. Imports no Eiropas un Zviedrijas ir ievērojami palielinājies, un 2022. gadā ASV ir kļuvušas par Zviedrijas svarīgāko koksnes izstrādājumu tirgu pēc Lielbritānijas.

Īpaša situācija meža īpašniekiem

Mežā meža īpašniekiem šobrīd ir izveidojusies ārkārtīgi unikāla situācija, norāda Danske Bank. Pagājušā gada beigās lielākā daļa Zviedrijas kokzāģētavu uzrādīja zaudējumus, bet cenu samazinājuma vietā visā valstī tika paaugstinātas kokmateriālu cenas. Cīņa par apaļkokiem mežos norisinās no visām pusēm, tajā pašā laikā meža īpašnieki pēc vairākiem veiksmīgiem gadiem samazina mežizstrādes apjomus.

Dalīties Facebook

Komentāri

*
*
*