Krievijas saplākšņa ražošana un eksports brūk, bet parādās jauni tirgi

28.12.2022 |  globalwoodmarketsinfo.com

Kopš šā gada sākuma gan saplākšņa ražošana iekšzemes tirgū, gan eksporta pieaugums Krievijā ir palēninājies. Dati liecina, ka no janvāra līdz oktobrim saplākšņa ražošana Krievijā sasniedza 2,785 miljonus kubikmetru, kas ir par 26,7% mazāk nekā gadu iepriekš. No tiem tikai oktobrī saplākšņa ražošana salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu samazinājās par 37%.

Viena mēneša izteiksmē Krievijas saplākšņa piegāde starptautiskajam tirgum septembrī palielinājās par 13%, oktobrī tā palielinājās par 2,5%, eksportam sasniedzot 117 000 kubikmetru. Galvenokārt eksportēja uz Ķīnu, ASV un Turciju.

Eksports uz Ķīnu

Vispirms aplūkosim saplākšņa eksportu no Krievijas uz Ķīnu šogad. Kopš 2014. gada saplākšņa eksports no Krievijas uz Ķīnu ir saglabājis pieauguma tendenci. Tomēr 2020.-2021. gadā tai ir lejupvērsta tendence – samazinājums attiecīgi par 6% un 7%.

Krievijas saplākšņa eksports ir piedzīvojis pavērsienu, un t.s. “vienreizējais eksports” ir strauji palielinājies par 1119%.

Šogad situācija ir citāda. Dati liecina, ka, salīdzinot ar to pašu periodu pērn, šā gada pirmajos trīs ceturkšņos Krievijas saplākšņa eksports uz Ķīnu ir palielinājies par 45% – līdz 83 000 kubikmetru. Kopumā Krievijas saplākšņa eksports uz Ķīnu no palēnināta pieauguma ir pārgājis uz atkopšanos, bet tas, kad tas atgriezīsies līmenī pirms epidēmijas, var būt atkarīgs no Ķīnas saplākšņa tirgus pieprasījuma atjaunošanās.

Eksports uz Amerikas Savienotajām Valstīm

Amerikas Savienotās Valstis un Ķīna ir arī galvenie Krievijas saplākšņa importētāji. Tomēr kopš šā gada aprīļa Amerikas Savienotās Valstis ir atcēlušas vislielākās labvēlības statusu tirdzniecībā ar Krieviju un Baltkrieviju, kā rezultātā vidējais tarifs no šīm divām valstīm uz Amerikas Savienotajām Valstīm eksportētajiem produktiem ir palielinājies no 3,3% līdz 32,3%. No tiem vidējais tarifs saplāksnim sasniedza 40-50%.

Augstie tarifi ierobežo Krievijas saplākšņa eksportu uz ASV. Dati liecina, ka šā gada pirmajos desmit mēnešos Krievijas saplākšņa eksports uz ASV samazinājās par 21%. Tostarp oktobrī vien Krievijas saplākšņa eksports uz Amerikas Savienotajām Valstīm samazinājās par 29% salīdzinājumā ar iepriekšējā gada mēnesi, sasniedzot 52 100 kubikmetrus.

Var secināt, ka līdz brīdim, kamēr Amerikas Savienotās Valstis nepārklasificēs Krieviju par vislielākās labvēlības režīma valsti, Krievijas saplākšņa eksports uz Amerikas Savienotajām Valstīm netiks atsākts.

Eksports uz Turciju

Pēc Eiropas un Amerikas tirgu slēgšanas papildus eksporta palielināšanai uz Ķīnu par tirgiem, kurus Krievija plāno turpināt attīstīt, ir kļuvušas arī Tuvo Austrumu valstis, galvenokārt Turcija. Oktobrī Krievijas saplākšņa eksports uz Turciju sasniedza 76 900 kubikmetrus, kas ir straujš pieaugums par 1119% salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu. Tomēr vidējā cena, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, samazinājās par 27%, sasniedzot 617 ASV dolārus par kubikmetru; cena samazinājās par 8%.

Šis eksporta pieaugums acīmredzami ir radījis pagrieziena punktu Krievijas saplākšņa eksportā. Vienlaikus tas liecina arī par Tuvo Austrumu tirgus potenciālu, kā arī veido pamatu tam, lai Krievija nākotnē varētu paplašināt saplākšņa tirgus daļu Tuvajos Austrumos.

Starptautiskā tirgus daļas samazināšanās savulaik radīja jaudas pārpalikuma problēmu Krievijas saplākšņa tirgū, un tas ietekmēja arī visu ražošanas ķēdi. Paredzams, ka pagrieziena punkts Tuvo Austrumu tirgū lielā mērā veicinās uzticību Krievijas saplākšņa tirgum, un sagaidāms, ka tas kļūs par vēl vienu nozīmīgu koksnes un koksnes izstrādājumu importētāju Krievijai.

Dalīties Facebook

Komentāri

*
*
*