Mednieki dara visu iespējamo!

20.01.2017 |  Haralds Barviks, Latvijas Mednieku asociācijas valdes priekšsēdētājs

Šobrīd izskanējuši pārmetumi medniekiem, ka Āfrikas cūku mēra izplatības ierobežošanai iztērēti vairāki miljoni eiro, taču ieguvuma nav – mednieki mežacūkas medījot nepietiekami, un Āfrikas cūku mēris turpina izplatīties. Latvijas Mednieku asociācija kategoriski iestājas pret mednieku diskriminēšanu un nomelnošanu sabiedrības acīs!

 Kopš atbalsta uzsākšanas, mednieki nomedījuši vairāk nekā 17000 sieviešu kārtas mežacūku. Tas ir ievērojami vairāk nekā pirms atbalsta programmas uzsākšanas. 2014. – 2015. gada medību sezonā nomedīta 44 871 mežacūka – 75% no plānotā skaita. 2015. –  2016. gada medību sezonā nomedīts vairāk nekā 45 000 mežacūku, sezonā pieļaujamais medību limits ir 58 000 dzīvnieku. Vairāk izdarīt nav iespējams. Mēs redzam, kādi līdzekļu un resursu apjomi nepieciešami gadījumā, kad jāiznīcina 5000 cūku. Mednieki gadā tiek galā ar desmit reižu lielāku apjomu. Tas nav maz.

 

Uzskatu, ka pārtraukt maksāt kompensācijas ir viena no lielākajām kļūdām. Ja Eiropa šo programmu atbalsta, mums tā noteikti jāturpina. Saņemtie līdzekļi nekompensē medniekiem visus izdevumus, bet vismaz tiek saņemta atlīdzība par iztērēto degvielu, un kaut nedaudz atvieglo finansiālo slogu medniekiem. LATMA uzskata, ka kompensāciju izmaksa noteikti jāatjauno.

 

Meklēt risinājumu radikālākai Āfrikas cūku mēra apkarošanai vairs nav jautājums, kas ir mednieku kompetencē. Tas ir mūsu parlamenta un Eiropas Komisijas jautājums. Šobrīd atsevišķas lietas, atrautas no konteksta, radījušas kārtējo „vētru ūdens glāzē”, piemēram, kā ĀCM problēma tika risināta Baltkrievijā, mežacūkas noindējot. Otrs „grāvis”, kurā var ieslīdēt, ir pilnīgs mežacūku medību aizliegums, ko piedāvā Lietuva. Vai kāds no šiem variantiem, vai vēl kāds cits, mums ir pieņemams, vai nē, nelemsim mēs, mednieki. Par to, izvērtējot visus aspektus, jālemj valdībai.

 

LATMA atbalstīs jebkuru saprātīgu problēmas risinājumu, ja vien tas spēs stabilizēt situāciju un risināt Āfrikas cūku mēra problēmu.

Foto: Linda Dombrovska

Dalīties Facebook

Komentāri

*
*
*