Nedēļas apskats. 23.-29. novembris

29.11.2024 |  LMSP
Vērts zināt! Par gaidāmajiem un esošajiem notikumiem
 
5. decembrī LBTU Meža un vides zinātņu fakultātē
LMSP 9. Starptautiskā konference “Dabas resursu izmantošanas zinātniskie, ekonomiskie un sociālie aspekti pašreizējā vides un ģeopolitiskajā kontekstā”
 
No 1. novembra līdz 15. decembrim aicinām izvēlēties Eiropas Gada koku Latvijā
 
Līdz 13. decembrim Latvijas Mākslas akadēmijas studentu darbu izstāde “Latvijas valsts mežu stipendija mākslā 2024”
 
No 18. maija izstāde “No bērza sēklas līdz betulīnam” Farmācijas muzejā
 
2025. gada 27.-29. marts, 12. Baltijas Terioloģijas konference “Baltic mammals in the turbulence of anthropogenic tensions”
 
Par nozares jautājumiem
 
https://www.lvm.lv/jaunumi/7674-apstiprinati-as-latvijas-valsts-mezi-devinu-menesu-darbibas-rezultati
Lai arī 2024. gadā tirgus situācija Latvijas meža nozarei ir bijusi sarežģīta, LVM deviņos mēnešos ir sasniegusi atzīstamus rezultātus gan finanšu rādītāju, gan uzņēmuma operatīvās darbības ziņā. Vienlaikus gada pirmajos deviņos mēnešos ir sasniegti izcili rezultāti meža atjaunošanā un jaunaudžu kopšanā, kas nodrošinās meža ražības pieaugumu nākotnē.
 
Eiropas mežu īpašnieki un apsaimniekotāji pauž atbalstu dalībvalstu ekspertiem, gaidot Eiropas Padomes Pastāvīgo pārstāvju komitejas turpmākus norādījumus par nākamajiem soļiem saistībā ar priekšlikumiem ES regulai par noturīgu Eiropas mežu uzraudzības sistēmas izveidi.
 
Apdraudēts ir arī valsts budžets, kuru finanšu ministrs nodēvējis kā “ļoti nospriegotu”, bet eksperti jau tagad dēvē par optimistisku. Tas nozīmē nepietiekamu finansējumu aizsardzībai, veselības aprūpei un izglītībai.
 
Saplākšņa ražošanas apjoms Igaunijā pēdējos gados ir bijis stabils, 2023. gadā vidēji mēnesī ražojot 16,5 tūkstošus kubikmetru. Vislielākais apjoms bija martā (20,6 tūkstoši kubikmetru), bet mazākais – jūnijā (9,1 tūkstotis kubikmetru). Ievērojams ražošanas apjoma samazinājums bija arī 2022. un 2024. gada jūnijā, kas skaidrojams ar ierobežojumiem putnu ligzdošanas sezonā.
 
Saskaņā ar Valsts meža dienesta datiem Latvijā mežs vairāk kā 50% no valsts kopējās teritorijas. Latvijai, līdzīgi kā citām valstīm, joprojām trūkst skaidru risinājumu savu nacionālo mērķu sasniegšanai un mežu īpašnieki saskaras ar arvien pieaugošiem regulējumiem un steigā ieviestām aizsargājamām teritorijām, kas ierobežo viņu brīvību un elastību. 
 
Par oficiālo
 
Vai valdība ir stabila? Vai koalīcijā nepieciešamas izmaiņas? Šos jautājumus, kā arī aktualitātes nozarē Rīta Panorāma pārrunā ar zemkopības ministru Armandu Krauzi
 
Valdība apstiprinājusi Lauku atbalsta dienesta (LAD) direktora vietnieka Andra Grunduļa pārcelšanu LAD direktora amatā no 2024. gada 26. novembra.
 
Par vides jautājumiem
 
Viena projekta ietvaros tik vērienīgi purvu ekosistēmu atjaunošanas pasākumi Latvijā tiks realizēti pirmo reizi. Praktiskos darbus veiksim vismaz 1500 hektāru platībā, taču kopumā labvēlīgi tiks ietekmēta lielāka teritorija.
 
Platausis ir reti sastopama sikspārņu suga, kas Latvijā ziemo un atrodas sava izplatības areāla ziemeļaustrumu malā. Tā izmanto dažādas mītnes un biotopus, kas var būt ievērojamos attālumos viens no otra. Latvijas populācija tiek lēsta ap 200-500 indivīdiem, un vairums atradņu atrodas ārpus esošā īpaši aizsargājamo dabas teritoriju Natura 2000 tīkla.
 
Saldūdens invazīvās sugas konstatētas arī aizsargājamās dabas teritorijās. Upju un ezeru monitoringā dažādās vietās Latvijā uzieti gan dzeloņvaigu vēži, gan invazīvas zivis un gliemenes. 
 
Neviens nav prasījis Latvijas iedzīvotājiem, ko viņi grib redzēt turpmāk, kas viņiem nepieciešams dzīves kvalitātes uzlabošanai. Tas tiek aizstāts ar kaut kādu globālu sapni, ka visa pasaule tagad visu ko darīs, lai nepieļautu klimata izmaiņas. Un Eiropas Savienība, un Latvija tajā skaitā, metīsies visiem pa priekšu un rādīs pasaulei, kā sasniegt šos mērķus. 
 
Dažādi par kustību 
 
Vairākums valdības ministru atbalstīja ideju, ka, ņemot vērā, ka patlaban nav garantiju, vai būs finansējums SM piedāvājumam, Latvijai prioritāri jākoncentrējas uz finansējuma novirzīšanu un būvniecību svarīgākajos projekta posmos – pamattrasei un starptautiskajām stacijām.
 
...pārvada konstrukcijas ir ļoti specifiskas, tāpēc saremontēt to nav iespējams. Bijusi ideja izveidot pagaidu tiltu, tomēr zem tā ir dzelzceļš, tāpēc šaurības dēļ tiltam jābūt arkveidīgam, lai zem tā var izbraukt vilciens, bet pagaidu tilti tādi nav. 
 
Rail Baltica dzelzceļa trase Latvijā plānota aptuveni 265 km garumā, tā sāksies pie Lietuvas-Latvijas robežas un turpināsies caur 10 pašvaldību teritoriju: Bauskas, Ķekavas, Olaines, Mārupes novadu, galvaspilsētu Rīgu, Salaspils, Ropažu, Siguldas, Saulkrastu un Limbažu novadu. 
 
Par ekonomiku
 
Latvijas sabiedrība ir jāinformē un jāizglīto par lauksaimniecības nozari un tās attīstību laikā no valsts neatkarības atgūšanas līdz šodienai. Nozare ir vitāli svarīga ne tikai valsts ekonomikai, bet arī Latvijas drošībai. Šobrīd daļā sabiedrības jūtam apjukumu, informācijas deficītu, pat maldus par situāciju nozarē. 
 
Ja novērtējam tendenci pēdējo gadu laikā, redzams, ka mājsaimniecību, kas sevi pieskaita vidusslānim vai turīgo slānim, kopš 2019. gada Latvijā pakāpeniski paliek mazāk (skaits sarucis par četriem procentpunktiem), attiecīgi trūcīgajiem – sevi pieskaita vairāk mājsaimniecību (skaits pieaudzis par trīs procentpunktiem). 
 
Latvijas valstij kopumā pieder vairāk nekā 60 dažādas kapitālsabiedrības. Un, vērtējot pret mūsu salīdzinoši nelielās ekonomikas apjomu, tas ir vairāk nekā vidēji citās attīstītās valstīs. Tādēļ pastāv iespēja šo uzņēmumu skaitu samazināt.
 
Rezultāts diemžēl ir cits – ar vēl mazāk argumentētiem vēstījumiem, kāpēc tieši viņam apstākļos, kad skandināvu bankas Latvijā pelna fantastiskos apmēros, bet tautsaimniecības kreditēšana nenotiek, būtu jāsaglabā šis amats, Kazāks šīm debatēm sekojušajās dienās ir apskrējis visus tiešos ēterus ar eksaltētu vēstījumu, ka nedrīkstot pieļaut LB politizēšanu
 
Transporta dekarbonizācija prasīs mainīt ne tikai autoparku, bet arī pievērsties zaļās degvielas ražošanai Latvijā, vienlaikus enerģijas cenu pieaugums ir neizbēgams, kura amortizācijai mazturīgākajiem var izmantot Sociālo klimata fonda līdzekļus.
 
Ieguldījumus Rīgas Brīvostas teritorijas attīstībā plānots veikt sekojošos virzienos – inženiertīklu izbūvē, tīklu jaudas palielināšanā, pievedceļu un dzelzceļa pārbrauktuves izveidē ostas teritorijā, paaugstinātas nestspējas dziļūdens piestātņu izbūvē, jaunas loģistikas infrastruktūras izbūvē vai esošās loģistikas infrastruktūras rekonstrukcijā, krasta nostiprinājumu pārbūvē un izbūvē, kā arī akvatorija grunts padziļināšanā un krasta nostiprināšanā.
 
Par zinātni un zināšanām
 
Par LZA ģenerālsekretāri atkārtoti tika ievēlēta akadēmiķe, Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes tenūrprofesore un vadošā pētniece Baiba Rivža.
 
Sešu gadu projekts apvieno starpdisciplināras metodes, lai izpētītu vēsturiskās pandēmijas un to ietekmi Eiropā. Baltijas reģiona paleoekoloģijas izpēte, ko vadīs LU EZTF Ģeogrāfijas nodaļas profesors Normunds Stivriņš, sniegs jaunas atziņas par cilvēku un dabas mijiedarbību vēsturisko pandēmiju kontekstā, palīdzot labāk izprast pandēmiju norisi un sekas.
 
Latvijas Darba devēju konfederācija kopā ar sadarbības partneriem nosūtījusi oficiālu vēstuli valsts prezidentam Edgaram Rinkēvičam, aicinot nepieļaut atteikšanos no obligātā centralizētā eksāmena fizikā, ķīmijā, bioloģijā un dabaszinātnēs. 
 
Par medību jautājumiem
 
Latvijā, pēc Valsts meža dienesta vērtējuma, ir ap 1300 vilku, mūsu valstī šī ir aizsargājama suga, kuru drīkst medīt stingri noteiktos apjomos – 300 īpatņu no 15. jūlija līdz limita sasniegšanai, bet ne ilgāk par 31. martu.
 
Par dažādām lietām un jautājumiem
 
Valsts svētku un dažkārt arī par Patriotu mēnesi dēvētais novembris gluži vai nepārtrauktā straumē nesis mums gan pašu mājās, gan pasaulē izskanējušus vērtējumus. Kaut kur pavīdējis arī jau vispārpieņemtais piedēvējums, ka Latvijā ir smukas meitenes, pievilcīgas sievietes. “Mums ir skaista un varoša tauta,” likts kādā virsrakstā.
 
https://www.lsm.lv/raksts/zinas/latvija/22.11.2024-meru-muizas-nepardosana-saliede-vietejos-un-mudina-but-aktivakiem.a577477/
Pirms vairāk nekā gada iedzīvotāji Smiltenes novadā panāca, ka Mēru muiža nenonāk privātīpašnieku rokās. Kopš tā brīža vēsturiskajā kompleksā notika remontdarbi, sakopts parks ar kuplāko dižozolu Baltijas valstīs, bet svarīgākais – vietējās kopienas cilvēki kļuvuši saliedētāki un aktīvāki.
 
Katram meža īpašniekam vajadzētu regulāri apsekot savas mežaudzes un vērot, kas tajās notiek, vai mežs ir vesels, vai tajā nav ieviesušies kaitēkļi, kuru dēļ drīkstētu izcirst bojātās mežaudzes.
 
Vēstījums ir skaidrs – ZZS savus ministrus nemainīs un no valdības prom iet arī negrasās. Problēmas esot tieši ar Progresīvo ministriem. “Mēs aicinātu tomēr šo situāciju tālāk neattīstīt un problēmu nemēģināt risināt uz mūsu ādas, jo ko mēs atsvaidzināsim ministrus, kas labi strādā?”
 
Latvijas Nacionālais dabas muzejs ir bagātību krātuve – daudznozaru dabaszinātņu muzejs, kurā glabājas ģeoloģiskie, entomoloģiskie, paleontoloģiskie, zooloģiskie, botāniskie, mikoloģiskie un antropoloģiskie priekšmeti. Krājums sistemātiski tiek papildināts, ievācot priekšmetus dabā, iepērkot, saņemot dāvinājumus.
 
Aktuālais karikatūrās
 
Dalīties Facebook

Komentāri

*
*
*