Krievijas un Baltkrievijas produkcijas tirgū nav, bet koksnes granulu cenas Eiropā samazinās

29.06.2023 |  globalwoodmarketsinfo.com

Rūpniecisko koksnes granulu, ko izmanto elektroenerģijas ražošanā, cenas Eiropā šogad ir krasi samazinājušās, neraugoties uz aizliegumu ievest Krievijas izcelsmes materiālu, jo Apvienotās Karalistes elektroenerģijas ražotāji ir patērējuši mazāk, nekā gaidīts, norāda tirgus dalībnieki.

Rūpniecisko koksnes granulu cena 2023. gada sākumā bija vairāk nekā 300 ASV dolāru par tonnu, bet pagājušā gada otrajā pusē – gandrīz 400 ASV dolāru par tonnu, bet tagad, saskaņā ar tirgus avotu sniegto informāciju, to cena ir tikai 170 ASV dolāru par tonnu.

Tas daļēji atspoguļoja faktu, ka Apvienotās Karalistes 2,6 GW biomasas spēkstacija Drax un Čehijas uzņēmuma EPH 400 MW biomasas spēkstacija Lynemouth – abas atrodas Anglijas ziemeļaustrumos – ir noslēgušas līgumus par piegādes pārpalikumu un tagad piedāvā savu materiālu atpakaļ tirgū, norādīja viens no Eiropas biomasas tirgotājiem.

Drax un Lynemouth nestrādāja uz pilnu jaudu un tas ir radījis ļoti lielu koksnes granulu pārpalikumu, tādejādi, palīdzot novērst deficītu,” viņš teica.

Šis deficīts attiecās uz aptuveni 3 miljoniem tonnu Krievijas un Baltkrievijas koksnes granulu gadā, kas tika eksportētas uz Eiropu pirms ES mēroga aizlieguma saistībā ar iebrukumu Ukrainā.

“Ekonomika ir pārāk neaktīva un šie uzņēmumi ir noslēguši līgumus par lielākiem apjomiem nekā tiem nepieciešams, tāpēc vismaz divu mēnešu laikā tie ir veikuši pārdošanu atpakaļ tirgū,” norādīja tirgotājs.

“[Abas Apvienotās Karalistes ražotnes] var patērēt 6 miljonus tonnu krājumu gadā, tāpēc tas ļoti ietekmē tirgu,” viņš sacīja, piebilstot, ka abu ražotāju pieprasījuma pieaugums varētu ātri atkal palielināt cenas. Taču arī kontinentā pieprasījums bija vājš, un Nīderlandes sauso beramkravu termināļa pārstāvis, kas pārkrauj koksnes granulas, norādīja, ka zemā patēriņa līmeņa dēļ ostu uzkrājumi pieaug.

Importa samazināšanās

Saskaņā ar Eurostat datiem Apvienotā Karaliste pagājušajā gadā importēja 7,5 miljonus tonnu koksnes granulu, Eurostat arī liecina, ka šā gada janvārī-aprīlī importa apjoms samazinājās par 24% salīdzinājumā ar to pašu periodu pērn.

PSO dati liecina, ka gada pirmajos piecos mēnešos biomasa veidoja 4,9% no Apvienotās Karalistes elektroenerģijas bilances, salīdzinot ar 5,6% pagājušā gada janvārī-maijā, saskaņā ar Montel aprēķiniem.

“Pieprasījums pēc koksnes granulām Drax rūpnīcā svārstās daudzu iemeslu dēļ, tostarp ekonomisko stimulu un plānoto pārtraukumu dēļ,” teica Drax rūpnīcas pārstāvis. “Ir pilnīgi normāli, ka pieprasījums atšķiras no tirgus prognozēm, jo Drax darbība ir komerciāli sensitīva un informācija par pieprasījumu un stāvokli netiek izpausta.”

Dalīties Facebook

Komentāri

*
*
*