Pasaules ekonomikas lejupslīde aizēno tuvākā laika kokrūpniecības tirgus perspektīvas

11.11.2022 |  globalwoodmarketsinfo.com

Lielākajā daļā pasaules valstu vērojama lēnāka ekonomikas izaugsme vai ekonomikas lejupslīde. Neapšaubāmi, to valstu, kurām ir globāla ietekme, rādītāji ir zemāki nekā optimālie.

Piemēram, ASV saskaras ar pēdējo 40 gadu laikā augstāko inflācijas līmeni un federālās valdības stingrāku monetāro politiku. Tas ietver ievērojami augstākas procentu likmes komerciālajiem un patēriņa kredītņēmējiem. Turklāt ASV IKP divus ceturkšņus pēc kārtas ir samazinājies, kas ir viens no recesijas rādītājiem. Turpretī ASV apstrādes rūpniecības sektors joprojām paplašinās – saskaņā ar iepirkumu vadītāju indeksa (PMI) rādītājiem, kas pārsniedz 50, un tas ir vēl viens barometrs, kas liecina, ka ASV tautsaimniecībā nav recesijas. Tomēr, lai arī recesija ir vai nav, ASV ekonomika samazinās.

Eiropas ekonomiku ietekmē arī naftas un gāzes piegāžu ierobežojumi, ko izraisījis Krievijas karš pret Ukrainu. Tas ietekmē gan uzņēmējdarbību, gan patērētāju aktivitāti, un ziemas laikā šī ietekme kļūs vēl smagāka.

Ķīna ir kļuvusi par pasaules rūpniecības centru. Taču Ķīnas ekonomikas ražošanas sektors ir piedzīvojis sarukumu piecos no pēdējiem septiņiem mēnešiem, pamatojoties uz valdības ziņojumu par ražošanas PMI. Arī Ķīnas ekonomikas izaugsme 2022. gadā lielā mērā ir balstījusies uz preču un pakalpojumu eksporta pieaugumu, kas no 21% no kopējās ekonomikas 2021. gadā pieauga līdz 36% no Ķīnas ekonomikas šā gada vidū. Ķīnas iekšzemes patēriņš radīja lielu ekonomisko izaugsmi pirms C19, taču tā ir būtiski samazinājusies.

C19 un Krievijas karš pret Ukrainu ir galvenie faktori, kas veicina pašreizējās ekonomiskās problēmas. Arī pasaules līderi ir pieļāvuši politikas kļūdas, kas saasināja esošās problēmas un riskus, lai cik labi iecerēti būtu bijuši šīs politikas virzieni. Ja neņemam vērā visus cēloņus – un to ir daudz –, viens no ekonomikas lejupslīdes radītajiem traucēkļiem meža un koksnes izstrādājumu nozarē ir patēriņa samazināšanās visos lielākajos pasaules tirgos. Īpaši apdraudēta ir mājokļu tirdzniecība un tādu pirmās nepieciešamības preču pārdošana, kas nav pirmās nepieciešamības preces, piemēram, mājokļa inventārs.

Nevajadzīgā realitāte

Jo īpaši ASV ir liels un arvien pieaugošs jaunu cilvēku skaits, kuru vecums ir līdz 40 gadiem un jaunāki. Vairāk nekā puse no kopējā ASV iedzīvotāju skaita ietilpst šajā vecuma grupā, un tas nozīmē, ka vēl daudzus gadus var būt milzīga patērētāju pirktspēja mājokļiem un to aprīkojumam.

Lai gan koksnes izstrādājumu ražošana un tirdzniecība pašlaik var nodrošināt palielinātu pieprasījumu pēc produktiem, šajos darījumos iesaistītie uzņēmumi nevar bezdarbīgi un bezgalīgi gaidīt, kad klienti, kas nereaģē uz pieprasījumu, atkal sāks iesaistīties.

Pirmkārt, piegādes pielāgosies pašreizējiem tirgus apstākļiem. Tas notiek jau tagad, pat ja ražošanas un krājumu samazināšanas rezultāti vēl nav acīmredzami. Ar laiku, neuzlabojoties ekonomikai un patērētāju aktivitātei, ražošanas un izplatīšanas jaudas samazināsies. Realitāte ir tāda, ka uzņēmumi gandrīz trīs gadus ir bijuši finansiālā stresā. Vēsturiskais cenu kāpums, kas notika 2021. gadā, gan radīja peļņu pārdevējiem, taču ne uz ilgu laiku. Strauji augošās preču un materiālu aizvietošanas izmaksas samazināja peļņas rādītājus un, kad pārdošanas cenas sāka kristies, uzņēmumi tika pakļauti riskam ar augstu izmaksu krājumiem.

Atkal laiks pārmaiņām

Attiecībā uz ASV lapu koku zāģētavu ražošanas jaudu kopš Lielās recesijas atveseļošanās sākuma nav notikušas nekādas jūtamas pārmaiņas. Tomēr C19 izraisītās izmaiņas un turpmākais spiediens ir ietekmējis ražošanas jaudu izmantošanu un kokmateriālu sortimentus. Tomēr, turpinoties finansiālai spriedzei, varētu mainīties ražošanas struktūra, iegādājoties un optimizējot kokzāģētavu skaitu.

Šāds uzņēmējdarbības modelis ir līdzīgs tam, kas sākās 2018. gada 4. ceturksnī un turpinājās līdz 2020. gada sākumam, kad parādījās pandēmija. Bija liecības par ASV lapu koksnes sortimentu piedāvājuma samazināšanos 2019. gada 2. pusgadā, un tolaik pieauga optimisms par uzņēmējdarbības uzlabošanos 2020. gada sākumā. Jā, C19 bija neparedzēts un mainīja tirgu. Taču pirms tam ASV lapu koksnes zāģmateriālu piegādes tika koriģētas.

Dalīties Facebook

Komentāri

*
*
*