Krievijas “enerģētiskā rulete” apdraud Vācijas meža nozari

19.08.2022 |  globalwoodmarketsinfo.com

Kopš Krievija šā gada februārī sāka vērienīgu uzbrukumu Ukrainai, enerģijas cenas ir strauji augušas. Cenu pieaugums apliecina, cik lielā mērā Eiropa ir atkarīga no Krievijas piegādātās enerģijas. Piemēram, gandrīz puse no ES valstīs izmantotās dabasgāzes tiek importēta no Krievijas.

Tieši dabasgāzes pieejamība šobrīd ir saistīta ar lielu nenoteiktību, kas ietekmē arī meža nozari. Situācija dažādās valstīs ir atšķirīga. Somijā dabasgāze ir veidojusi mazāk nekā 1/10 no celulozes, papīra un kartona ražošanas nozares enerģijas patēriņa, savukārt daudzās Centrāleiropas valstīs tas ir 30-40%. Piemēram, Vācijā dabasgāzes īpatsvars ir 39%.

Krievija maijā pārtrauca dabasgāzes eksportu uz Somiju

Somijas meža nozare, kas dabasgāzi izmantoja celulozes, papīra un kartona žāvēšanai, gada sākumā centās gan aizstāt Krievijas dabasgāzi ar dabasgāzi, kas importēta no citām valstīm, gan pāriet uz alternatīviem enerģijas avotiem. Tomēr tas prasa ieguldījumus lielākajā daļā ražošanas iekārtu.

Kopš vasaras sākuma Krievija ir ierobežojusi dabasgāzes eksportu uz Vāciju, un paredzams, ka ierobežojumi turpināsies. Tas ir ļoti svarīgi Vācijas meža nozarei. Saskaņā ar ziņojumu, ko pasūtījusi Vācijas papīra nozare, gāzes piegādes pārtraukšana samazinātu Vācijas papīra un kartona ražošanu pat par 90%. Tas ir ļoti daudz, ņemot vērā, ka Vācijā saražo aptuveni ceturto daļu no Eiropas papīra un kartona produkcijas.

Samazinoties Krievijas dabasgāzes importam uz Eiropu, palielinās pieprasījums pēc dabasgāzes, ko importē no citām valstīm. Tas neizbēgami palielinās cenu.

Dabasgāzes tūlītējā cena Somijas un Baltijas dabasgāzes biržās jūnijā ir četrkāršojusies salīdzinājumā ar iepriekšējā gada cenu. Vairākas Centrāleiropas ražotnes ir apturējušas iekārtas pārāk augsto enerģijas izmaksu dēļ, pēdējo reizi Metsä Tissue salvešpapīra rūpnīcas Vācijā un Slovākijā.

Ja ražošana Centrāleiropā būs jāierobežo vēl vairāk, šo produktu piedāvājums samazināsies. Tas var būt izdevīgi Somijas meža nozarei, jo Somijā situācija attiecībā uz dabasgāzi ir acīmredzami labāka salīdzinājumā ar Centrāleiropas valstīm.

Arī šeit enerģijas cenu pieaugums joprojām nav pasargāts, un uzņēmumu bažas par enerģijas izmaksu pieaugumu ir reālas.

Dalīties Facebook

Komentāri

*
*
*