Norvēģijā atklāta augstākā koka ēka Pasaulē

16.07.2019 |  PEFC International

Ievērojamā 85,4 metru attālumā Mjøstårnet ir pasaules augstākā koka ēka. Atvērta tikai šajā pavasarī, tā jau ir piesaistījusi lielu uzmanību gan Norvēģijā, gan ārzemēs.

Mjøstårnet ir moderns jaukta lietojuma tornis. 18 stāvos ir iznomājamas sanāksmju telpas, pieci biroju telpu stāvi, 72 viesnīcas numuri un 33 dzīvokļi. Tā kopējā platība ir aptuveni 11 300 kvadrātmetru.

Mjøstårnet atrodas Brumunddalā, Oslo ziemeļos. Vienam stāvot pie upes krasta, tornim ir majestātisks izskats, no kura paveras skats uz Norvēģijas lielāko ezeru, kas arī deva tam nosaukumu: “Mjøstårnet”, kas norvēģu valodā nozīmē “Mjøsa ezera tornis”.

Ar savu atšķirīgo arhitektūras izskatu Mjøstårnet ir signāla veidošana ne tikai tādā veidā, kas izceļas ainavā, bet arī tāpēc, ka tās konstrukcijā un apšuvumā tiek izmantota koksne.

Īpašs būvniecības process

Mjøstårnet projektēja Voll Arkitekter, un to veidoja Hent AS un Moelven Limtre AS. Ēka tika montēta piecos būvniecības posmos, četros stāvos vienlaicīgi un bez ārējām sastatnēm.

PEFC sertificētā glulam struktūra vispirms tika samontēta uz zemes blakus ēkai, pirms tā tika pacelta.

„Interesantākā daļa būvniecības procesā bija montāža,” teica Moelven Limtre AS izpilddirektore Rune Abrahamsen.

Pirms projekta Moelven rūpnīcā tika samontēti lieli koka konstrukciju gabali, lai pārliecinātos, ka visi komponenti derēs. Tad gabals pa gabaliem tika pārvietots uz būvlaukumu un uzstādīts tieši ēkā.

Īpašs būvmateriāls

Līmētā koksne (glulam) tiek izgatavota no vairākiem masīvkoka slāņiem, kas savienoti kopā ar līmi, veidojot spēcīgas kolonnas un sijas.

Elastīgi un stipri vienlaicīgi, glulam var veidot dažādas formas, piemēram, arkas, bet arī veidot ēkas galveno struktūru, tāpat kā ar betonu un tēraudu. Turklāt glulam ir rentabla un ugunsdroša.

Koksne uzglabā CO2 visā tās dzīves ciklā. Koksne no ilgtspējīgi apsaimniekotiem mežiem ir vienīgais atjaunojamais būvmateriāls, kas ir pieejams plašā mērogā. Tā kā Glulam ražošanas procesam ir nepieciešams ļoti maz enerģijas, ēkām ar slodzi nesošām konstrukcijām ir ļoti zems oglekļa dioksīda nospiedums jeb carbon footprint.

Avots: https://pefc.org/news/the-worlds-highest-timber-building-opened-in-norway

 

Dalīties Facebook

Komentāri

*
*
*