Malkas trūkums Francijā paaugstina apaļkoksnes cenas

28.09.2022 |  globalwoodmarketsinfo.com

Malkas trūkums Francijā pastiprinās, un kopš jūnija tās cenas ir pieaugušas par vairāk nekā 20%, jo strauji pieaug pieprasījums, tirgū ir vairāk dalībnieku un pastāv bažas saistībā arī ar cita veida kurināmo cenām.

Malkas piegādātāji brīdina, ka šoziem visiem malkas nepietiks

Daļēji tas ir saistīts ar straujo mājsaimniecību skaita pieaugumu tirgū. Nacionālās komitejas le Comité national pour le développement du bois 2019. gada ziņojumā aprēķināts, ka Francijā ir “7,5-8 miljoni mājsaimniecību, kurās ir ierīkots ar malku kurināms apkures avots (gan malka, gan koksnes granulas)”. Tomēr 2022. gadā enerģētikas aģentūra l'Agence de l'environnement et de la maîtrise de l'énergie (Ademe) paziņoja, ka valdības mērķis ir panākt, lai līdz 2023. gadam ar malku kurināmu enerģiju izmantotu 9,5 miljoni mājsaimniecību, bet līdz 2028. gadam – 11,3 miljoni.

Žerārs Felū (Gérard Fellous), Quality-bûches direktors, Le Figaro sacīja: “Pēdējo nedēļu laikā Ademe ir ievērojami veicinājusi apkuri ar granulām. Taču tas ir izraisījis ievērojamu koksnes cenu pieaugumu: ”Pēdējo sešu mēnešu laikā granulu cenas ir trīskāršojušās, kā rezultātā pieauga apaļkoksnes cena un mūsu izmaksas.”” Ž. Felū norādīja arī, ka neapstrādātas koksnes cena ir palielinājusies par 20%, tāpēc ražotāji ir spiesti šīs izmaksas novirzīt uz saviem klientiem. Viņš sacīja: “Kopš vasaras sākuma esmu novērojis trīs cenu kāpumus, kas ir tikai un vienīgi piegādātāju izraisītā [cenu pieauguma] ietekme”. Viņš teica, ka pieprasījums sākās agri, šā gada jūlijā, lai gan parasti tas sākas tikai rudenī. Žerārs Felū norādijā arī, ka: “Nekādas reklāmas nerīkojot, es saņemu 100 tālruņa zvanus dienā, kurus sūtu uzreiz uz balss pastu. Nekad agrāk tā nav bijis, tas ir nedzirdēts.”

Arī malkas piegādātājs Džulians sacīja, ka “nekad iepriekš nav redzējis tādu pieprasījumu”. Viņš teica, ka saņem 40 tālruņa zvanus dienā, bet parasti saņem tikai piecus. Viņš teica: “Es ceru, ka ziema nebūs barga, citādi viss kļūs ļoti sarežģīti.” Viņš ir sācis ierobežot krājumu skaitu, ko var pārdot vienam cilvēkam. Patriks Helbs: “Es paturu krājumus saviem līdzšinējiem pastāvīgajiem klientiem un ceru, ka izdosies noturēties līdz ziemas beigām.”

Malkas kubikmetru parasti pārdod par 55-57 eiro, bet tagad P. Helbs to pārdod par 60-65 eiro. Tas notiek arī pēc tam, kad no 1. septembra tika mainīts likums, kas paredz, ka malkas pārdevējiem ir pienākums sniegt klientiem informāciju par malku, tostarp par koksni, tās garumu, daudzumu un mitruma līmeni. No 2023. gada septembra apaļkokiem, kuru garums ir mazāks par diviem metriem, jābūt tikai no sausas koksnes. Tas, visticamāk, nākotnē radīs papildu deficītu, ņemot vērā, ka malkas pilnīgai izžūšanai ir nepieciešami 18-24 mēneši.

Dalīties Facebook

Komentāri

*
*
*