Pēc divus gadus ilga pieauguma (~40%) 2022. gada beigās pasaulē zāģbaļķu cenas krītas

06.03.2023 |  globalwoodmarketsinfo.com

Ziemeļamerikas un Eiropas zāģētavu koksnes izejvielu izmaksas samazinājās 2022. gada 3. ceturksnī, jo pieprasījums pēc zāģmateriāliem un to cenas kritās. Dažās valstīs apaļkoku cenas vietējās valūtās nedaudz pieauga, bet, nostiprinoties ASV dolāram, praktiski visos pasaules tirgos apaļkoku izmaksas dolāru izteiksmē bija zemākas salīdzinājumā ar 2022. gada 2. ceturksni. Rezultātā globālais zāģbaļķu cenu indekss (GSPI) samazinājās par aptuveni pieciem procentiem salīdzinājumā ar visu laiku augstāko līmeni iepriekšējā ceturksnī. Kopš indeksa krituma līdz desmit gadu zemākajam līmenim 2020. gada sākumā, tas ir nepārtraukti paaugstinājies un divu gadu laikā bija palielinājies par 40%.

Nepieredzēti spēcīgs koksnes produktu tirgus un rekordlielas zāģmateriālu cenas izraisīja koksnes izejmateriālu pieprasījumu gan Eiropā, gan Ziemeļamerikā 2021. gadā un 2022. gada sākumā. Pasaules mērogā skujkoku zāģbaļķu cenas (ASV dolāru izteiksmē) kopš 2020. gada visvairāk pieauga Brazīlijā (+76%), Kanādas rietumos (+70%), Igaunijā (+68%) un Vācijā (+59%). Tikai Ziemeļvalstīs, Okeānijā un Ķīnā cenu korekcijas pēdējo gadu laikā ir bijušas mērenākas.

Pēdējo piecu gadu laikā Eiropas apaļkoku tirgū ir notikušas krasas piedāvājuma un pieprasījuma izmaiņas, kas ir izraisījušas būtiskākās cenu svārstības, kādas ir novērotas gandrīz 30 gadu laikā, kopš tiek novērotas koksnes tirgus izmaiņas. 2017. gadā zāģbaļķu cenas bija tādā līmenī, kas praktiski nemainījās gandrīz desmit gadus. Situācija krasi mainījās, kad Centrāleiropu 2018.-2020. gadā pārpludināja kaitēkļu un vētras bojāti kokmateriāli, un apaļkoku cenas nokritās līdz zemākajam līmenim vairāk nekā desmit gadu laikā.

Augstais pieprasījums pēc zāģmateriāliem, samazinājusies kvalitatīvu apaļkoku pieejamība Čehijā un Vācijā un sarucis apaļkoku imports no Baltkrievijas, Krievijas un Ukrainas izraisīja apaļkoku cenu kāpumu kontinentā. Rezultātā Eiropas zāģbaļķu cenu indekss (ESPI) no 2020. gada 3. ceturkšņa līdz 2022. gada 2. ceturksnim pieauga par vairāk nekā 40%, 2022. gada pavasarī sasniedzot vēsturiski augstāko līmeni – nedaudz virs 110 €/m³. Savukārt zāģmateriālu pieprasījums 2022. gada trešajā ceturksnī pavājinājās, tādējādi samazinot zāģbaļķu cenu pieauguma spiedienu un pat izraisot cenu kritumu daudzos tirgos.

Neskatoties uz to, cenas joprojām bija augstākās Centrāleiropā un Austrumeiropā, savukārt Ziemeļvalstu zāģētavām joprojām saglabājās ievērojami zemākas izejvielu izmaksas nekā to konkurentiem Eiropā.

Dalīties Facebook

Komentāri

*
*
*