Šogad Apvienotās Karalistes lapu koksnes tirgus ir ievērojami lēnāks nekā pēdējos divus gadus, jo C19 mājokļu pilnveidošanas bums jau ir beidzies. Lielbritānijas patērētāji cieš no “paguruma”, jo gada inflācija joprojām ir tuvu 8% un bankas bāzes likme pēc 12 palielinājumiem pēc kārtas kopš 2021. gada decembra ir paaugstināta līdz 4,5%.
Lieli lapu koksnes produktu apjomi tika uzkrāti pagājušā gada pirmajā pusgadā, kad cenas bija augstākas, un tagad tie tiek pārdoti visai gausi, bieži vien ar zaudējumiem, lai saglabātu naudas plūsmu.
Neraugoties uz to, parādās jaunas tirgus stabilizācijas pazīmes, kad sāk veidoties zināmi robi Apvienotās Karalistes krājumos un parādās pozitīvāki ekonomiskie signāli. Apvienotās Karalistes patērētāju uzticēšanās indekss, lai gan joprojām ir negatīvs, ir pieaudzis salīdzinājumā ar pagājušā gada beigās reģistrēto rekordzemo līmeni.
Pašlaik plaši tiek prognozēts, ka inflācija strauji samazināsies, piemēram, PwC paredz, ka līdz šā gada beigām tā izlīdzināsies aptuveni 3-4% robežās.
S&P Global/CIPS Apvienotās Karalistes būvniecības iepirkumu vadītāju indekss (PMI) maijā sasniedza 51,6 punktus, kas ir vairāk nekā 51,1 punkts aprīlī un jau ceturto mēnesi pēc kārtas pārsniedz neitrālo 50,0 punktu. Lai gan jaunākie rādītāji liecina tikai par nelielu izaugsmi, tie norāda uz “spēcīgāko kopējās būvniecības aktivitātes kāpumu kopš februāra”. Komerciālās celtniecības nozare (indekss 54,2) bija visveiksmīgākais segments, kurā ražošana pieauga “spēcīgā un straujākā tempā”.
Tomēr bažas par augstāku procentu likmju ietekmi un ierobežotie tirgus apstākļi maijā turpināja mazināt mājokļu būvniecības aktivitāti. Darbs pie dzīvojamo ēku būvniecības projektiem samazinājās jau sesto mēnesi pēc kārtas un visstraujākajā tempā kopš 2020. gada maija. Neskaitot ar pandēmiju saistīto lejupslīdi, S&P Global/CIPS ziņoja, ka jaunākais rādītājs šajā būvniecības aktivitātes kategorijā (42,7) ir “zemākais nedaudz vairāk nekā 14 gadu laikā”.
Makroekonomikas līmenī maijā SVF maijā atjaunināja Apvienotās Karalistes IKP pieauguma prognozi šim gadam līdz 0,4%, savukārt aprīlī tas prognozēja, ka 2023. gadā ekonomika saruks par 0,3%. Saskaņā ar SVF sniegto informāciju izaugsmi veicinās “noturīgs pieprasījums”, mazināsies satraukums par Brexit un samazināsies enerģijas cenas.
SVF norādīja, ka izaugsmes uzlabošanos veicinājis arī straujāks nekā parasti atalgojuma pieaugums un globālo piegādes ķēžu normalizēšanās pēc pandēmijas. Tomēr SVF arī norādīja, ka Apvienotās Karalistes izaugsmes perspektīvas “joprojām ir vājas”, un prognozēja, ka 2024. gadā ekonomikas izaugsme būs tikai 1%, bet 2025. un 2026. gadā pieaugs līdz 2%.