Krievijas bērza saplākšņa aizstājēji Eiropas tirgū

06.10.2022 |  globalwoodmarketsinfo.com

2021. gadā saplākšņa ražošanas apjoms pasaulē bija aptuveni 105 miljoni m3. Āzijas un Klusā okeāna reģions ir lielākais saplākšņa ražotājs, kam seko Ziemeļamerika. Arī patēriņš ir koncentrēts šajos reģionos.

Bērza saplāksnis veido tikai 5% no pasaules saplākšņa ražošanas apjoma, bet tā patēriņš pēdējos desmit gados ir pieaudzis, 2020. gadā sasniedzot gandrīz 5 miljonus m3, ko veicina pieprasījuma pieaugums segmentos ar augstu izmantošanas intensitāti.

Lielākais bērza saplākšņa patērētājs joprojām ir Eiropa, kur tiek lēsts 45% no kopējā pasaules patēriņa. Krievija, kas saražoja aptuveni 3,6 miljonus m3 bērza saplākšņa (2020. gadā), bija lielākais atsevišķais augstas kvalitātes sertificēta bērza saplākšņa izstrādājumu piegādātājs augstas kvalitātes rūpniecības galapatēriņa segmentos.

Līdz ar sankcijām pret Krieviju Eiropas tirgū trūkst aptuveni 1,5 miljoni m3 bērza saplākšņa, kas liek tirgotājiem un gala lietotājiem meklēt kvalitatīvus aizstājējus. Pārējie ražotāji – Somija, Baltijas valstis un Polija – var zināmā mērā palielināt savu ražošanu. Tomēr ar to nepietiks, lai aizstātu Krievijas importu, jo īpaši, ja Baltijas valstīs un Polijā jūtams bērza apaļkoksnes trūkums.

Bērza saplāksni var aizstāt ar saplāksni, kas izgatavots no citām koksnes sugām, atkarībā no pielietojuma tehniskajām/mehāniskajām prasībām. Bērza saplākšņa nepārspējamā stiprības un svara attiecība ir galvenā konkurētspējas priekšrocība. Piemēram, izturīgu bērza saplāksni var izmantot vairākkārt, lai veidotu sarežģītus veidņus. Bērza saplāksni var aizstāt ar eikalipta saplāksni no Āzijas un Āfrikas, papeļu saplāksni no Ķīnas, Spānijas vai Francijas, tropu lapu koksnes saplāksni, kas ir dārgāks un kura pieejamību nevar garantēt, skujkoku saplāksni un citām koksnes plātnēm, piemēram, OSB. Visi šie produkti atsevišķos gadījumos vai uz laiku var aizstāt bērza saplāksni.

Tiek uzskatīts, ka Krievijas bērza saplāksnis uz ES tirgiem nonāk caur Ķīnu kā “Ķīnas” produkts, kas ir pretrunā ES sankcijām, un uz ASV tirgiem caur Ķīnu un Vjetnamu, kas arī ir pretrunā ASV noteikumiem. Tomēr tiek uzskatīts, ka šī tendence nebūs ilgstoša, tāpēc tirgotājiem un patērētājiem būs jāmeklē alternatīvi piegādes veidi un koku sugas.

Dalīties Facebook

Komentāri

*
*
*