Pasaules kokmateriālu tirgus perspektīvas 2023. gadam joprojām ir nelabvēlīgas

20.02.2023 |  globalwoodmarketsinfo.com

Smaga lejupslīde 2022. gadā nomainīja C19 pandēmiju 2020. un 2021. gadā, kļūstot par galveno spēku, kas traucēja tirdzniecību un radīja satricinājumu pasaules kokrūpniecībā.

Krievijas iebrukums Ukrainā ir saasinājis situāciju. Pagājušā gada lielāko daļu pasaules kokmateriālu tirgotāji ir strādājuši, pielāgojoties Eiropas un Amerikas valstu noteiktajām tirdzniecības sankcijām pret Krieviju un cīnoties ar visaptverošu nestabilitāti.

Kokmateriālu cenu atveseļošanās, pamatojoties uz pasaules ekonomiku

Izskatās, ka izredzes, ka šogad cenas un tirdzniecības tendences atkal sāks vairāk atbilst vēsturiskajām tendencēm pirms pandēmijas, lielā mērā ir atkarīgas no tā, kā pasaules ekonomikai izdosies atgūties no lejupslīdes cikla, kas 2022. gadā satricināja lielāko daļu lielāko patērētāju tirgu. Lielākā daļa prognožu liecina, ka ASV cenas šogad atgriezīsies pirmspandēmijas līmenī. No 2015. līdz 2019. gadam, piecus gadus pirms C19 uzliesmojuma, kopējās cenas svārstījās no 330 līdz 460 ASV dolāriem.

Vājš patēriņš un mazāka kokzāģētavu peļņa novedīs pie vēl viena kopējās Ziemeļamerikas skujkoku zāģmateriālu ražošanas jaudas samazinājuma 2023. gadā. Ziemeļamerikas skujkoku zāģmateriālu gada eksports uz ārzemēm 2022. gadā līdz oktobrim samazinājās jau astoto gadu pēc kārtas. Kanādas ārzonas eksports līdz oktobrim strauji samazinājās līdz 1,125 miljardiem dēļu pēdu (1000 dēļu pēdas ir 2,34 kubikmetri), kas ir par 27% mazāk nekā 2021. gada līmenī. ASV aizjūras sūtījumi samazinājās par 22% līdz 337 miljoniem dēļu pēdu.

Eksporta tirgos nav atveseļošanās pazīmju

Globālā lejupslīdes tendence 2023. gadā varētu nedaudz mazināties, taču atveseļošanās šķiet maz ticama, jo tirgū valdošā neskaidrība šogad nerāda nekādas pazīmes, ka tā varētu mazināties. ASV un Kanādas eksportētāji turpina zaudēt tirgus daļu no Ķīnas un Japānas uz Eiropu un Krieviju.

Vājā Eiropas ekonomika ir mazinājusi Ziemeļamerikas sugu pieprasījumu kontinentā un piespiedusi Eiropas ražotājus palielināt eksportu, lai kompensētu vājos pārdošanas apjomus vietējā tirgū. Turpretī pagājušā gada oktobrī Eiropas eksports uz ASV pieauga rekordlielā tempā – par 13% straujāk nekā visu laiku augstākais rādītājs 2021. gadā. Tirgotāji sagaida, ka ASV arī šā gada pirmajā pusgadā būs pievilcīgs tirgus Eiropas eksportētājiem. Pat ja konkurence ASV tirgū 2023. gadā atgriezīsies pirmspandēmijas līmenī, ASV joprojām varētu piedāvāt Eiropas piegādātājiem lielu peļņu salīdzinājumā ar citiem pasaules eksporta galamērķiem.

Krievijas karš pret Ukrainu ir palielinājis nenoteiktību pasaules ekonomikā līdz “līmenim, kāds nav pieredzēts gadu desmitiem”. Šī kara ilgums un iznākums nopietni ietekmēs Eiropas ekonomiku, īpaši energoapgādi un izmaksas.

Dalīties Facebook

Komentāri

*
*
*