Mājokļu tirgus lejupslīde Ziemeļamerikas kokmateriālu ražotājiem var nozīmēt vairāk dīkstāvju

24.11.2022 |  globalwoodmarketsinfo.com

Ņemot vērā pazīmes, kas liecina, ka inflācija ASV ir sasniegusi maksimumu, arvien vairāk tiek gaidīts, ka Federālais Valūtas fonds jau decembrī sāks samazināt procentu likmju kāpumu un 2023. gada vidū to pilnībā pārtrauks. Kanādas Centrālās bankas (Bank of Canada) gaidāmais palielinājums par 75 bāzes punktiem (līdz 50 bāzes punktiem) vēl vairāk veicināja “pagrieziena paātrināšanas” izredzes.

Turpmākajiem 125 bāzes punktu kāpumiem nākamo deviņu mēnešu laikā vajadzētu izraisīt turpmāku un, iespējams, straujāku, nekā iepriekš gaidīts, nekustamā īpašuma tirgus aktivitātes samazināšanos. Likmju kāpums un ar to saistītā ietekme uz mājokļu pieprasījumu vistiešāk ietekmēs masīvās koksnes ražotājus. Skaidrs, ka turpmākajos ceturkšņos visiem zāģmateriālu un konstrukciju paneļu ražotājiem būs grūtības.

Tomēr lielākajai daļai (ja ne visiem) ir ļoti spēcīgi finanšu rādītāji, un uzņēmumi ir labi sagatavoti, lai pārvarētu īsu pieprasījuma kritumu. Mājokļu tirgus parasti izved ekonomiku no recesijas, un šāda virzība ir gaidāma arī šoreiz.

Ņemot vērā precizēto prognozi, ka 2023. gadā tiks uzsākta 1,4 miljonu mājokļu būvniecība (900 000 viendzīvokļa un 500 000 daudzdzīvokļu), tagad paredzams, ka pieprasījums pēc zāģmateriāliem, kas saistīti ar jaunu dzīvojamo ēku būvniecību, samazināsies par 2,9 miljardiem bf (1000 bf ir 2,34 kbm) gada griezumā līdz ~16,0 miljardiem bf. Salīdzinājumam: ja 50 000 būvniecības sākšanas gadījumos notiks pāreja no vienģimenes uz daudzdzīvokļu mājām, kokmateriālu pieprasījums samazināsies par ~460 miljoniem bf, kas aptuveni atbilst divu jaunu SYP zāģētavu apjomam. Jebkurā citā gadījumā, ja jauno mājokļu dēļ pieprasījums pēc zāģmateriāliem samazināsies vēl straujāk, 2023. gadā būs nepieciešams vēl ilgāks zāģētavu dīkstāves laiks.

Paredzams, ka lielākā daļa darbu tiks pārtraukta Britu Kolumbijas provincē, ņemot vērā, ka tā ir reģions ar visaugstākajām ražošanas izmaksām Ziemeļamerikā. Britu Kolumbija 2021. gadā saražoja 15% no kopējās Ziemeļamerikas zāģmateriālu produkcijas, un ar laikus ieplānotām ilgstošām dīkstāvēm šajā reģionā vajadzētu būt pietiekami, lai Ziemeļamerikas zāģmateriālu tirgos līdz 2023. gadam saglabātu zināmu sasprindzinājumu. Tādējādi sagaidāms, ka nākamgad kokmateriālu salīdzinošās cenas svārstīsies ap Britu Kolumbijas cash-cost izmaksu līmeni, un tiek prognozēta 2023. gada vidējā S-P-F 2×4 cena 510 USD, bet SYP 2×4 cena būs nedaudz zemāka (495 USD), ņemot vērā straujāku kokmateriālu piedāvājuma pieaugumu no ASV dienvidiem.

ASV uzsākto mājokļu būvniecības tempu palēnināšanās vairāk ietekmē OSB pieprasījumu, ņemot vērā, ka tā ir vairāk atkarīga no jaunu dzīvojamo ēku būvniecības (~ 55% no kopējā pieprasījuma salīdzinājumā ar ~ 30% zāģmateriāliem). Ņemot vērā prognozēto 1,4 miljonu mājokļu būvniecības uzsākšanu, OSB pieprasījums jauno dzīvojamo ēku būvniecībā samazināsies par ~1,9 miljardiem kvadrātmetru – tātad, līdz 12,3 miljardiem kvadrātmetru 2023. gadā. Salīdzinājumam: 2021. gadā OSB pieprasījums jaunu mājokļu celtniecībā bija 14,4 Bsf un 2020. gadā – 12,7 Bsf. Ja 50 000 mājokļu tiek “novirzīti” no vienģimenes uz daudzdzīvokļu mājokļiem, pieprasījums samazinās par ~340 miljoniem MMsf.

Neraugoties uz gaidāmo OSB pieprasījuma samazināšanos, tuvākajā laikā piedāvājuma izmaiņas varētu saglabāt tirgus spriedzi un stabilas cenas (aptuveni pašreizējā līmenī) tuvākajos ceturkšņos. Galu galā sagaidāms, ka nākamgad Ziemeļu centrālajā daļā 7/16" OSB plātņu salīdzinošās cenas vidēji sasniegs 365 USD, cenām pakāpeniski samazinoties pēc tam, kad Allendale un Corrigan radīs papildu piedāvājumu tirgū.

Dalīties Facebook

Komentāri

*
*
*