Paredzams, ka kokmateriālu cenas ASV turpinās svārstīties

27.02.2023 |  globalwoodmarketsinfo.com

2022. gadā ASV zāģmateriāli cenu ziņā bija viena no visvairāk svārstīgajām precēm. Šā gada sākumā zāģmateriālu cenas bija nestabilas, taču, ņemot vērā mājokļu nepietiekamību, cenas varētu pieaugt.

Vispārējais uzticības trūkums ASV mājokļu iegādei straujā procentu un hipotēku likmju pieauguma apstākļos pagājušajā gadā izraisīja kokmateriālu pieprasījuma trūkumu, kas veicināja “straujo” ASV kokmateriālu nākotnes līgumu cenu kritumu pagājušajā gadā, sacīja HTS Commodities vecākais analītiķis Valters Kunišs (Walter Kunisch). Viņš norādīja, ka “degmaisījuma kokteilis”, kas ietekmēja cenas, bija arī iekšzemes pieprasījuma samazināšanās un lielais importa apjoms ASV.

Federālo rezervju sistēmas apņemšanās cīnīties pret inflāciju apvienojumā ar stingrākiem kredītu piešķiršanas nosacījumiem “atbaida daudzus potenciālos mājokļu pircējus un liek tiem meklēt mājokļus īres tirgū,” skaidroja analītiķis Valters Kunišs.

Standarta zāģmateriālu nākotnes līgumi LB00, -0,29% LBH23, -0,29% pagājušajā gadā zaudēja 67%. Janvārī cenas pieauga par 40%, bet aktīvākais kontrakts februāra pirmajās nedēļās zaudēja vairāk nekā 20%. Tās 14. februārī noslīdēja līdz 402,70 dolāriem par 1000 dēļu pēdām (2,34 kubikmetri).

Svārstības februāra pirmajā pusē “skaidrojamas ar ierobežoto interesi par kokmateriālu nākotnes līgumu tirdzniecību,” informē V. Kunišs. CME CME, -0,40% pēc 2023. gada maija līguma termiņa beigām izņem no biržas saraksta izlases garuma zāģbaļķu nākotnes līgumus, tāpēc “atklātā interese samazinās, tirdzniecības apjoms ir zems, un cenu svārstīgums pieaug”.

Līdzšinējo līgumu aizstās jauns zāģmateriālu nākotnes līgums LBR00, -1,01% LBRK23, -1,25%, kas stāsies spēkā 2022. gada augustā un kam ir daudz mazāks līguma vienību apjoms. Jaunā līguma specifikācijas, šķiet, nav “mazinājušas tirgus bažas par paaugstinātas likviditātes radīšanu,” saka V. Kunišs.

Tomēr cenu kāpums šā gada sākumā bija saistīts ar Nacionālās mājokļu būvnieku asociācijas (National Association of Home Builders) ikmēneša uzticības indeksa kāpumu janvārī pēc 12 mēnešu ilga būvnieku uzticības krituma. Tas liecināja, ka “tirgus dalībnieki saskata potenciālu pieprasījuma pieaugumam nākamajos mēnešos, kas sekotu tipiskajam sezonālajam mājokļu pirkšanas pieaugumam pavasara mēnešos un varētu būt labs vēstnesis būvniekiem,” saka Skots Rīvss (Scott Reaves), Domain Timber Advisors prognožu direktors.

ASV mājokļu tirgū pieprasījums pēc zāģmateriāliem var samazināties, ja Federālā rezervju sistēma (FED) joprojām centīsies “ierobežot un apkarot iekšzemes inflācijas spiedienu”, uzsver analītiķis V. Kunišs. Tomēr centrālā banka ir devusi signālu, ka tā monetārās politikas pārvaldībā izmantos “taktiskāku un mērenāku pieeju”. Ja pircēji palielinās pieprasījumu pēc jaunu mājokļu celtniecības, jo FED palēninās vai pārtrauks paaugstināt aizdevumu uz likmi, ir iespējams, ka palielināsies pieprasījums pēc zāģmateriāliem, viņš uzskata. FED 1. februārī paziņoja par procentu likmes paaugstināšanu par ceturtdaļu procenta punkta, kas ir mazākais procentu likmes paaugstinājums gada laikā.

Ir daudz “mainīgo faktoru”, kas ietekmē kokmateriālu cenu trajektoriju ASV, apgalvo V. Kunišs. To “lielā mērā noteiks ASV un Kanādas kokapstrādes rūpnīcu peļņa”, un, viņaprāt, peļņas struktūra ietekmēs piedāvājumu. Un zināmā mērā “patērētāju uzticība, iekšzemes akciju tirgu stāvoklis un FED virzība ietekmēs pieprasījumu”.

Tāpat Skots Rīvss no Domain Timber Advisors norāda, ka ir pāragri spriest par kokmateriālu “patieso cenu trajektoriju”, bet “mēs sagaidām, ka turpinās svārstības... atkarībā no dažādiem faktoriem, piemēram, būvnieku un pircēju pārliecības, kā arī parastās piedāvājuma un pieprasījuma dinamikas”.

Dalīties Facebook

Komentāri

*
*
*