Notikumu apskats. 20.-26. janvāris

26.01.2024 |  LMSP
Par oficiālo
 
Augu aizsardzības līdzekļu reģistrā reģistrēti seši jauni ķīmiskie augu aizsardzības līdzekļi un piešķirta viena atļauja augu aizsardzības līdzekļa paralēlai tirdzniecībai.
 
Eiropas Komisija sabiedrisko apspriešanu par Nitrātu direktīvas pārskatīšanu uzsākusi 2023. gada 1. decembrī un tā ilgs līdz 2024. gada 8. martam. Šīs sabiedriskās apspriešanas mērķis ir apkopot ieinteresēto personu viedokļus par pieredzi, kas gūta saistībā ar Nitrātu direktīvu kopš tās pieņemšanas 1991. gadā.
 
Nominācijas komisija konkursā AS “Latvijas valsts meži” (LVM) valdes locekļu amatiem izvērtējusi otrajai kārtai virzītos kandidātus, konkursa trešajai kārtai tālāk virzot 12 kandidātus.
 
Valsts meža dienests, administrējot koksnes resursu ieguvi mežā, 2023. gadā izsniedzis apliecinājumus saimnieciskās darbības veikšanai 129 600 hektāru platībā.
 
No kara pirmās dienas koncerns “Latvijas Finieris” sadarbībā ar partneriem Latvijā, Lietuvā, Igaunijā un Somijā nodrošinājis Ukrainas iedzīvotājiem nepārtrauktu dažāda veida atbalstu, ziedojumu vērtībai līdz 2023. gada beigām sasniedzot 5,7 miljonus eiro. 
 
25. janvārī Latvijā pirmo reizi norisinājās kokrūpniecības nākotnes forums “Inovatori vai pieticīgi eksportētāji?”. Pasākums pulcēja kokapstrādes un saistīto nozaru ekspertus, kas diskutēja par nozares aktualitātēm, problēmām un to risinājumiem, kā arī iezīmēja turpmākos soļus, kas visiem kopā ejami kokrūpniecības attīstības veicināšanai ilgtermiņā.
 
Janvāra beigās SIA “Rīgas meži” Tīreļu mežniecībā, pie Jaunmārupes, uzsāks iepriekš plānotos meža kopšanas un izstrādes darbus. 
 
“Rīgas meži” janvāra beigās plāno uzsākt meža darbus Ropažu novada Stopiņu pagastā.
 
Par slēgšanu un tās raksturlielumiem
 
https://www.lsm.lv/raksts/zinas/latvija/22.01.2024-dienvidkurzemes-novads-paliks-bez-pasta-nodalam.a539896/
Jau pērn lielu Dienvidkurzemes novada iedzīvotāju neapmierinātību raisīja Lieģu un Rucavas pasta nodaļu slēgšana. Bet šogad savu darbību pārtrauks arī pārējās novadā atlikušās pasta nodaļas, jo tās Latvijas Pastam nesot zaudējumus. Cīravas pasta nodaļa pēdējo reizi klātienē savas durvis vērs jau šo ceturtdien.
 
Man ir ļoti skumji, kad dzirdu ziņas, ka atkal tiek lemts par kādas lauku skolas slēgšanu. Tādu gadījumu, kad skolu tiešām nav izredžu noturēt pie dzīvības, ir maz. Daudz biežāk tiek piesaukti ekonomiskā izdevīguma un izglītības kvalitātes iemesli.
Atļaušos gan teikt, ka lielā daļā gadījumu tā ir vieglākā ceļa izvēle, no novadu vadību puses. Vienkārši – ērtāk ir pārraudzīt vienu lielu, nevis trīs mazas skolas.
 
Valsts a/s Latvijas pasts ne bez politiskiem vējrādītājiem slēdz vai maina vairāk nekā 100 nodaļu visā Latvijā, lielākajā novadā Dienvidkurzemē tādas nepaliks vispār, jo tās nav rentablas. Slēdz skolas, jo tās nav rentablas. Pie ārsta nevar aiziet, jo kvotas beigušās. Cilvēks ir nerentabls, un pat ziņa par to, ka neesi rentabls, tiks piegādāta ar rentabilitātes aprēķinu, VAS Latvijas pasts tarifi tiek palielināti nemitīgi.
 
Latviju pāršalcis mazo skolu slēgšanas bums. Šoreiz kārta pienākusi Rāmuļu pamatskolai Vaives pagastā, kurā mācās arī bērni, kuriem ir dažādas psiholoģiskas problēmas un vajadzīga īpaša pedagogu mīlestība un rūpes.
 
Mazās skolas slēdzam, jo nerentablas. Arī mazās pasta nodaļas slēdzam, jo nerentablas. Mazās pašvaldības likvidējam, jo nerentablas. Varbūt arī valsts pārvaldi slēdzam, jo nerentabla? Nē? Visu var, bet valsts pārvaldi nevar? Kāpēc? Jo tai valstiski svarīgas funkcijas? Labi.
 
Par vides jautājumiem
 
Pēdējā laikā sociālajos tīklos vairākkārt izskanēja bažas, ka daudzviet pie barotavām ir pazuduši putni. Minējumi tika izteikti dažādi, un viena no versijām lika domāt, ka tie ir nosaluši un gājuši bojā. Taču pēcāk putnu vērotāji ziņoja, ka spārnaiņi tomēr ir atgriezušies. Vai ir iemesls priecāties, ka putni aukstumu veiksmīgi pārcietuši? Skaidras atbildes nav, jo nav zināms, vai putni ir tie paši, kas barotavās saimniekoja iepriekš. 
 
Latvijas Ornitoloģijas biedrības īstenotās ligzdojošo putnu monitoringa programmas sniedz informāciju par vairāk nekā pusi Latvijā ligzdojošo putnu sugu. Jaunākie monitoringa rezultāti rāda, ka ilgtermiņā – kopš 2005. gada – samazinājušās 27 putnu sugu populācijas. Negatīvas tendences redzamas gan starp lauku, gan mežu putniem. 
 
23. janvārī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā notika Vides konsultatīvās padomes ikgadējās vēlēšanas, kurās tika ievēlēts jaunais padomes sastāvs.
 
Šis raksts ir manas un tikai manas pārdomas par to informāciju un saturu, kas pie manis atnāca piesakoties šai akcijai. Arī cipariņi ir ņemti no plašsaziņas līdzekļiem un visas atsauces uz tiem ir norādītas zemāk. Ja manos aprēķinos ir matemātiskas kļūdas, priecāšos, ja uz tām tiks korekti norādīts. Mēs visi esam pieauguši cilvēki un izturamies ar cieņu savā komunikācijā ar līdzcilvēkiem, neatkarīgi no to (ēšanas) izvēlēm, kamēr tās netiek mums ar varu agresīvi uzspiestas. 
 
Lāzerravēšanas iekārta ir piekabināta traktoram, un šajā gadījumā ravē burkānu lauku. “Weedbot” lāzerravētājs spēj atšķirt burkānus, kas jāpasaudzē, no nezālēm, kas jāiznīcina.
 
Par medībām
 
Valsts meža dienests administratīvo pārkāpumu lietvedību ietvaros ir izskatījis 09.12.2023. Saldus novadā notikušo nelikumīgo staltbriežu medību atbilstību Medību likuma un Medību noteikumu prasībām. Staltbriežu šāvējam piemērots Medību likumā noteiktais maksimālais sods.
 
Sakarā ar pieaugošo mežacūku populāciju izstrādāti jauni noteikumi par medību regulēšanu Rīgas teritorijā, par kuriem ikviens iedzīvotājs aicināts līdz 5. februārim paust viedokli sabiedriskās apspriešanas laikā, informēja galvaspilsētas pašvaldība.
 
Veiktā aptauja, kurā izlases veidā piedalījās vairāk nekā 7000 eiropiešu no piecām dažādām valstīm liecina, ka lielākā daļa Eiropas Savienības pilsoņu atbalsta medības. Tikai 23% no aptaujātajiem norāda, ka neatbalsta dzīvnieku trofeju saglabāšanu, tādējādi neatbalstot arī trofeju medības kā tādas.
 
Par ekonomikas jautājumiem
 
23. janvārī, Finanšu ministrijā (FM) norisinājās ES fondu ministru tematiskā komitejas sanāksme, lai apspriestu ES fondu ieviešanas statusu, konstatētos ieviešanas riskus un iespējamos risinājumus.
 
No 2024. gada lielajiem uzņēmumiem un to grupām, kuru konsolidētie ieņēmumi vismaz divos no iepriekšējiem četriem gadiem bijuši 750 milj. eiro un vairāk, būs jāmaksā minimums 15% UIN no gūtās peļņas. Latvija atliek šīs UIN direktīvas ieviešanu līdz 2030. gadam, bet kritērijiem atbilstošajiem uzņēmumiem jāsāk veikt atbilstoša grāmatvedības uzskaite.
 
Ieskatīsimies 1.janvāra nodokļu dzīves pārmaiņās kaimiņos. Šoreiz – nodokļu izmaiņas Igaunijā no 01.01.2024.
Vakar publiskojām jaunākās Nodokļu Vēstis, kur, cita starpā, bija apkopoti arī Latvijas 1.janvāra būtiskākie nodokļu jaunumi. Tā kā lielākie biznesi te tomēr ir ar vismaz Baltijas vērienu, ne mazāk svarīgi pasekot, vai kas svarīgs nav noticis arī kaimiņos, šajā gadījumā – Igaunijā.
 
Vietējiem uzņēmējiem piederošie mazie veikali jau tā cīnās par izdzīvošanu asas konkurences apstākļos, bet šāda kārtība, kuras mērķis ir absolūti neskaidrs, radītu vēl papildu finansiālo un birokrātisko slogu, turklāt lielai daļai mazo veikalu nav pat atbilstošu tehnisko iespēju, lai šādu praksi ieviestu.
 
Augstākā tiesa atstājusi negrozītu Administratīvās apgabaltiesas spriedumu, ar kuru atzīta par pamatotu Konkurences padomes konstatētā aizliegtā vienošanās starp diviem būvmateriālu ražotājiem un četriem tirgotājiem par ilgstošu būvmateriālu cenu noteikšanu, informēja tiesa.
 
Par vilcieniem
 
Viņš norādīja, ka tikai janvāra pirmajās trīs nedēļās vien jaunajiem elektrovilcieniem ir konstatēti 26 A līmeņa defekti, kuru dēļ nav pieļaujama vilcienu tālāka ekspluatācija, taču pirms elektrovilcienu laišanas tirgū tādu vilcienu atbilstību prasībām ir apliecinājusi sertificējošā institūcija.
 
Padome savas pilnvaras pildīs līdz atklātā konkursā tiks izvēlēti jauni uzņēmuma padomes locekļi. Konkursu uz “Pasažieru vilciena” padomes locekļu amatiem ministrija plāno izsludināt tuvākajā laikā.
 
Vilcienu kavējumu dēļ Rīgas Centrālajā dzelzceļa stacijā pasažieri ir neapmierināti un daudzi meklē citus veidus, kā nokļūt galamērķī.
 
...jau vairākas nedēļas ir problēmas ar vilcienu reisu nodrošināšanu. Sākotnēji tās skāra atsevišķus reisus, bet pēdējās dienās problēmas saasinājušās, piemēram, pirmdien kavējās lielāks skaits pasažieru vilcienu gandrīz visās līnijās.
 
Kompetenti avoti ziņo, ka jauno vilcienu ķibelēm esot trīs galvenie iemesli – vilcienos iemontētas Latvijas standartiem neatbilstošas elektrosistēmas, AS “Pasažieru vilciens” nevēlēšanās apmācīt savus darbiniekus vilcienu apkalpošanā un trūkstošie siltinātie vilcienu depo, kur sala laikā iespējams veikt remontdarbus.
 
...problēmas ar dzelzceļa pasažieru infrastruktūras bēdīgo stāvokli slēpjas tās finansēšanas mehānismā. Proti, no valsts budžeta katru gadu tiek izdalīta noteikta summa pasažieru dotācijām, kuru sadala Satiksmes paspārnē esošā Autotransporta direkcija. Un tur viss ir kopā, gan autobusu, gan dzelzceļa pasažieru dotācijām paredzētā nauda. 
 
20 gadu darbs Kuldīgas vecpilsētas atjaunošanā kādreizējās Zemgales un Kurzemes hercogistes centru nav pārvērtis muzejā. Lai gan pēc pilsētas iekļaušanas UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā nekustamā īpašuma cenas Kuldīgā ir cēlušās, visi vietējie nesteidz izdevīgi pārdot īpašumus, bet dara vēl vairāk, lai pilsētu padarītu skaistāku.
 
Par vilcieniem (cerības)
 
Uz Daugavpili, Liepāju, Jelgavu, Jūrmalu, Rēzekni, Ogri, Valmieru un Jēkabpili pasažieri ar vilcienu var nokļūt jebkurā dienā, bet uz Ventspili patlaban kursē tikai kravas vilcieni. Pasažieru satiksme pārtraukta 2010. gada februārī.
 
Par sabiedrības vienotību vai atšķirīgumu
 
Juridiskās fakultātes students divu gadu laikā uzrakstījis 30 iesniegumus par naidīgiem komentāriem internetā. Vai kāda no lietām nonākusi līdz tiesai?
 
Reizēm tā nešķiet, bet Latvija kopumā ir ļoti veiksmīga multietniska demokrātija. Lai gan vardarbība starp dažādām etniskām un reliģiskām grupām pasaulē ir plaši izplatīta (piemēram, Balkānu valstīs, Izraēlā, Indijā, Ķīnā), Latvija jau 30 gadus ir iztikusi bez asas vardarbības. 
 
Aktuālais karikatūrās
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Dalīties Facebook

Komentāri

*
*
*