Krievijas kokrūpniecības uzņēmumi cietuši nopietnus zaudējumu, tie lūdz valdības palīdzību

12.12.2022 |  globalwoodmarketsinfo.com

Pirms dažām dienām (decembra pirmajā nedēļā) Krievijas kokrūpniecības nozare ar reģionālo amatpersonu starpniecību lūdza valdību veikt jaunus atbalsta pasākumus, lai kompensētu transporta izmaksas un uzlabotu eksporta nosacījumus.

Šobrīd Krievijas kokrūpniecības uzņēmumu jaudas izmantošanas līmenis un kokmateriālu apjoms vienlaicīgi samazinās, transportēšanas izmaksas pieaug, bet kokmateriālu cenas krītas vairāk nekā uz pusi, un uzņēmumi ir nonākuši zaudējumu situācijā attiecībā uz dažiem produkcijas veidiem.

Krievijas Segezh grupas vadītājs Mihails Šamolins norādīja: “Ieteicams nevis meklēt iespējas tieši subsidēt mežistrādes pasākumus, bet gan pārcelt obligātos nodokļus un citus maksājumus pielāgošanās periodā, papildus tieši izvairoties no strauji pieaugošajām loģistikas izmaksām.”

Nozares pārstāvji norādīja, ka pēc milzīgā Eiropas Savienības tirgus zaudēšanas, kā arī iekārtu piegādes līgumu pārtraukšanas un kokmateriālu cenu samazināšanās kokrūpniecības uzņēmumi ir nonākuši būtiskos zaudējumos. Kokrūpniecības nozares uzņēmumi bija vienisprātis, ka visvairāk cietuši uzņēmumi Krievijas Federācijas Eiropas daļā.

Krievijas kokmateriālu ražošana gada pirmajos deviņos mēnešos samazinājās par 7,5% līdz 22,5 miljoniem kubikmetru. Saskaņā ar prognozēm līdz gada beigām kritums pat lielāks nekā antirekords 2021. gadā. Toreiz samazinājums sasniedza 10-15%.

Tostarp divos Krievijas reģionos – Arhangeļskā un Vologdā, kur pērn koksnes ieguve bija vadošajā līmenī federācijā, pašreizējie mežizstrādes rādītāji ir kritušies no šīs pozīcijas. Arī Ziemeļrietumu federālajā apgabalā koksnes ražošana ir samazinājusies par 16%. Taču tajā pašā laikā tirgus pieprasījums pēc celulozes, papīra un kartona nebija nopietni ietekmēts – tas samazinājās tikai par 3%.

Runājot par pašreizējo Krievijas kokapstrādes rūpnīcu ražošanas apjoma samazināšanos, daži atzīmēja, ka Krievijas meža komplekss patiešām ir grūtībās, taču tas nav kritiskā stāvoklī. Pašreizējais ražošanas samazinājums nav tik nopietns kā pandēmijas laikā, bet, tā kā tirgus pieprasījums ir nepietiekams, vairuma kokapstrādes rūpnīcu noliktavas ir pilnas ar kokmateriāliem, tāpēc ražošana ir jāsamazina.

Nozares pārstāvji norādīja, ka Krievijas kokrūpniecības uzņēmumus varētu atbalstīt, ātri rīkojoties, lai saīsinātu laiku, kas nepieciešams dzelzceļa transporta pieteikumu saskaņošanai. Būtu arī jānosaka kvotas Ziemeļrietumu kokmateriālu tirgotājiem kompensējot transporta izmaksas un veicot citus pasākumus.

Dalīties Facebook

Komentāri

*
*
*