No 2024. gada a/s “Latvijas valsts meži” apturēs dubulto meža sertifikācijas procesu, izvēloties Eiropā vadošo sertifikācijas sistēmu – PEFC

18.12.2023 |  Latvijas valsts meži

A/s “Latvijas valsts meži” (LVM) apturēs dubulto meža sertifikācijas procesu un no 2024. gada LVM mežus turpinās sertificēt atbilstoši jaunākajam un Eiropā biežāk izmantotajam PEFC meža apsaimniekošanas standartam.

FSC sertifikātu darbība tiks atjaunota, kolīdz Latvija panāks vienošanos ar FSC par Nacionālo FSC meža apsaimniekošanas standartu Latvijai, līdzīgi kā tas darbojas Zviedrijā, Somijā, Norvēģijā, Dānijā un citās valstīs.

Kāpēc?

  • FSC International pagaidām nav izstrādājis jaunu Latvijas nacionālo standartu, lai gan tādi ir visās ES mežsaimniecības valstīs.

  • No 2024. gada FSC International ir atcēlis visus šobrīd spēkā esošos pielāgotos FSC sertifikācijas standartus, kurus izstrādājušas sertifikācijas organizācijas; FSC International 2014. gadā apturēja FSC nacionālās iniciatīvas (biroja) darbību Latvijā, lai gan gandrīz visās ES valstīs ir nacionālās pārstāvniecības. Pašlaik Latvijas intereses Starptautiskajā FSC pārstāv projektu vadītājs Baltijas valstīs Aidas Pivoriūnas (Lietuvas pilsonis, Starptautiskā FSC darbinieks);

  • FSC International piedāvāto pagaidu standartu nav akceptējušas visas iesaistītās interešu grupas . Tajā skaitā netika organizēts atklāts standarta izstrādes un pieņemšanas process, kā tas ir vispārpieņemts citās valstīs. Tā vietā FSC pārstāvji vienpusēji ir veikuši būtiskas un Latvijai nepieņemamas izmaiņas pagaidu nacionālajā standartā, salīdzinot ar iepriekš Latvijas mežos auditoru testēto versiju;

  • Piedāvātajā pagaidu standartā ir iekļauti arī iepriekš neapspriesti un dažādi interpretējami indikatori, kas var būtiski ietekmēt sociāli atbildīgu mežu apsaimniekošanu, tostarp ierobežojot pašvaldību iespējas īstenot sociāli nepieciešamas iniciatīvas savā teritorijā;

  • Redzam, ka FSC nacionālo standartu prasības un FSC izstrādāto pagaidu standartu prasības starp valstīm var būtiski atšķirties, veicinot nevienlīdzīgu konkurenci, piemēram:

FSC raksta, ka Latvijā FSC sertificētajās platībās “nav iespējams pieļaut meža zemes transformāciju, pat, ja tā tiek veikta, lai nodrošinātu pašvaldības funkcijas”. Tomēr iepazīstoties ar Zviedrijas nacionālo meža apsaimniekošanas standartu redzams, ka Zviedrijā ir atļauta zemes transformācija, lai nodrošinātu pašvaldības funkcijas (piemēram, kapu ierīkošanu, komunikācijas pārvades stabu ierīkošanu, u.c.).

Kurām valstīm/apgabaliem nav FSC nacionālā standarta?

FSC nacionālo standartu Eiropā nav Austrijai (kopējā meža platība 3899000 ha, bet FSC sertificēti tikai 587ha, 0,02%), Beļģijai (kopējā meža platība 689000ha, bet FSC sertificēti 41348ha), Horvātijai, Latvijai, Slovākijai (kopējā meža platība 1926000, bet FSC sertificēti 585176 ha) un Slovēnijai (kopējā meža platība 1238000 ha, bet FSC sertificēti 263581ha).

Citās attīstītās mežsaimniecības valstīs ir savi nacionālie FSC standarti, kas būtiski kvalitatīvai meža apsaimniekošanai, kas balstīta uz zinātnieku ieteikumiem un būtiski mežsaimniecības konkurētspējas saglabāšanai.

Vai FSC sertifikācijai ir alternatīvas?

PEFC – The Programme for the Endorsement of Forest Certification (Meža sertifikācijas shēmu novērtēšanas programma) ir pasaulē vislielākā no zaļajām mežu sertifikācijas sistēmām, kura izveidota 1999.gadā ar mērķi veicināt ilgtspējīgu meža apsaimniekošanu. PEFC sistēma ir salīdzinot ar FSC ir daudz popularāka Eiropas valstīs (pēc PEFC sistēmas Eiropā sertificēti ir 81 866 439 ha, pēc FSC – tikai 56 625 841 ha). Meža nozarē Eiropā, t.sk., citviet pasaulē tiek izmantotas daudzas dažādas sertifikācijas sistēmas – PEFC, FSC, ISO, SBP, SURE u.c., tas ir katra uzņēmuma biznesa jautājums, kuru no sistēmām izmantot. Arī LVM turpinās strādāt ar citām starptautiskām sertifikācijas sistēmām – PEFC un ISO.

Vai LVM turpinās strādāt ar FSC?

Jā, turpinās, bet strādās pie tā, lai FSC sistēma Latvijā būtu līdzīga tai, kāda tā ir citās attīstītās Eiropas savienības mežsaimniecības jomā valstīs. Tieši tāpēc FSC sertifikācija tiek apturēta līdz brīdim, kad FSC International nodrošinās Latvijas Nacionālā FSC Standarta izstrādi saprotamā un atklātā procesā, iesaistot visu interešu grupu pārstāvjus.

LVM un citas organizācijas ir aicinājušas FSC vadību uz klātienes sarunu, lai pēc iespējas ātrāk Latvijā tiktu atjaunots caurskatāms FSC Standarta izstrādes process ar mērķi nonākt pie Nacionālā standarta, kāds ir visās Eiropas mežsaimniecības valstīs. Tomēr Starptautiskā FSC vadība šim aicinājumam nav atsaukusies.

LVM piedalīsies Latvijas FSC Nacionālā standarta izstrādē, tiklīdz FSC International atgūs interesi par Latvijas tirgu un atjaunos pārstāvniecību Latvijā.

Dalīties Facebook

Komentāri

*
*
*