Lielās vides aktīvistu organizācijas un grupas ignorē vai izliekas nemanām karu Ukrainā. Kāpēc?

08.03.2022 |  Yehor Hrynyk, UNCG

Šis raksts top Ļvivā, Ukrainas rietumos. Kopā ar savu ģimeni esmu pametis Kijevu, ņemot līdzi to, ko varam panest. Nezinām, kad un vai varēsim atgriezties. Pirms divām dienām (4. martā) kopā ar saviem kolēģiem esmu sācis militāro apmācību, apgūstot militārās taktikas pamatus, darbošanos ar ieročiem un pirmās palīdzības sniegšanu. Mācāmies, bet ļoti ceram, ka apgūto dzīvē neizmantosim, lai Krievijas lādiņi krīt jo tuvāk.

(...)

Vides aizsardzības aktivitātes karš nav pilnībā pārtraucis. Vairāk nekā 125 dažādas Eiropas organizācijas un ukraiņu diasporas pārstāvji, tostarp arī Ukrainā un Baltkrievijā, nāk mums palīgā. Tās publiskojušas aicinājumu boikotēt koksni un koksnes produktus no Krievijas un Baltkrievijas. Aicinājums.

Vairāk nekā 450 organizācijas līdzīgi aicinājušas apturēt Krievijas resursu importu, domājot naftu un dabasgāzi. Šie pūliņi un aicinājumi nesuši augļus, jo, piemēram, IKEA, Stora EnsoMetsa Group, kā arī starptautiskais sertifikācijas zīmols PEFC, ir apturējuši vai sākuši rīkoties, lai apturētu savu darbību vai sadarbību ar Krieviju un Baltkrieviju. 

Bet!!!!!!!!!!!!!!!!! Ir vairākas plaši pazīstamas starptautiskas NVO, kas šos aicinājumus ignorē. Piemēram, Pasaules Dabas fonds (World Wide Fund for Nature). Kopš Krievijas iebrukuma sākuma, fonda vadība Šveicē ir klusa, klusa, kā ūdeni mutē ieņēmusi. Un tas notiek, spītējot daudzām vietējām (nacionālajām) Pasaules Dabas fonda pārstāvniecībām, kas paudušas atbalstu Ukrainai. 

Īsā publiskā paziņojumā, Pasaules Dabas fonda vadība bilst, ka "cilvēciskajā krīzē ir kopā ar kolēģiem un cer uz mierīgu konflikta atrisinājumu". Jāteic gan, ka PDF ne tikai ignorē aicinājumus Ukrainas atbalstam, bet mēģina cenzēt tos savus kolēģus Pasaules Dabas fonda nacionālajos birojos (pārstāvniecībās), kas atbalstu pauž publiski.

Pasaules Dabas fonds Ukrainā viens no pirmajiem parakstīja aicinājumu boikotēt Krievijas un Baltkrievijas koksni un koksnes produktus. Dažas dienas vēlāk personiski saņēmu vēstuli no Pasaules Dabas fonda starptautiskās vadības (esmu izvēlējies nenosaukt vēstules autorus vārdā), lūdzot atsaukt (izņemt) Pasaules Dabas fonda Ukrainā parakstu zem aicinājuma, skaidrojot, ka šis paraksts nav saskaņots un attiecīgi apstiprināts.

Pamatojums: "kā starptautiska vides saglabāšanas organizācija, mēs nosakām stingras vadlīnijas, kas ilgtermiņā uzturētu mūsu spējas vides saglabāšanā jebkurā vietā uz Zemes."

Jāpiebilst, ka šāda attieksme redzama ne tikai no Pasaules Dabas fonda; "ārpus politikas" atrodas vai izvēlējušies būt arī Birdlife International, savukārt, klusē The Nature Conservancy.

(...)

Kā zināms, starptautiskajām vides organizācijām, piemēram, Pasaules Dabas fondam ir milzu ietekme uz valdībām un uzņēmumiem t.s. rietumvalstīs. Šīs organizācijas var ietekmēt sertifikācijas sistēmas, piemēram, FSC vai MSC (Marine Stewardship Council), vai starptautiskus uzņēmumus, ar kuriem, starp citu, cieši sadarbojas. Vides organizācijas var vājināt Krievijas ekonomiku, lai tā vairs nevarētu atbalstīt karu. 

Patlabanējā izteikti apolitiskā (izlikšanās pilnā) nostāja pierāda vides NVO, piemēram, Pasaules Dabas fonda mazspēju un nevēlēšanos strauji un jēgpilni reaģēt uz starptautiskiem notikumiem. Šis ir skarbs un nežēļīgs laiks gan Ukrainai, gan man personiski. Bet... līdz šim nav pazīmju, ka Pasaules Dabas fonda vadība ko vēlētos mainīt...

Lielās vides aktīvistu organizācijas un grupas ignorē vai izliekas nemanām karu Ukrainā. Kāpēc? Dalīties Facebook