Par aktuālajām tendencēm Eiropas kokrūpniecībā (18.07.)

19.07.2022 |  globalwoodmarketsinfo.com

Eiropas Kokmateriālu tirdzniecības federācijas (ETTF) biedru sanāksmē, kas notika 24. jūnijā Amsterdamā, apsprieda pašreizējo tirgus situāciju un perspektīvas līdz gada beigām. ETTF dalībvalstīs darījumi pirmajā un daļēji arī otrajā ceturksnī ir bijuši ļoti sekmīgi, īpaši tas attiecas uz būvniecības nozari kā pircēju, kā arī uz būvniecības kokmateriāliem, masīvkoka un ēvelētiem izstrādājumiem. No otras puses, DIY tirgus tika raksturots kā sarūkošs; par to īpaši ziņoja dalībnieki no Spānijas un Francijas, bet tas, protams, attiecas uz visiem.

Par koksnes tirgiem – Vācijā 2021. gads tika atzīmēts kā ļoti labs, galvenokārt, pateicoties labam cenu līmenim, kā arī noturīgam pieprasījumam. Pieprasījuma pieaugums turpinājās 2022. gada 1. ceturksnī, 2. ceturksnī tika novērots palēninājums, kas varētu turpināties arī 2. pusgadā.

Spānijā 2022. gada I pusgads bija spēcīgs, un paredzams, ka šī situācija turpināsies līdz augusta beigām. Tomēr patērētāju uzticēšanās krītas, procentu likmes pieaug, un pasūtījumu portfeļi sarūk. Turklāt mājsaimniecības novirza savus budžetus citām izdevumu pozīcijām. Tāpēc septembra sākumā ir daudz nezināmo. Saplākšņa plātņu patēriņš ir samazinājies.

Francijā atzīmē ļoti labu 2021. gadu, ko nodrošināja stabils pieprasījums būvniecības tirgos (terases, apšuvums...). Imports pieaug. Tirgotāju līmenī var novērot skaidru pārdošanas rādītāju attīstību, kas saistīta ar koksnes izstrādājumu cenām. 2022. gada 1. ceturksnī aktivitāte saglabājās stabila, bet 2. ceturksnī bija vērojama skaidra lejupslīde, jo īpaši attiecībā uz pārdošanu DIY veikaliem, īpaši āra mēbeļu izstrādājumiem. Tomēr būvniecības nozarei vajadzētu saglabāties dinamiskai vismaz līdz gada beigām. Gaidāms, ka 2023. gadā samazināsies jaunu būvobjektu apjoms. Jāatzīmē, ka iepriekš daži projektu īpašnieki ir atlikuši projektu īstenošanu koka izstrādājumu augsto cenu dēļ. Šādi projekti nu varētu atkal parādīties.

Itālijā 2021. gadā samazinās mērenās joslas un tropu cietkoksnes imports, savukārt, skujkoku zāģmateriālu imports turpina pieaugt. Karš Ukrainā būtiski ietekmē Itālijas kokmateriālu tirgu. Kokmateriālu ražotājus nopietni ietekmē cenu līmenis, un plātņu nozare piedzīvo grūtības pieaugošo enerģijas izmaksu dēļ. Paredzams, ka 3. un 4. ceturksnī būs vērojama lejupslīde.

Nīderlandē, valstī ar spēcīgām importa tradīcijām, kokmateriālu tirdzniecību ir ietekmējusi krīze Ukrainā. Tomēr bērza saplākšņa krājumi joprojām ir lieli. Tiek veikti pētījumi, lai rastu alternatīvas, izmantojot citas sugas, piemēram, papeles vai priedes.

Beļģijā 2021. gads ir bijis ļoti labs, kā rezultātā būvniecības nozarē līdz 2022. gada beigām ir labas prognozes. Tomēr augstās cenas ir apturējušas dažus projektus. Materiālu krājumu līmenis ir augsts. Jāņem vērā grūtības importētājiem ievest pēdējās preces no Krievijas, ņemot vērā prasības veikt pastiprinātu rūpīgu pārbaudi. Bažas ir arī par piegādes grūtībām no Dienvidamerikas, jo gaidāmi daudzi ražotņu pagaidu slēgšanas gadījumi apkopes darbu veikšanai. Joprojām dārgas ir izejvielas, līme, darbaspēks un enerģija.

Dānijā kokmateriālu imports un tirdzniecība 2022. gada I pusgadā saglabājas labā līmenī. Procentu likmes joprojām ir negatīvas. Skujkoku koksnes cenas Skandināvijā sāk kristies. Daži projekti tiek atlikti izejvielu trūkuma un darbaspēka trūkuma dēļ (bezdarbs nulles līmenī). Šķiet, koksnes pieejamība uzlabojas.

Dalīties Facebook

Komentāri

*
*
*